Tamoxifen

Tamoxifen jest tak zwanym słabym estrogenem znajdującym się w organizmie.

Określany jako antyestrogen przez kulturystów. Jest związkiem niesteroidowym. Znalazł również zastosowanie w medycynie. Mianowicie stosowany jest u kobiet w leczeniu raka sutka.

Stosowanie Tamoxifenu pomaga uniknąć podwyższonego nagromadzenia tłuszczu i retencji wody. Jednak atleci, którzy wierzą iż stosując Tamoxifen szybciej spalą tłuszcz i poprawią strukturę mięśni są w błędzie. Do niedawna steryd używany był jako lek w ginekomastii czyli przerostu sutka u mężczyzn. Inną jego zaletą jest korzystny wpływ na cholesterol i pozytywnie wpływa na budowę kości. Wspomaga gromadzenie się wapnia w kościach przez co są twardsze i bardziej wytrzymałe na obciążenia podczas treningów.

Kobiety przyjmujące Tamoxifen liczą na zwiększone spalanie tłuszczu na udach i pośladkach. Efekty jednak nie są nadzwyczajne.

Dawkowanie Tamoxifenu

Dawkowanie: w dużej mierze zależy od indywidualnych potrzeb naszego organizmu. Atleci u których wystąpiła ginekomastia stosują steryd w dawce 20-40 mg dziennie przez dwa do czterech tygodni w celu zahamowania pracy receptorów gruczołów sutka. Kulturyści mający skłonności do ginekomastii stosują dawkę 10-20 mg dziennie. Wiele kobiet stosuje dawki od 10-40 mg dziennie. Na ogół Tamoxifen jest dobrze tolerowany jeżeli nie przekraczamy dziennej normy.

Tamoxifen – skutki uboczne

Tamoxifen posiada jednak liczne skutki uboczne. Należą do nich uderzenia gorąca, zmiana głosu, zaburzenia wzroku, zaburzenia pracy żołądka i wątroby, zatory płucne, zakrzepica, bóle głowy, łysienie, zmiany hormonalne, zaburzenia nerwowe, bezsenność, problemy z układem rozrodczym, wysypki skórne, hiperkalcemia czyli stan podwyższonego wapnia we krwi oraz do leukopenii (spadek liczby leukocytów) i małopłytkowości, bóle kostne, retinopatia (choroba siatkówki oka). Rzadkim skutkiem ubocznym jest również nowotwór jelita grubego, odbytu i żołądka.

U kobiet skutkiem ubocznym może być brak okresu, włókniniaki macicy, świąd sromu, krwawienia z dróg rodnych, a u pań przyjmujących steryd w czasie ciąży może dojść do uszkodzenia płodu.

Odstawienie powinno następować powoli, jeśli steryd był stosowany w leczeniu ginekomastii. Kulturyści chcący odstawić kurację sterydową przy pomocy Tamoxifenu powinni stosować w pierwszym tygodniu dawkę 60 mg dziennie, następnie przez 5 tygodni 20-30 mg dziennie.
Tamoxifen występuje w postaci tabletek. Jest dość łatwo dostępny i ich cena jest dość przystępna.

Tamoxifenum to środek stosowany przez kulturystów którzy mają problem z ginekomastią, czyli z przyrostem sutków oraz z obrzękami. Jednym słowem niektórzy kulturyści biorą ten specyfik po to by zamaskować działanie anabolików. No bo ten środek działa na ciało w akuratny sposób, czyli sprawia, że nie widać po nim tego, że dana osoba stosuje sterydy anaboliczne. Dlatego tamoxifenum jest cenionym specyfikiem w środowisku kulturystów którzy wspomagają się anabolikami. No bo bardzo wielu dba o to by efekt wizualny był ciekawy, czyli by ich ciało wyglądało tak jak trzeba. Ten ciekawy wygląd trudniej jest utrzymać tym którzy chcą brać sterydy i u których te sterydy wywołują niepokojące zmiany skórne. W ich przypadku stosowanie tamoxifenum jest jedyną opcją, czyli muszą brać ten konkretny specyfik wraz z anabolikami by móc mieć ciekawie wyglądające mięśnie. Lecz tych dwóch środków nie mogą brać wedle uznania, bo to dawkowanie musi kontrolować lekarz, który potrafi rozpoznać niepokojące objawy.

Tamoxifenum to też lek dodatkowy dla kobiet leczących się na raka piersi. Rzecz jasna środek ten nie odgrywa kluczowej roli w terapii, ale stabilizuje stan chorej i co najistotniejsze musi być on przyjmowany zgodnie z zaleceniami lekarza. No bo ten specyfik może wywołać też dość wiele efektów ubocznych i to zwłaszcza u kobiet. Ta lista efektów ubocznych jest dość spora. Przynajmniej dla pewnej grupy kobiet część z tych efektów ubocznych to nic strasznego, ale inne kobiety ze względu na to nie będą chciały brać tamoxifenum podczas terapii. Zapewne dość dużo kobiet nie będzie chciało go brać, ale to dzięki takim specyfikom walka z nowotworem piersi jest łatwiejszą. No bo gdy bierze się ten środek wraz z innymi i po zakończeniu terapii właściwie się go odstawia, to przebieg leczenia raka sutka oraz innych kuracji tego typu jest zdecydowanie bardziej przyjaznym dla kobiety, która zwykle źle znosi leczenie.

Jednym z najważniejszych zaleceń w przypadku tamoxifenum jest to, by nie brać tego środka w ciąży i wraz z jakimiś silnymi lekami przeciwbólowymi, które powinien zapisywać lekarz. Jednym słowem tamoxifenum to środek który dość łatwo z leku może zamienić się w tabletkę wywołującą wiele niepokojących zmian i dlatego właśnie nad jego dawkowaniem musi czuwać lekarz. Lecz to nie jedyny taki niebezpieczny lek, a w przeszłości tworzono nawet dawki z trucizn. Rzecz jasna te trucizny były podawane w małych bezpiecznych dawkach, czyli w dawkach powszechnie uznawanych za bezpieczne. Dlatego nawet penicylina dawkowana niewłaściwie może nie zadziałać lub wywołać poważne efekty uboczne a nawet zabić. Z wieloma typami leków jest podobnie i wiele należy brać pod ścisłą kontrolą lekarza. Tamoxifenum nie jest wyjątkiem w tej regule i rzecz jasna jest silnie działającym lekiem, ale trzeba tu pamiętać o tym, że lek ten ułatwia kobietom walkę z ciężkimi chorobami i bez niego przechodzenie radioterapii w przypadku raka sutka to dla kobiety koszmar. Dlatego warto przyjmować ten specyfik wraz z innymi przypisanymi przez lekarza, bo dzięki temu walka z chorobą jest łatwiejszą.