Oxandrolon jest sterydem anaboliczno-androgennym – na przełomie lat zyskał bardzo dobrą opinię i osoby które z niego korzystały, wskazują, że jego największą zaletą jest skuteczność.
Czym jest Oxandrolon?
Oxandrolon czasami nazywany jest Anavarem. To zmodyfikowany dihydrotestosteron (DHT). DHT to hormon androgenny, który powstaje w wyniku przekształcenia się testosteronu przez dane enzymy. Po raz pierwszy Oxandrolon opisano w 1962 roku i początkowo miał głównie zastosowanie w medycynie.
Oxandrolon nie ma mocnego działania anabolicznego, przy czym pozostaje najsilniejszym anabolikiem, który nie wywołuje działania androgennego. To oczywiście kluczowa kwestia dla wszystkich tych, którzy chcą stosować Oxandrolon podczas ćwiczeń na siłowni w celu przyspieszenia rezultatów i zwiększenia masy mięśniowej. Wiele sterydów o wysokim działaniu androgennym powoduje niezbyt pożądane skutki uboczne, takie jak ginekomastia. Wielu kulturystów unika więc środków, które cechują się takim działaniem.
Oxandrolon przyczynia się do wzrostu masy mięśniowej, jednak robi to stosunkowo wolno, a już zdecydowanie wolniej od innych produktów tego typu. Ze względu na słabe działanie anaboliczne, Oxandrolon głównie odpowiada za poprawę siły ciała, kształtu mięśni, a także twardości mięśni. Steryd ten jest często stosowany w okresach redukcyjnych, ponieważ pomaga zredukować tkankę tłuszczową. Co więcej spalona tkanka tłuszczowa nie jest tylko chwilowym efektem, pod tym względem substancja zapewnia świetne rezultaty.
Oxandrolon – Zastosowanie w medycynie
Jak zostało wcześniej wspomniane środek ten znajdował zastosowanie w medycynie. Na czym dokładnie ono polegało? Oxandrolon był stosowany w przypadku:
- osób chorych na Zespół Turnera – podstawowym objawem tego zespołu jest niski wzrost, stosowanie Oxandrolonu przez odpowiedni czas znacznie pomagało osobom dotkniętym tą przypadłością
- dzieci, które miały zaburzenia wzrostu – tutaj środek działał podobnie jak w przypadku Zespołu Turnera
- osób pod chemioterapii, które miały bardzo zmęczone organizmy
- osób chorych na AIDS
- osób chorych na osteoporozę
- osób chorujących na przewlekłe choroby zakaźne, wywołujące ujemny bilans azotowy.
W przypadku AIDS i osteoporozy, Oxandrolon pomagał ludziom „stanąć na nogi”, albowiem ma działanie zapobiegające utracie sił oraz masy mięśniowej. Podobnie było w przypadku chemioterapii – zmęczone leczeniem organizmy po podaniu Oxandrolonu szybciej wracały do siebie.
Skutki uboczne stosowania Oxandrolonu
Oxandrolon jest często wybieranym sterydem ze względu małą ilość poważnych skutków ubocznych, które mogą wystąpić podczas jego stosowania. Dzięki temu Oxandrolon może być stosowany dłużej, niż inne środki tego typu.
Przede wszystkim Oxandrolon nie zagraża wątrobie w takim stopniu, jak jego odpowiedniki. Wiele sterydów anabolicznych stosowanych przez dłuższy czas i w zwiększonych dawkach, może prowadzić do poważnych zaburzeń pracy wątroby. W przypadku opisywanego środka tylko stosowanie go przez dłuższy czas niż jest to zalecane, może prowadzić do zwiększenia ALAT/ASPAT – są to wskaźniki wątrobowe. Jeśli będziemy stosować Oxandrolon zgodnie z zaleceniami, wskaźniki te ulegną tylko niewielkiemu zwiększeniu i nasza wątroba nie będzie zagrożona. Ponadto Oxandrolon nie zatrzymuje BSP – dzięki temu w rankingu najbezpieczniejszych sterydów, zajmuje bardzo wysoką pozycję.
Kiedy nie powinniśmy stosować tego środka?
Przede wszystkim Oxandrolonu powinny unikać osoby chore na nowotwory wszelkiego rodzaju, z naciskiem na nowotwory piersi lub prostaty. Podobnie sprawa wygląda w sytuacji gdy dana osoba cierpi na chorobę nerek lub hiperkalcemię. Hiperkalcemia objawia się zbyt dużym stężeniem wapnia w organizmie.
Dawkowanie Oxandrolonu
Dawkowanie tego środka zależy od naszego celu. Jeśli ktoś chce stosować Oxandrolon do leczenia, wtedy podaje się w go w dawkach 2,5-20 mg u osób dorosłych. Przeciwnie u osób młodszych – dawki powinny być mniejsze. W przypadku cyklu redukcyjnego i kulturystyki, Oxandrolon można stosować w dawkach 40-100 mg u mężczyzn oraz 10-25 mg u kobiet. Niektórzy twierdzą, że te dawki dają najlepsze rezultaty, a jeśli chcemy przede wszystkim skupić się na zdrowiu, możemy stosować mniejsze dawki.
Oxandrolon jest często łączony ze stanozololem, enanthatem, nandrolonem czy meteolonem. Z racji tego, że Oxandrolon nie ma silnego działania anabolicznego i odpowiada za nieco inne aspekty niż budowa masy mięśniowej w krótkim czasie, stosuje się go z silnymi sterydami anabolicznymi, które przyspieszają właśnie budowę masy.
Podsumowanie
Oxandrolon jest najsilniejszym sterydem anabolicznym, który nie wywołuje działania androgennego – przez co często wybierają go kulturyści przygotowujący się do zawodów. Jego zadaniem nie jest zwiększanie masy mięśniowej w krótkim okresie czasu, ale głównie ma za zadanie zwiększyć siłę całego ciała oraz poprawić kształt mięśni. Nie powoduje wielu skutków ubocznych, przez co jest często wybierany przez sportowców – nie tylko kulturystów, ale również zawodników uprawiających sporty walki – głównie z powodu poprawy siły.