METHANDIENONE Metandienon

Jeden z najbardziej znanych i popularnych sterydów.

Mało która osoba stosująca anabolityki, nie rozpoczyna kuracji sterydowej od Metandienonu. Pierwszy środek zawierający Metandienon nazywał się „Dianabol”.
Metandienon redukuje endogenną produkcję kortyzolu o 50-70%. Mniej kortyzolu to mniej redukcji mięśni. Dodatkowo stymuluje produkcje IGF-1 w komórkach mięśniowych i wątrobie. Jest on więc skuteczny w przyroście siły i masy ciała.

Przed dziesięcioma laty zalecano dzienną dawkę od 15-30 mg , a teraz można usłyszeć nawet o zaleceniach do 100mg dziennie. Jednak ta dawka jest niebezpieczna dla naszej wątroby. Steryd ten należy więc stosować nie dłużej jak 4-6 tygodni. Dłuższe zażywanie doprowadzić może do uzależnienia. Zadowalające wyniki uzyskuje się już po pierwszych 2-5 tygodniach. W tym czasie liczyć możemy na przyrost masy ciała i siły. Dzieje się tak ponieważ substancje ta gromadzi przerażająco dużo wody, co wyjaśnia przyrost masy. Większość masy zostanie utracona po odstawieniu. Metandienon więc idealnie nadaje się na rozpoczęcie kuracji sterydami. Następnie stosując steryd o przedłużonym działaniu liczyć możemy na solidną tkankę mięśniową. Metandienon zaleca się przyjmować trzy razy dziennie w odstępach 3,5 – 4,5 godzin. Najlepiej przyjmować tabletki w trakcie posiłku. Pomaga to niektórym zminimalizować problemy z żołądkiem i jelitami.

Metandienon skutki uboczne

Inne skutki uboczne to między innymi: silna aromatyzacja substancji aktywnej, gromadzenie się wody i tłuszczu oraz ginekomastia, czyli powiększenie się sutka mężczyzny. Jeśli wystąpiła ginekomastia powinno zastosować się Tamoxifen citrat, gdyż działa on na gruczoły piersi.

Dawka to 20-40g przez 2-4 tygodnie.

Metandienonu nie powinny stosować kobiety. Istnieje możliwość wystąpienia maskulinizacji czyli mogą wystąpić u kobiet cechy somatyczne męskie takie jak: nadmierne owłosienie, obniżenie skali głosu, zmiana sylwetki ciała, przerost łechtaczki, sutki w zaniku. Niektóre kobiety decydują się na przyjmowanie sterydu jednak nie dłużej niż 4 tygodnie.

Metandienon dawkowanie

Osoby zaczynające przyjmowanie Metandienonu powinny zażywać dawkę nie większą niż 10-15 mg. Po 6 tygodniach należy zacząć przyjmować steryd o przedłużonym działaniu np. Nandrolon- 200 mg tygodniowo. Odstawienie skutkuje spadkiem masy ciała i siły.
Zaawansowani atleci powinni również stosować Metandienon sporadycznie i w określonym celu, maksymalnie dwa razy do roku , trwające 4-6 tygodni. Niektórzy zawodowi kulturyści stosują Metandienon łącząc go z substancjami hamującymi aromatazę również w fazie diety , aby utrzymać objętość mięśni na wysokim poziomie. Steryd idealnie nadaje się do stosowania przed zawodami.
Możliwe jest również przyjmowanie iniekcji z Metandienonem. Zaletą tego jest to , iż powstaje mniejsze obciążenie dla wątroby.

Właściwości metanabolu

Metanabol jest syntetycznym sterydem o właściwościach anabolicznych. Owe określenie oznacza, że dana substancja przyspiesza dzielenie się komórek w obrębie tkanek, co powoduje jej rozrost. Metanabol jest substancją o ogromnym wpływie na metabolizm białek, a także znacząco poprawiającą bilans azotowy w organizmie, powodując wzrost masy mięśniowej. Należy również dodać, że owy środek  zwiększa wydzielanie czynnika wzrostu IGF-1. Obniża także poziom kortyzolu, dlatego można stwierdzić, iż jest świetnym anabolikiem o silnych właściwościach antykatabolicznych. Jedną z ciekawszych właściwości tego sterydu jest to, iż zwiększa wydzielanie dopaminy, co powoduje lepsze samopoczucie osoby użytkującej tego typu środek. To znakomity „kick-starter”, zwłaszcza gdy używa się go długoestrowymi środkami.

Dawkowanie

Dawkowanie metanabolu wpływa na efektywność oraz prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych tego środka, jednakże już w dawkach farmakologicznych metanabol działa anabolicznie i przyspiesza przyrost masy ciała. Tak naprawdę już porcje oscylujące w przedziale od 5 do 10 mg mogą okazać się efektywne.

Osoby, które nie stosowały wcześniej sterydów anabolicznych powinny rozpocząć o niewielkich dawek rzędu 10-20 mg na dobę.

Osoby bardziej zaawansowane (a także o wadze większej niż 80 kg) mogą rozważyć dawki rzędu 20-30 mg na dobę.

Stosowanie dawek większych niż 50 mg metanabolu na dobę wiążę się ze sporym ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych.

Czas aktywnego półtrwania metanabolu w organizmie człowieka waha się od 3 do 8 godzin. Ze względu na to zaleca się przyjmowanie dwóch bądź też trzech dawek owego środku na dobę, najlepiej podczas posiłku. Przyjmowanie metanabolu wraz przy spożywaniu pokarmu jest ogromnie ważne, ponieważ dzięki temu osoba zażywająca go uchroni się od uporczywych bólów brzucha, wzdęć, biegunki lub też innych problemów natury gastrycznej.

Skutki uboczne

Przy stosowaniu metanabolu należy być bardzo ostrożnym, zwłaszcza gdy przyjmuje się go w większych dawkach, ponieważ jak wiele innych sterydów anabolicznych powoduje wiele skutków ubocznych. Należą do nich nieodwracalne uszkodzenia niektórych organów wewnętrznych, jak wątroba, trzustka, czy nerki, co z kolei może doprowadzić do nadciśnienia tętniczego, obrzęków, przeciążenia serca.

Inne skutki uboczne metanabolu to : zaburzenia układu rozrodczego i piersi, jak wahania libido, zaburzenia endokrynologiczne, zaburzenia skóry i tkanki podskórnej, do których należy trądzik, zaburzenia żołądka i jelit, zaburzenia układu nerwowego, jak senność lub pobudzenie.

U kobiet długotrwałe stosowanie może spowodować objawy wirylizacji oraz zaburzenia miesiączkowania.

Dodatkowa ochrona

Przy stosowaniu metanabolu warto pamiętać o zastosowaniu dodatkowych preparatów, których zadaniem jest zmniejszenie skutków ubocznych powodowanych przez steryd. Należy też pamiętać o środkach chroniących wątrobę, mogą to być popularne suplementy lub leki bez recepty, które zawierają wyciągi z karczocha, asparaginian l-ornityny, czy fosfolipidy sojowe. Można też pomyśleć o suplementach, które będą miały korzystny wpływ na pracę układu krążenia (na przykład: potas, magnez) oraz keratyny. Wpływa to pozytywnie na utrzymanie efektów metanabolu.