Tamoxifenum

Tamoxifenum jest niesteroidowym środkiem, który w niektórych tkankach wykazuje takie samo działanie jak estrogen, a w innych hamuje działanie estrogenu.

Znalazł zastosowanie w medycynie. Mianowicie stosowany jest u kobiet w leczeniu raka sutka przed lub po menopauzie lub jako lek pomocniczy – uzupełniający podczas operacji lub radioterapii oraz także w leczeniu niepłodności.
Znany jest również w środowisku kulturystów. Stosowanie Tamoxifenum pomaga uniknąć podwyższonego nagromadzenia tłuszczu i retencji wody. Lek zalecany jest w dużej mierze dla mężczyzn. Tamoxifenum ogranicza prawdopodobieństwo wystąpienia ginekomastii czyli przerostu sutka u mężczyzn oraz obrzęków.

Jednak nagle przerwanie kuracji wiązać się może z wzrostem poziomu estrogenów i nastąpieniem feminizacji ciała.
U kobiet przyjmujących środek mogą wystąpić zaburzenia miesiączkowania, może nastąpić przerost błony śluzowej, upławy bóle i uczucie ciężkości w dole brzucha, włókniniaki macicy, obrzęk jajników oraz świąd sromu. Ważne jest aby przyjmować środek zgodnie z zaleceniami producenta.

Przeciwwskazania: totalny zakaz stosowania środka u kobiet będących w ciąży, jeżeli wystąpiła nadwrażliwość, czy w przeszłości były problemy z żyłami (zatory, zakrzepy).

Dawkowanie Tamoxifenum

Dawkowanie: 10-40 mg dziennie , czas działania substancji to 24 godziny. Na ogół Tamoxifen jest dobrze tolerowany jeżeli nie przekraczamy dziennej normy.

Skutki uboczne Tamoxifenum

Środek nie należy do bardzo toksycznych jednak występują po nich rzadko liczne skutki uboczne jakimi są: uderzenia gorąca, nudności , wymioty, zawroty głowy, zaczerwienienie skóry, problemy ze wzrokiem, wysypka, wypadanie włosów, gromadzenie się wody w ustroju, trudności w oddychaniu.

Odstawienie powinno następować powoli, jeśli steryd był stosowany w leczeniu ginekomastii. Kulturyści chcący odstawić kurację sterydową przy pomocy Tamoxifenu powinni stosować w pierwszym tygodniu dawkę 60 mg dziennie, następnie przez 5 tygodni 20-30 mg dziennie.
Tamoxifen występuje w postaci tabletek. Jest dość łatwo dostępny i ich cena jest dość przystępna.