GAIABITHIRO (T3- 12,5mcg+T4-50mcg) 60tabs

GAIABITHIRO to mix, dwóch hormonów tarczycy, jak w nazwie T3 i T4, poniżej opiszemy działanie jednego, jak i drugiego.

T3 – wszystko co powinieneś wiedzieć w jednym miejscu.

T3 jest również rozpoznawalny pod inną nazwą a mianowicie cytomel. Jest to niesteroidowy lek, którego główną substancją czynną jest syntetyczny hormon tarczycy. T3 (hormon tarczycowy – trójjodotyronina, lub krócej liotyronina sodu) jest endogennie produkowaną substancją o charakterze hormonalnym przez zdrowe komórki gruczołu tarczycowego. Tiromel (cytomel) jest lekiem, dlatego przed jego zastosowaniem zaleca się zrobienie odpowiednich badań a także konsultację lekarską. Preparat należy stosować z rozsądkiem, nieumiejętne przyjmowanie środków hormonalnych może nieść za sobą pewne niebezpieczeństwo a także nieprzewidziane negatywne skutki uboczne.

T3 – zarys historyczny.

W czasie pierwszych klinicznych badań nad Tiromelem T3, substancję czynną uzyskiwano w postaci bezpośredniego ekstraktu z komórek gruczołowych tarczycy. Jednak medycyna i biotechnologia wciąż się rozwija. Nie inaczej było w endokrynologii. Cytomel był jedną z pierwszych leków o działaniu hormonalnym, który został zastosowany w terapii u ludzi borykających się z różnorodnymi dysfunkcjami w funkcjonowaniu pracy tarczycy. Skupiono się na licznych badaniach a także rozwoju technologicznym. Wprowadzenie nowatorskich technologii umożliwiło otrzymywanie hormonalnej substancji czynnej w sposób syntetyczny. Pierwsze wzmianki na temat terapeutycznego wykorzystania Tiromelu T3 można znaleźć w literaturze medycznej w roku 1981.

Rekomendacje do przyjmowania Tiromelu T3.

Jak już wcześniej zostało wspomniane Tiromel T3 jest lekiem, i jak w przypadku większości farmaceutyków, głównym wskazaniem są wskazania medyczne. W celach terapeutycznych T3 jest przyjmowany w leczeniu licznych schorzeń gruczołu tarczycowego. W przypadku gdy dochodzi do nieprawidłowego funkcjonowania tarczycy, objawy jakie mogą się pojawić to:

– znaczny spadek energii,

– apatia,

– stany o charakterze depresyjnym,

– zwiększone poczucie senności pomimo wystarczającej ilości snu,

– zauważalny przyrost masy ciała pomimo przestrzegania diety i wprowadzenia aktywności fizycznej,

– wzmożone wypadanie włosów,

– zmiany w pigmentacji skóry.

Jednak dzięki wykazywanym właściwościom (o których więcej poczytasz troszkę niżej) przyjmowanie Tiromelu T3 zostało spopularyzowane wśród osób zajmujących się sportem i szeroko pojętą kulturystyką. Co raz większa popularność stosowania Tiromelu T3 spowodował, że lek stał się ogólnodostępnym preparatem, produkowanym pod wieloma różnymi nazwami handlowymi oraz niezwykle zróżnicowanej dawce zawartej w jednej tabletce (Jednorazowe dawki leku wahają się od 5 do 50 mcg)

Jak działa Tiromel T3 w organizmie ludzkim?

Trójjodotyronina (Tiromel T3) w ludzkim organizmie bierze udział w regulacji różnorodnych reakcji a także odpowiada za wychwyt zwrotny zróżnicowanych substancji odżywczych a następnie ich transportu do docelowych komórek a także mitochondriów, które są niezwykle istotne w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Prawidłowa praca mitochondriów zapewnia optymalną produkcję energii, która jest niezbędna do pracy pozostałych komórek organizmu. Syntetyczna forma endogennego hormonu tarczycy w zauważalny sposób przyspiesza procesy metaboliczne i pozytywnie wpływa na możliwość zbudowania dobrze zdefiniowanej, wysokiej jakości tkanki mięśniowej.

Regularne stosowanie Tiromelu T3 znacznie przyspiesza reakcje spalania węglowodanów, białek oraz substancji tłuszczowych, co przekłada się na możliwość zminimalizowania ilości zbędnej tkanki tłuszczowej.

Hormon tarczycowy T3 w ludzkim organizmie jest syntetyzowany jako wynik reakcji łączenia jednego z aminokwasów (dokładnie tyrozyny) z licznymi jonami jodu. Endogenna trójjodotyronina powstaje w łańcuchu reakcji przekształceń tyroksyny (hormon T4), który jest wydzielany przez zdrowe komórki gruczołu tarczycowego pod wpływem aktywności hormonu stymulującego tarczycę (TSH, ang. Thyroid Stimulating Hormone), który z kolei jest syntetyzowany pod wpływem aktywności przysadki mózgowej. Gdy dochodzi do jakiejkolwiek nieprawidłowości w funkcjonowaniu gruczołu tarczycowego (jak np. niedobór THS, T4) należy sięgnąć po hormonalną terapię zastępczą w celu wyrównania pracy tarczycy.

Tiromel T3 – zastosowanie w sporcie. Co można uzyskać dzięki suplementacji?

W sporcie wytrzymałościowym a także w kręgach kulturystycznych popularna stała się suplementacja Tiromelu T3 (Cytomelu) głównie w celu pozbycia się nadmiaru zbędnej tkanki tłuszczowej, tzw. redukcja. Związki o charakterze hormonalnym wytwarzane przez gruczoł tarczycowy to związki chemicznie silnie regulujące procesy metaboliczne, dlatego też znane są pod nazwą regulatorów procesów metabolizmu. Zwiększenie stężenia trójjodotyroniny (T3) znacząco wpływa na przyspieszenie wszelkich reakcji metabolicznych w organizmie, co z kolei skutkuje większym spalaniem kalorii a także ubytkiem masy ciała.

Należy jednak mieć na uwadze, że każde przegięcie może być niebezpieczne. Tak samo niedobór jak i nadmiar może skutkować pojawieniem się negatywnych skutków ubocznych. Pomimo, że T3 nie wykazuje większych właściwości o charakterze katabolicznym, to może dojść do nieznacznego ubytku masy mięśniowej, a nie tylko tkanki tłuszczowej na czym zależy sportowcom najbardziej.

Utrata tkanki mięśniowej podczas przyjmowanie Tiromelu T3 najczęściej dotyczy osób posiadających poziom tkanki tłuszczowej (BF, ang Body Fat) na poziomie 10-12%, dodatkowo przy znacznym ograniczeniu przyjmowanych kalorii, np. na drastycznej redukcji czy podczas trwania głodówek.

W celu zapobiegania utraty tkanki mięśniowej rekomendowane jest jednoczesne wprowadzenie cyklu SAA. Jednak warto mieć na uwadze, że takie połączenie jest ściśle indywidulaną sprawą, zależną od doświadczenia. Najważniejszą kwestią pozostaje jednak ustalenie właściwie dobranej diety podczas przyjmowania Cytomelu. Nie zaleca się przyjmowania syntetycznych hormonów osobom początkującym, gdyż do suplementacji tego typu niezbędne jest pełne poznanie w jaki sposób funkcjonuje organizm i jakie możliwe są reakcje organizmu na przyjmowanie preparatu wraz zaleconą dietą.

Jaką dietę wybrać przy suplementacji Tiromelu T3?

Podczas suplementacji Tiromelu T3 należy mieć na uwadze, jak istotna jest odpowiednio dobrana dieta. Balans między niezbędnymi substancjami odżywczymi a ilością przyjmowanego białka, węglowodanów i tłuszczy. Przeważająca ilość spożywanego białka powinna pochodzić głównie z mięsa o niskiej zawartości tłuszczu, w razie potrzeby można wspomagać się odżywkami białkowymi, jednak nie powinny one stanowić przeważającej części białka w diecie. Redukcja przyjmowanych kalorii powinna być na poziomie ilości węglowodaów a także tłuszczy, przy czym warto zaznaczyć, że ilość spożywanych tłuszczy powinna być mniej więcej na stałym poziomie a należy balansować ilością spożywanych węglowodanów.

Zalecane dawkowanie Tiromelu T3.

Preparat występuje w postaci doustnie przyjmowanych tabletek. Rekomenduje się przyjmowanie dziennej dawki w granicach od 6,25 do 12,5 mcg. Odpowiednio dobrana dawka nie powinna skutkować negatywnym wpływem na syntezę endogennej trójjodotyrozyny (T3) przez tarczycę. Dzięki włączeniu niewielkich dawek syntetycznego hormonu, możliwe jest uzyskanie zadowalających rezultatów (wzrost tkanki mięśniowej a także redukcja zbędnej tkanki tłuszczowej.

Cykl suplementacji Tiromelu T3 nie powinien przekraczać czasu 4-6 tygodni. Aby zapobiec wystąpieniu zaburzeń funkcjonowania gruczołu tarczycowego dopuszcza się manewrowanie przyjmowaną dawką.

Skutki uboczne przyjmowania Tiromelu T3.

Podczas długofalowego przyjmowania Cytomelu może dojść do wystąpienia skutków ubocznych w postaci:

– problemów z oddychaniem,

– problemy z metabolizmem,

– arytmia,

– nudności i wymioty,

– bóle i zawroty głowy,

– wzmożona potliwość.

Podczas przyjmowania Tiromelu T3 może dojść również do zaburzenia naturalnego wydzielania endogennie występujących hormonów tarczycy. Po odstawieniu suplementacji organizm po upływie pewnego czasu powraca do prawidłowego funkcjonowania.

Tyroksyna t4

To główny hormon gruczołu tarczycowego. Działa na tkanki poprzez receptor jądrowy. Jest produkowana przez komórki pęcherzykowe tarczycy, w której jest jednocześnia magazynowana oraz uwalniana przez TSH. Tyroksyna ma wpływ również na masę i siłę mięśniową, a także na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Syntetyczny hormon t4 stosuje się w celu uzupełnienia braków związanych z naturalnie wytwarzaną tyroksyną oraz w celu zwiększenia tempa przemiany materii. Za pomocą tego hormonu z powodzeniem można leczyć niedoczynność tarczycy, a także przerost jej gruczołu oraz jej nowotwór.

Syntetyczna wersja hormonu t4 sprzedawana jest w postaci tabletek. Hormon ten został zsyntetyzowany w 1926 roku jako lek dostępny na receptę. W momencie, w którym tarczyca zaczyna być aktywna, pozostałe procesy ciała ulegają spowolnieniu. Pojawiają się wtedy różne, nieprzyjemne objawy, takie jak: ciągłe zmęczenie i osowienie, przyrost masy ciała oraz obniżenie jego temperatury. Podczas suplementacji hormonu tarczycy, podstawowa przemiana materii zostaje zwiększona, a co za tym idzie zmniejsza się masa ciała. Powoduje to, że lewotyroksyna jest powszechnie stosowany w celu spalania zbędnej tkanki tłuszczowej.

Osoby, u których stwierdza się niedobór tego hormonu, zwykle skarżą się na kłopoty z przemianą materii oraz utrzymaniem wagi w normie. Doskwiera im także częste uczucie zimna, ogólne osłabienie oraz uciążliwa senność. Niedobór ten skutkuje niedoczynnością tarczycy. Wówczas tkanka tłuszczowa zaczyna gromadzić się w organiźmie. Może dojść wtedy również do obrzęku śluzowatego, który charakteryzuje się widocznym pogrubieniem rysów twarzy. Przyczynia się to również do zmniejszenia aktywności psychomotorycznej. Skóra chorego na niedoczynność jest przesuszona, a włosy zaczynają wypadać i ulegają przerzedzeniu. Innymi objawami z jakimi borykają się chorzy są: niskie ciśnienie tętnicze krwi, czyli hipotonia, spłycenie i zmniejszenie częstotliwości oddechów, a także spowolnione bicie serca.

Niestety nadmiar tyroksyny także nie jest do końca bezpieczny. Jest on główną przyczyną nadczynności tarczycy, która charakteryzuje się problemem z nabraniem prawidłowej masy ciała. Dodatkowo, chorzy są często nadmiernie pobudliwi oraz nerwowi, a ich bicie serca jest przyspieszone. Oprócz tego, choroba ta charakteryzuje się również nadmierną męczliwością mięśni oraz wytrzeszczem gałek ocznych. W związku z tym podczas stosowania tyroksyny t4 należy być ostrożnym, aby nie spowodować nadmiaru stężenia tego hormonu w swoim organiźmie i tym samym uniknąć związanych z tym poważnych i trudnych schorzeń.

W organiźmie przeciętnego człowieka wytwarzane jest mniej więcej 75 mcg substancji czynnej T4. Następnie substancja ta konwertowana jest przez naszą wątrobę i przechodzi w T3. Wymiana ta natomiast uzależniona jest od liczby minerałów które są w naszym organizmie. Toteż w trakcie przyjmowania suplementów z t4 musimy dodatkowo wspomóc się cynkiem i selenem. Jak dobrze wiemy, niedobór hormonu jakim jest tarczyca może być przyczyną poważnych chorób już na poziomie płodu. Odpowiedni poziom t4 jest niezbędny w każdym wieku , na każdym etapie rozwoju dziecka, jak i w staryszm wieku.

Tyroksyna t4 – skutki uboczne

Większość sportowców decydujących się na zażywanie tego horomu, nie skarży się na występowanie uciążliwych skutków ubocznych. Jednak w niektórych przypadkach skutki te mogą wystąpić. Dzieje się tak głównie wtedy, gdy osoba zażywająca tę substancję znacznie przekroczy jej zalecaną dawkę. Zażywając t4 w dużych ilościach można spodziewać się zaburzenia rytmu serca oraz utraty beztłuszczowej masy ciała. Przy nadmiernej suplementacji t4 może dojść także do zahamowania naturalnej produkcji hormonu tarczycy, co może skutkować chwilowym spowolnieniem metabolizmu po zaprzestaniu suplementacji. Mogą pojawić się również bóle mięśniowe oraz przewlekłe bóle głowy, a także uciążliwa biegunka i w niektórych przypadkach zimne poty spowodowane podwyższeniem temperatury ciała. W niektórych przypadkach może dojść również do reakcji alergicznych, które objawiają się w postaci wysypki na ciele. Jednak dzieje się tak wyłącznie w przypadku, gdy u zażywającego substancję występuje uczulenie na któryś z jej składników.

Tyroksyna t4 – zastosowanie

Tyroksyna t4 jest stosowana głównie do leczenia Hashimoto. Pomaga chorym w walce ze spowolnioną przemianą materii i magazynowaniem się tkanki tłuszczowej, a także reguluje gospodarkę hormonalną i zapobiega skutkom jej nieprawidłowego funkcjonowania. Dodatkowo, wykazuje działanie, które reguluje poziom triglicerydów, cholesterolu jak i fosfolipidów w organiźmie. Co ważne to zwiększa znacznie stężenie glukozy, a także zwiększa stężenie kwasów tłuszczowych(wolnych).

Sportowcy zażywają jednak tyroksynę t4 w nieco innych celach. Kulturyści stosują go przed startem w zawodach, aby zwiększyć siłę oraz masę swoich mięśni. Sportowcy chętnie stosują go również przy diecie ketonicznej oraz podczas cyklu z użyciem hormonu wzrostu. Wynika to z tego, że t4 działa synergistycznie z tym właśnie hormonem.

Badania laboratoryjne wykazały że wówczas gdy liczba kalorii i węglowodanów w diecie jest ograniczona, enzym który jest odpowiedzialny za aktywację produkcji hormonu maleje.

Tyroksyna reguluje metabolizm makroelementów (białek, tłuszczów i węglowodanów), co pozwala na zwiększenie syntezy białek, a w rezultacie końcowym także energię. Powoduje to, że ciało może spalać więcej kalorii, a tym samym wykorzystywać je bardziej.

Hormony tarczycy są niezbędne do prawidłowego rozwoju wszystkich komórek znajdujących się w organiźmie. Tyroksyna t4 sprawia, że ciało staje się bardziej wrażliwe na wszystkie inne hormony i lepiej je wchłania, dzięki czemu w ostatecznym rezultacie są skuteczniejsze.

Tyroksyna t4 – dawkowanie

Tyroksyna t4 jest uznawana za stosunkowo bezpieczny hormon. W łatwy sposób można kontrolować jego stężenie w organiźmie, a wchodzenie na dawkę docelową może odbywać się znacznie wolniej niż w przypadku innych specyfików tego typu, np. t3. Minusem t4 jest to, że musi być on dawkowany w dość wysokich dawkach. W przypadku zażywania preparatu w celach leczniczych dawkowanie powinien ustalić lekarz.

Z przeprowadzonych obserwacji wynika, że aby osiągnąć takie same efekty jak przy dawce 50mcg t3 dziennie, trzeba zażyć aż 300mcg t4 na dzień. Jednakże jest to dawka przeznaczona wyłącznie dla zawodowych kulturystów. W przypadku pozostałych sportowców oraz kulturystów o mniejszym stopniu zaawansowania dawkowanie nieco się różni. Prawidłowa i bezpieczna dawka wynosi 25 mcg, co stanowi pół tabletki na początku stosowania preparatu. Dawkę stopniowo można zwiększyć do całej tabletki. Podczas doby wskazane jest zażywanie maksymalnie dwóch takich tabletek. Podczas odstawiania preparatu obowiązuje ta sama zasada. Należy rozpocząć od zmniejszenia dawki do połowy, a dopiero po kilku dniach można całkowicie odstawić środek.

Maksymalny bezpieczny czas stosowania t4 to 5 tygodni. W celu uzyskania stałego poziomu TSH zaleca się zażywanie t4 przed snem. Środek należy popijać wodą, ponieważ zwiększy i usprawni to jego wchłanianie.

Tyroksyna t4 – przeciwwskazania do stosowania

Tyroksyny t4 nie należy stosować w przypadku niewydolności kory nadnerczy, a także wówczas niewydolności przedniego płatu przysadki mózgowej. Niewskazane jest także zażywanie jej przez osoby cierpiące na nadczynność tarczycy, gdyż jej przyczyna jest właśnie nadmierne występowanie tego hormonu, w związku z czym stan chorego może ulec pogorszeniu. Osoby po przebytym zawale serca również powinny unikać stosowania preparatu. Osoby które mają problem z układem krążenia, skurczami mięśni czy też padaczką przed stosowaniem substancji powinny skonsultować się ze specjalistą.

Stosowanie hormonu przez osoby zażywające jakieś leki również powinno zostać ustalone z odpowiednim lekarzem, ponieważ tyroksyna może wchodzić w interakcje z nimi i wpływać negatywnie na efekty leczenia. Największy wpływ hormonu został zaobserwowany na glykozydach nasercowych oraz środkach przeciwdziałających cukrzycy. Podczas zażywania tej substancji niewskazane jest również zażywanie preparatów zawierających żelazo, gdyż utrudnia ono wchłanianie t4 do organizmu.