VBOL 10mg/tab – Methandienone

Metanabol (Metandienon) to najstarszy środek w historii sterydów anabolicznych.

Jest obecnie jednym z najpopularniejszych sterydów stosowanych w Polsce. Po metanabol sięgają głównie osoby, które dopiero zaczynają przygodę z siłownią, ale zdarzają się oczywiście wyjątki. Stosując ten środek, możemy w bardzo krótkim czasie znacząco zwiększyć swoją masę ciała. Metanabol ma wpływ na metabolizm białek i znacznie przyczynia się do poprawy bilansu azotowego – te dwie rzeczy mają istotny wpływ na zwiększanie masy ciała oraz siły. Efekty stosowania metanabolu możemy zauważyć już krótko po rozpoczęciu kuracji. Bardzo dużym ułatwieniem w treningach jest również wydzielanie dopaminy, poprzez stosowanie metanabolu. Dopamina to neuroprzekaźnik syntezowany, która często jest określana „ośrodkiem nagrody”. Dopamina dodaje większej ochoty i motywacji do treningów, co przy budowaniu masy mięśniowej jest bardzo ważne. Bez motywacji nie chce nam się nawet udać na siłownię, żeby wykonać trening.

Jakie skutki uboczne może wywołać stosowanie Metanabolu?

Stosowanie Metanabolu może powodować niepożądane skutki uboczne, których warto mieć świadomość. Skutki uboczne, które mogą wystąpić to: 

  • żółtaczka cholestatyczna
  • stosowany przez ludzi młodych, które znajdują się jeszcze w okresie dojrzewania, może prowadzić do hamowania wzrostu
  • uszkodzenie wątroby
  • u dzieci metanabol powoduje przedwczesne kostnienie chrząstek

Metanabol konwertuje do DHT, przez co mogą pojawić się również inne skutki uboczne. Poza wyżej wymienionymi skutkami ubocznymi, może również wystąpić trądzik, nadmierne owłosienie ciała w niektórych miejscach oraz wypadanie włosów. Ponadto podczas stosowania Metanabolu zwiększa się ryzyko zachorowania na raka prostaty.

Poza skutkami ubocznymi Metandienonu wyróżniamy kilka przeciwwskazań przy jego stosowaniu. Między innymi są to: cukrzyca, nowotwory, problemy z sercem i nadwrażliwość na lek. Podczas stosowania metanabolu można również rozpocząć stosowanie inhibitorów aromatazy np. Armidex lub Aromasin, które pomogą zniwelować estrogenowe skutki uboczne.

Czym tak właściwie jest Metanabol?

Metanabol to pochodna metylotestosteronu. Od metylotestosteronu różni się tym, że zawiera pomiędzy pierwszą, a drugą pozycją węgla podwójne wiązanie. Dzięki temu działanie anaboliczne jest kilka razy mocniejsze. Azot w tym przypadku odpowiada za odbudowanie masy mięśniowej, z kolei wapń wbudowane jest w tkankę kostną. Aby stosowanie tego specyfiku miało sens, trzeba zadbać o odpowiednią dietę, w innym przypadku rezultaty mogą być mizerne. Dieta powinna być bogata w dużej jakości białko oraz odpowiednią ilość węglowodanów i tłuszczów. Dieta zawsze stanowi bardzo ważny aspekt przy stosowaniu sterydów. Dzięki odpowiedniej diecie możemy wzmocnić efekty i sprawić, że przyjmowanie leku nie będzie zmarnowane. Wielu początkujących kulturystów skupia się na przyjmowaniu sterydów anabolicznych, ale całkowicie zapomina o odpowiedniej podaży białka, węglowodanów i tłuszczy. Działanie sterydów wtedy nie ma tak dobrego efektu, jaki moglibyśmy uzyskać, stosując dietę.

Warto pamiętać, że stosując dietę z małą zawartością białka, masa ciała może się zmniejszyć. Za tę sytuację odpowiedzialna jest reakcja kataboliczna tłuszczów.

Lek powinno stosować się przez 4 tygodnie. Działanie leku możemy zaobserwować po około 2-4 dniach od rozpoczęcia przyjmowania. Potem lek wchodzi w „fazę maksimum” – dzieje się to najczęściej od 10 do 15 dnia stosowania leku. Aktywne działanie tego składnika utrzymuje się do okołu 6 godzin.

W jakiej formie możemy spotkać Metanabol?

W Polsce produkcją zajmuje się Jelf, który wydaje Metanabol w formie tabletek. Tabletki pakuje się w podłużne paski, które zawierają 20 sztuk leku. 

Cena metanabolu jest zależna od tego, czy pozyskujemy go korzystając z recepty, czy może korzystamy z czarnego rynku. Na receptę kosztuje kilka złotych. Na czarnym rynku możemy spotkać się z cenami w przedziałach 50-100 złotych, za 100 sztuk leku.

Metanabol ma działanie androgenne. Dzięki niemu wpływa na układ podwzgórza-przysadka-jądra i blokuje wydzielanie własnego testosteronu nawet o ponad 30%. Metanabol ma bardzo silne działanie anaboliczne. Dzięki temu przyrost masy podczas jego stosowania jest bardzo duży. Efekt ten możemy spotęgować, łącząc go z testosteronem. Równie często co z różnymi odmianami testosteronu, dianabol jest stosowany ze środkami domięśniowymi takimi jak np. winstrol, oxandrolon, sustanon czy omandren.

Warto stosować antyestrogen

Szybki przyrost masy mięśniowej powoduje zatrzymanie sporych ilości wody w organizmie. Dodatkowo dianabol łatwo przechodzi w estrogeny, dlatego bardzo często stosuje się antyestrogen o nazwie Nolvadex (tamoksyfen). Nolvadex zmniejsza ilości odkładanej w organizmie wody oraz zapobiega powstawaniu ginekomastii.

Na około 7-10 dni przed zakończeniem kuracji metanabolem możemy wprowadzić kreatynę. Kreatyna pomoże nam w utrzymaniu objętości mięśni.

Odpowiednia wiedza jest podstawą podczas stosowania Metandienonu i dopiero po jej nabyciu, powinniśmy rozpoczynać z nim swoją przygodę.