Nandrolon

Znany na całym świecie związek, na bazie którego produkowanych jest szereg różnych preparatów.

W Polsce najbardziej popularną pochodną jest dekanian nandrolonu, oraz fenylopropionian nandrolonu. Powyższe związki różnią się między sobą głównie okresem półtrwania w organizmie.

DEKANIAN NANDROLONU – częściej stosowany przez kulturystów, zarówno początkujących jak i zaawansowanych, ze względu na swoje ciekawe własności. Jedną z ważniejszych zalet jest to, iż lek ten jest pozbawiony działań hepatotoksycznych, dzięki czemu można go stosować w dużych dawkach, nawet przez długi okres czasu.

Dekanian nandronolu stosowany jest obecnie jako steroid anaboliczny, powodujący dodatni bilans azotowy w organizmie, pod warunkiem odpowiedniego zaopatrzenia w białka i kalorie. Przez lekarzy stosowany w leczeniu marskości wątroby, osteoporozie, pacjentów wyniszczonych i chorujących na AIDS.

Ze względu na utrzymywany dodatni bilans azotowy, związek ten mocno stymuluje syntezę białek i zmniejsza ich katabolizm, tym samym wpływając na szybki rozrost mięśni i zwiększenie gęstości mineralnej kości.
Celem jego stosowania jest zwiększenie masy mięśniowej oraz siły.

Nandrolon jest jedną z najstarszych substancji używanej do podnoszenia wydajności organizmu. Pierwsze wzmianki o jego używaniu pojawiły się już w 1962 roku.

Nandrolon w małych ilościach jest produkowany w organizmie człowieka. Są to jednak zbyt małe dawki, by mogły w jakikolwiek sposób działać na rozwój masy mięśniowej.

Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych sterydów. Jeśli chodzi o budowę jest bardzo podobny do testosteronu, różni się tylko brakiem jednego atomu węgla. Dzięki temu nandrolon jest zdecydowanie mniej androgenny od testosteronu. Nie konwertuje do DHT tylko do dihydronandolonu, który to jest znacznie mniej aktywnym związkiem i powoduje zdecydowanie mniej skutków ubocznych.

Nandrolon dodatkowo wykazuje bardzo słabą konwersję do estrogenów. Jest ona na poziomie zaledwie 20% tej występującej przy testosteronie. Dzięki temu skutki uboczne charakterystyczne dla estrogenów są bardzo rzadko spotykane. Retencja wody jest minimalna, widoczna tylko i wyłącznie przy dużych dawkach. Dodatkowe stosowanie Nolvadexu albo Provironu zupełnie eliminuje jej występowanie. Z tego powodu nandrolon jest bardzo bezpiecznym sterydem, przez wielu uważanych za najlepszy na świecie porównując uzyskiwane efekty z skutkami ubocznymi.

Zalety i wady nandrolonu

Nandrolon jest środkiem powoli budującym masę mięśniową. Przyrosty są widoczne, ale nie występują tak szybko jak w przypadku np. testosteronu. Uznaje się, że przyrosty na nandrolonie są dwa razy wolniejsze. Dzięki temu, ze działa powoli i łagodnie można używać go przez długi czas.

Osoby, które nie muszą obawiać się kontroli dopingowej uzyskają mnóstwo pozytywnych efektów, zwłaszcza w okresie redukcji. Korzystając z nandrolonu i winstrolu na kilka tygodni przed zawodami można osiągnąć wspaniałą definicję masy mięśniowej. Stosując dodatkowo niearomatyzujące androgeny zwiększy się gęstość i utwardzenie mięśni.

Stosowany jako steroid anaboliczny powoduje dodatni bilans azotowy w organizmie, o ile tylko spożywa się odpowiednią ilość białka i kalorii. Związek ten stymuluje syntezę białek i zmniejsza katabolizm mięśniowy, co w bezpośredni sposób przekłada się na szybki przyrost mięśni

W medycynie nandrolon stosowany jest przy leczeniu marskości wątroby, osteoporozie, a także u pacjentów zmagających się z AIDS

Wadą nandrolonu jest niski poziom endogennego testosteronu objawiający się głównie po bardzo długich cyklach. Wymagane jest wtedy korzystanie z antagonistów estrogenowych przez kilkadziesiąt dni. Zapewnią one przywrócenie właściwego funkcjonowania HPTA. Należy pamiętać, ze proces odblokowywania należy rozpocząć dopiero po ok. 3 tygodniach od ostatniej iniekcji nandrolonu.

Dużym minusem jest również fakt, że nandrolon jest wykrywany w organizmie człowieka przez ogromnie długi czas, nawet przez półtora roku. Pomocne w tym okresie może być proces redukcji tkanki tłuszczowej, który pomaga w pozbyciu się metabolitów nandrolonu z organizmu.

Nandolon jest bardzo słabo androgenny, ale u kobiet mogą wystąpić skutki uboczne takie jak np. nasilenie drugorzędnych cech męskich.

Dawkowanie Nandrolonu

Stosowanie: W celu osiągnięcia przyrostu masy mięśniowej zaleca się stosowanie 200-400mg tygodniowo. Kobiety 100-200mg tygodniowo. Zawodowcy mogą stosować 400-1000mg tygodniowo.
Czas trwania kuracji: 12-24 tygodni.
Łączenie z innymi związkami: można łączyć w 1 cyklu z doustnym metadienonem oraz lub domięśniowo podawanymi estrami testosteronu.

Skutki uboczne Nandrolonu

Możliwe skutki uboczne : tendencja do zatrzymywania wody w organizmie, odkładania tłuszczu, wywoływania nadciśnienia tętniczego krwi.
UWAGA : Ze względu na bardzo duży popyt na ten środek, duża część ampułek jest podrabiana, zawierając zamiast nandrolonu np. estry testosteronu.

Nazwy leków zawierających dekanian nandronolu: Deca-Durabolin, Nandronol, Retabolil, Extraboline.