Masteron Enanthate

Smukła i umięśniona sylwetka jest marzeniem wielu mężczyzn.

Niestety nie każdy z nich ma odpowiednie predyspozycje do tego, by zbudować silne mięśnie na trwałe. Każdy organizm jest wyjątkowy i różni się od pozostałych. U jednych poziom testosteronu sięga górnej granicy normy. podczas gdy niektóre osoby muszą zmagać się z jego niedoborami. Cała gospodarka hormonalna ma ogromny wpływ nie tylko na budowanie masy mięśniowej, ale również na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Dobra wiadomość jest jednak taka, że medycyna zna obecnie skuteczne metody na wspomaganie pracy organizmu oraz sprawianie, by profil hormonalny był bardziej korzystny dla osób budujących masę mięśniową.

Niezwykle pomocny w tym zakresie jest, otrzymany już w 1959 roku, Masteron Enanthate. Jest on w stanie znacznie poprawić efekty pracy na siłowi, patrząc z perspektywy wielu miesięcy. Z tego względu, że substancja ta znana jest już od ponad 5 dekad, jasne jest jakie ma ona skutki uboczne oraz jakie efekty może przynieść i czy jest w stanie pomóc każdemu.

Jednak zacznijmy od początku…

Masteron Enanthate – najważniejsze informacje

Masteron Enanthate jest to mówiąc najprościej pochodna dihydrotestosteronu. Dokładna nazwa chemiczna tej substancji to 17beta-hydroksy-2alfa-metylo-5alfa-androstan-3-jeden Enanthate. Ze względu na swoje podobieństwo do wspomnianego androgenu, Masteron używany jest obecnie jako steryd anaboliczny. Jego popularna nazwa, często stosowana w świecie kulturystów to Mastabol lub Masto.

Historia Masteron Enanthate

Substancja została po raz pierwszy syntetyzowana w roku 1959 przez firmę Syntex. Początkowo jednak znaleziono dla niej zastosowanie w leczeniu ciężkich przypadków dystrofii i zaników mięśniowych, jakie mogą występować w przewlekłych zakażeniach wirusowych (AIDS) lub bakteryjnych.

Najlepsze efekty Masteron Enanthate wykazywał w terapii nieoperacyjnych nowotworów piersi. Stanowił on jeden z głównych składników leczenia kobiet z guzami sutków w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. Jednak wraz z rozwojem medycyny został on wyparty przez substancje wykazujące o wiele silniejsze działanie antynowotworowe.

Z czasem jednak w świecie sportu i kulturystyki dostrzeżono potencjał jaki wykazuje Masteron Enanthate i to że jako preparat przebadany i potencjalnie bezpieczny może znacznie zmniejszyć ryzyko niepożądanych działań ubocznych.

Jak działa Masteron Enanthate?

Działanie Masteron Enanthate opiera się na niezwykle prostym mechanizmie. Aby je zrozumieć warto zapoznać się z podstawowymi wiadomościami na temat gospodarki hormonalnej w organizmie.

W naszym ciele, a dokładnie w komórkach znajdujących się w jądrach (u mężczyzn) oraz w nadnerczach, wytwarzane są białka (hormony), które zaliczane są do androgenów. Wykazują one silne działanie anaboliczne, ale także wpływają na porost włosów, czy potencje. Poziom androgenów regulowany jest m.in. przez aromatazę, czyli enzym który odpowiada za przekształcanie tych hormonów w estrogeny (kobiece hormony). W zależności od ilości tego enzymu i jego aktywności, poziom androgenów może być różny i różnych osób.

Masteron Enanthate działa na organizm na dwa sposoby.

Po pierwsze jako pochodna dihydrotestosteronu, czyli androgenu który naturalnie występuje w naszych organizmach, może wykazywać działania pobudzające na komórki. Są to m.in. komórki tkanki mięśniowej, w których zaczynają zachodzić procesy zmierzające do zwiększonej syntezy białek oraz budowania i wzmacniania włókien mięśniowych. Masteron Enanthate, jako pochodna wykazuje ponad pięciokrotnie większe powinowactwo do receptorów niż wolny testosteron. Przez co działanie tej substancji jest o wiele silniejsze, co może dodatkowo wspomóc lipolizę, czyli rozkład tkanki tłuszczowej.

Po drugie Masteron Enanthate jako pochodna, nie zostaje przekształcony przez enzym aromatazę. Dzięki czemu wysoki poziom androgenów utrzymuje się o wiele dłużej we krwi. Za tym faktem przemawia czas połowicznego rozpadu tej substancji, który wynosi od 8 do 9 dni. Także z tego powodu nie dochodzi do skoków stężenia estrogenów we krwi przez co nie występują takie działania uboczne jak popękane naczynka, czy ginekomastia.

Po trzecie Masteron Enanthate wykazuje działanie hamujące aromatazę. To właśnie ta funkcja tej substancji została wykorzystana w leczeniu chorób nowotworowych piersi. Przy niskiej aktywności aromatazy lub przy jej całkowitym zablokowaniu poziom estrogenów we krwi znacznie spada, gdyż znika jeden ze sposobów powstawania tego hormonu. To działanie przynosiło efekty w leczeniu raka piersi z tego względu, że większość guzów tej okolicy jest wybitnie wrażliwych na estrogeny, które stymulują nowotwór do wzrostu. Masteron Enanthate w ten sposób jest w stanie pomóc także naszym mięśniom. Zablokowana aromataza nie jest w stanie przekształcić, krążącego we krwi wolnego testosteronu w estrogeny. Dzięki temu poziom androgenów jest stale wysoki, co bardzo korzystnie na procesy anaboliczne zachodzące w mięśniach.

Jakie efekty może zapewnić Masteron Enanthate?

Masteron Enanthate, określany bywa często jako długo działający steryd anaboliczny. Nazwa ta wzięła się z faktu, że jest on bardzo wolno metabolizowany przez organizm przez co jego działanie utrzymuje się znacznie dłużej niż substancji o podobnej strukturze – Masteron Propionate. Wynika to z faktu posiadania dodatkowej grupy estrowej, która znacznie wydłuża okres półtrwania Masteron Enanthate we krwi.

Pierwszym efekt jaki zapewnia opisywana substancja to – smukłe i wyrzeźbione mięśnie. Masteron Enanthate jako środek wspomagający procesy anaboliczne wpływa korzystnie na rzeźbienie muskulatury. Najbardziej zadowoleni z efektu będą osoby, chcące zbudować twarde i silne mięśnie, które będą idealnie podkreślały szczupłą sylwetkę. Masteron Enanthate nie jest środkiem, który nadaje się do budowania przerośniętych mięśni.

Drugi efekt to zwiększenie beztłuszczowej masy ciała i zredukowanie tłuszczowej masy ciała. Jak już zostało wspomniane Masteron Enanthate może korzystnie wpływać na proces lipolizy w tkance tłuszczowej. Dodatkowo wysoki poziom androgenów wpływa na znaczne podkręcenie metabolizmu całego ustroju. Hormony te wykazują silne działania anaboliczne. Wiadomo jest jednak nie od dziś, że aby coś zbudować potrzebny jest materiał i energia. W przypadku procesów anabolicznych nasz organizm chętniej będzie sięgał po rezerwy z tkanki tłuszczowej, aby móc wykorzystać energię ze spalania wolnych kwasów tłuszczowych do syntezy białek w mięśniach.

Zaobserwowano również wpływ pochodnej dihydrotestosteronu na parametry krwi i na jej ciśnienie. Masteron Enanthate może znacznie przyśpieszać tempo krążenia krwi. Te efekty wymagają jednak jeszcze dalszych badań.

Warto podkreślić jeszcze, że Masteron Enanthate jest stosowany przez wielu kulturystów i sportowców na całym świecie. Średnio możliwe jest uzyskanie zadowalających efektów już po 12 – 16 tygodniach stosowania preparatu.

Dla kogo przeznaczony jest Masteron Enanthate?

Masteron Enanthate pomimo swojej skuteczności nie przynosi zadowalających efektów u wszystkich stosujących go osób. Najlepsze efekty preparat daje osobą szczupłym, z niską początkową zawartością tkanki tłuszczowej.

Dla przykładu jeśli w twoim ciele poziom tkanki tłuszczowej przekracza 20% efekty przy zażywaniu preparatu będą mizerne. W takim przypadku konieczne jest pozbycie się paru kilogramów z pomocą diety i ćwiczeń kardio, a następnie dopiero przystąpić do stosowania Masteron Enanthate.

Szacuje się, że najlepsze efekty ze stosowania Masteron Enanthate mają osoby o poziomie tkanki tłuszczowej nie przekraczającej 8%. Niektóre źródła podają jednak bardziej rygorystyczne dane i ustalają maksymalną ilość tkanki tłuszczowej na poziomie 6%.

Masteron Enanthate – bezpieczeństwo i efekty uboczne

Pomimo wieloletniej obecności na rynku i stosowania preparatu nawet u pacjentów z chorobami nowotworowymi, czy AIDS, Masteron Enanthate nie jest pozbawiony efektów ubocznych i powinien być używany z rozsądkiem.

Najważniejszy jest fakt, że Masteron Enanthate nie jest preparatem przeznaczonym dla osób młodych, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kulturystyką.

Z drugiej strony osoby doświadczone nie powinny obawiać się tego preparatu. Jest on uważany, za jeden z najbezpieczniejszych sterydów anabolicznych dostępnych na rynku. Warto podkreślić, że wymienione efekty uboczne są sumą efektów, które wystąpiły w danej grupie osób. Oznacza to, że efekty uboczne nie występują u wszystkich osób, gdyż jest to uzależnione od ogólnego stanu organizmu i wielu innych czynników.

Główne efekty uboczne to:

  • utrata włosów na głowie – androgeny nie pozostają obojętne na ilość owłosienia występującego na ciele. I pomimo, że testosteron pozytywnie wpływa na porost włosów w okolicach płciowych, klatce piersiowej oraz na twarzy, to w przypadku skóry głowy działanie jest wręcz odwrotne. Androgeny powodują nieodwracalną utratę włosów na głowie. Efekt ten zależny jest jednak także w dużym stopniu od predyspozycji genetycznych. Dlatego może on wcale nie wystąpić.
  • trądzik – zwiększone stężenie androgenów we krwi może wpływać również niekorzystnie na kondycję skóry, głównie twarzy. Objaw ten pojawia się głównie u osób mających w przeszłości problemy z trądzikiem i cerą tłustą.
  • nadciśnienie – Masteron Enanthate może niekorzystnie wpłynąć na wartości ciśnienia tętniczego. Pomimo, że wciąż jest brak jednoznacznych danych na ten temat, to preparat powinien być stosowany ostrożnie u osób z wysokim ciśnieniem lub leczących się na nadciśnienie.
  • agresja – w nielicznych przypadkach zgłaszana jest nadmierna pobudliwość i szybkie denerwowanie się

Warto podkreślić, że dzięki działaniu hamującym na aromatazę, Masteron Enanthate jest jednym z nielicznych sterydów anabolicznych, który nie niesie za sobą ryzyka ginekomastii i zatrzymywaniu wody w organiźmie.

Jak przyjmować Masteron Enanthate?

Ze względu na długi okres półtrwania Masteron Enanthate nie musi być stosowany każdego dnia. Średnio wystarczą dwie iniekcję podskórne w tygodniu.

Najlepsze efekty można osiągnąć stosują dawkę 300 – 400 mg na tydzień. Z czasem może być ona zwiększana, jednak należy pamiętać by nie przekraczać dawki 600 mg na tydzień.

Warto również zapamiętać by nie schodzić poniżej 200 mg na tydzień, gdyż jest to dawka zbyt niska by mogła wywołać zauważalne różnice w ciele.