O co wzbogacić dietę będąc na cyklu ?

Co jeść jak jesteśmy na cyklu ?

To odwiecznie pytanie w dopingu. W tym artykule przetoczę podstawowe zasady jakie panują wśród sportowców , na co należy uważać , a na co zwrócić uwagę. Kiedy jesteśmy na cyklu z użyciem sterydów to musimy spodziewać się tego że oprócz pozytywnych efektów np.: szybsza synteza białek, wzrost naszego libido , poprawa samopoczucia itp., mogą pojawić się również te niechciane efekty uboczne.
Zależnie od zażywanych środków może pojawić się blokada naszej gospodarki hormonalnej , trądzik , łysienie ,itp. Oczywiście można ograniczyć efekty uboczne stosując preparaty osłonowe np. AI kontrolujące poziom estradiolu. Jednak nie o tym będę tutaj pisał. Jedyne co mnie teraz interesuje to odżywianie.

SÓD

O tym pisałem już tutaj , wiemy już że duże ilości soli sprzyjają retencji wody oraz wiążą się z problemem z ciśnieniem (nadciśnienie).
Jako priorytet będąc na cyklu powinniśmy zmniejszyć zużycie soli np.: poprzez niesolenie naszych posiłków jak i omijając produkty posiadające wysoki poziom sodu : zupy, wędzone mięso,
sosy, przetwory mięsne ,wędliny, boczek, żółte sery.

POTAS

Podczas cyklu Potas jest wypłukiwany , dlatego w swoim jadłospisie musimy uwzględnić produkty z dużą ilością potasu , to bardzo ważne ponieważ potas jest odpowiedzialny za naszą gospodarkę wodno – mineralną.
Jakie objawy mogą wystąpić jak jest go za mało ? Niedobór może objawiać się nieprawidłowym funkcjonowaniem mięśnia sercowego, czy też takimi objawami jak skurcze mięśni.
A więc co jeść aby wzbogacić organizm w Potas ?
Warto aby w naszym jadłospisie znalazły się takie owoce jak: pomarańcze, suszone śliwki, banany, morele, rodzynki, szpinak , pomidory, czy bogato występujące w naszej kuchni ziemniaki.
Badania wykazały ze wysoki poziom potasu pomaga w obniżeniu ciśnienia krwi, jest to istotne kiedy trwa kuracja z różnymi środkami anaboliczno-androgennymi.

BIAŁKO

Jak napisałem na początku sterydy mają wpływ na szybszą syntezę białek , czyli logiczne jest to że trzeba zwiększyć podaż białka , umowne jest to że ustalono w tym przypadku do 3g białka na kg masy naszego ciała. Najlepiej aby pochodzenie białka było z nieprzetworzonych, naturalnych produktów takich jak: jajka, chude mięso, chudy twaróg itp.

WIĘCEJ WITAMINY „D” I WAPNIA

Wiadome jest że sporo sterydów do efektów ubocznych może zaliczyć : obniżenie spoistość kości. Miejmy na uwadze że nasze kości i tak z roku na rok tracą na elastyczności itp. , dlatego warto w swojej diecie uwzględnić produkty bogate w wapń :
suszona fasola , brokuły , twaróg i mleko. Większość tak naprawdę składników może dostarczyć w sposób naturalny nie koniecznie sięgając po suplementy i tak witaminę D, która w znaczny sposób ułatwia wchłanianie wapnia z posiłków dostarczymy z mleka i płatków zbożowych.
Ciekawe jest to że witaminę D nasz organizm jest w stanie sam wytworzyć podczas kiedy korzystamy z słonecznych dni czyli kiedy się opalamy.

ZŁY CHOLESTEROL

Jak walczyć ze złym cholesterolem , przede wszystkim należy zwiększyć jedzenie owoców i warzyw w naszej diecie – obniżają zły cholesterol, gdyż są one źródłem rozpuszczalnego błonnika.
Z owoców najlepiej sprawdzają się – wszystkie cytrusy , jabłka, marchew, jagody, morele i suszone śliwki.
Na cholesterol ma również wpływ omega-3 a go możemy pozyskać z ryby jest ona bogata w kwasy tłuszczowe omega-3. Duża ilość Omega-3 w diecie powoduje obniżenie LDL przy jednoczesnym zwiększeniu HDL.
Kolejnym produktem wspomagającym naszą walkę jest lecytyna która zapobiega tworzeniu się zakrzepów jak i odkładaniu się tłuszczu na ścianach tętnic.
Produkty bogate w lecytynę to : wątróbka , ryby, ryż , jaja ,pestki dyni, ziarna soi i kapusta włoska.

Kolejne co musimy zrobić to ograniczyć spożycie tłuszczów tzw. nasyconych a są to tłuste mięsa i sery.
Ważne jest aby podczas smażenia stosować oliwę z oliwek lub olej lniany.

WITAMINA E WRÓG TRĄDZIKU I PROBLEMÓW SKÓRNYCH

Zwiększając ilość witaminy E możemy zaobserwować wiele pozytywnych procesów skórnych, ponieważ odpowiada ona za regenerację tkanek i skóry.
Gdzie jest dużo witaminy E ? Najwięcej znajdziemy w zbożu , orzechach czy oliwie z oliwek.

Przykładowy dzienny jadłospis:

Pamiętajmy że jest to tylko przykład , ale doskonale pokazuje na jakiej zasadzie może ustalać swój jadłospis:

Na posiłek nr 1 składają się : Płatki owsiane, mleko/jogurt naturalny, rodzynki, orzechy + ewentualne białko.

Drugim posiłkiem będzie np.: Tłusta ryba smażona na oliwie, sałatka z warzyw.

Kolejny posiłek jest już bardzo ważny bo to posiłek przed treningiem warto tu dać węglowodany np.: Ryż/kasza gryczana, pierś z kurczaka, warzywa.

NA 15minut przed treningiem warto wypić białko WPC (30g)

PO Treningu , wypijemy bezpośrednio 30g białka WPC, i można zjeść jakiś owoc

Posiłkiem po treningowym mogą być : ziemniaki, pierś z kurczaka , sałatka z pomidorów lub inna.

Kolejny posiłek to mogą być gotowane jajka, pestki dyni + jakaś kapusta np.: włoska

Kolacja natomiast to chudy twaróg z oliwa z oliwek i brokułami.

Warto swoją dietę wzbogacić suplementami ale tak jak pisałem wcześniej to tylko dodatek nie zastąpi w pełni jakościowych posiłków.

Proporcje które należy uwzględnić podczas układania jadłospisu to : Białko – 3g na kg masy ciała, Węglowodany – około 5-6g na kg masy ciała, Tłuszcze 1g na kg .

Po więcej informacji na temat odżywiania zapraszamy do Kategorii BLOG i DIETA.