Testosteron propionate znany również pod inną nazwą, Testosteron Propionian, to preparat zaliczany do syntetycznych środków wykazujących silne działanie anaboliczno – androgenne.
Chemicznie propionat jest estrem krótko łańcuchowym, który charakteryzuje się krótkim okresem półtrwania. Propionat powszechnie znany jest również jako Test-prop.
W związku z wykazywanymi silnymi właściwościami promującymi procesy anaboliczne preparat ten jest bardzo popularny wśród sportowców i szeroko pojętych kulturystów.
Funkcje biologiczne testosteronu w organizmie.
Testosteron, a dokładniej 17β-hydroksy-4-androsten-3-on, to hormon steroidowy, zaliczany do grupy androgennych hormonów. Jest kluczowym męskim hormonem płciowym.
Produkcja testosteronu u mężczyzn odbywa się głównie za pośrednictwem pracy komórek śródmiąższowych (komórek Leydiga), które są zlokalizowane w jądrach. Proces ten przebiega pod wpływem działania LH (hormon luteizujący). W niewielkiej części testosteron syntetyzowany jest również przez korę nadnerczy, a u kobiet dzięki pracy jajników oraz przez komórki łożyska w momencie gdy kobieta jest w ciąży.
W tkankach docelowych testosteron przekształcany jest w jego silniejszą i aktywniejszą biologicznie formę a mianowicie w 5-alfa-dihydrotestosteron. Aby móc w pełni wykorzystać swoją aktywność biologiczną, cząsteczka hormonu przyłącza się do miejsca aktywnego zlokalizowanego w centrum receptora androgennego. Receptory androgeniczne są umieszczone głównie w cytoplazmie komórek tkanek docelowych.
U mężczyzn testosteron odpowiedzialny jest za:
– formowanie się cech związanych z płcią,
– przebieg spermatogenezy,
– regulacja procesów o charakterze anabolicznych (dzięki zwiększonej syntezie białek),
– utrzymanie libido,
– pobudzenie rozwoju gruczołu krokowego, czyli prostaty,
– utrzymanie odpowiedniego poziomu cholesterolu we krwi.
Zbyt wysokie stężenie testosteronu może spowodować:
mniejszą ilość plemników, zmniejszenie objętości jąder, wtórnej impotencji,
niekontrolowany rozrost prostaty (gruczołu krokowego),
zawał mięśnia sercowego,
zaburzenie pracy wątroby,
wzmożony trądzik,
zatrzymywanie wody w organizmie,
nadciśnienie tętnicze,
bóle i zawroty głowy,
nadmierny wzrost masy mięśniowej,
zahamowanie procesu rozwoju w okresie dojrzewania,
wzmożenie agresji,
wahania nastroju, urojenia.
Zbyt niskie stężenie testosteronu może spowodować:
znaczny spadek libido,
zmniejszenie owłosienia na ciele,
zmniejszenie masy tkanki mięśniowej,
zmniejszenie objętości jąder,
ginekomastia (rozrost gruczołu piersiowego) spowodowana wzrostem poziomu estrogenów,
znaczne osłabienie wytrzymałości tkanki kostnej,
uderzenia gorąca,
zaburzenia koncentracji,
obniżenie nastroju, ogólnie pojęta nadwrażliwość.
Warto pamiętać, że pomimo tego, iż testosteron w zdecydowanej części jest związany z funkcjonowaniem męskiego organizmu, hormon ten jest również istotny w pracy i w zachowaniu prawidłowego funkcjonowania organizmów żeńskich.
U kobiet testosteron odpowiada za:
– promowanie procesów anabolicznych (zwiększona synteza białek),
– utrzymanie prawidłowej pracy jajników,
– wzmocnienie tkanki kostnej,
– poziom libido.
W żeńskich organizmach zbyt duża dawka testosteronu powoduje występowanie negatywnych skutków ubocznych w postaci maskulinizacji, dlatego też stosowany jest w terapiach leczniczych zaawansowanych stadiów nowotworów czynnych hormonalnie.
Mechanizm działania Testosteronu Propionate.
Testosteron propionate jest krótko łańcuchowym estrem, wykazującym krótkotrwały okres działania. Steryd nie wpływa w znaczący sposób na rozregulowanie stężenia estrogenów. Preparat wykazuje silne działanie na procesy o charakterze anabolicznym, poprzez intensyfikację procesów związanych z syntezą różnorodnych białek, biorących udział w budowaniu włókien mięśniowych. Środek wykazuje również silne właściwości antykataboliczne, co wpływa ochronnie na uzyskaną tkankę mięśniową, przed niespodziewanymi spadkami masy mięśniowej, podczas trwania redukcji, gdzie znacznie obniżono przyjmowanie kalorii podczas odżywiania.
Testosteron propionat w kulturystyce.
W środowiskach kulturystycznych stosowany jest głównie w celach szybkich i skutecznych przyrostów masy mięśniowej. Dzięki wykazywaniu właściwości promujących powstawanie nowych białek, regularne przyjmowanie preparatu umożliwia znacznie szybsze budowanie białek kurczliwych, które stanowią podstawowy element budulcowy włókien mięśniowych.
Efekty, które uzyskuje się po kilku tygodniach regularnej suplementacji są bardzo zadowalające. Zauważalnie zwiększa się ilość i jakość uzyskanych mięśni. Kuracje przeprowadzone przy pomocy testosteronu propionate zwiększają poziom libido oraz w znaczący sposób powodują zwiększenie siły osiąganych erekcji.
Ważną cechą, o której należy wspomnieć, jest to, że testosteron propionate wykazuje bardzo silne działanie antykataboliczne, poprzez intensyfikację zatrzymywania cząsteczek fosforu oraz azotu w komórkach tkanek docelowych. Wpływa to protekcyjnie na uzyskaną tkankę mięśniową przed procesami rozpadu.
Testosteron propionate wpływa pozytywnie także na wytrzymałość i siłę organizmu. Pozwala to na częstsze i bardziej intensywne treningi wytrzymałościowe.
Preparat świetnie sprawdzi się w końcowej fazie przygotowań do ważnych zawodów czy też konkursów kulturystycznych oraz przy stosowaniu w celu uzyskania lepszej rzeźby ciała.
Zalety stosowania testosteronu propionate:
– osiągnięcie bardzo dobrych efektów przyrostu masy mięśniowej,
– niewielki wpływ na stężenie estrogenów,
– zmniejszone ryzyko retencji wody w organizmie,
– mniejsze ryzyko pojawienia się ginekomastii,
– możliwość łączenie preparatu z większością innych sterydów, w celu zwiększenia uzyskanych efektów.
Zalecane dawkowanie testosteronu propionate.
Na polskim rynku preparat dostępny jest w formie roztworu przeznaczonego do wykonania iniekcji, w postaci ampułek z roztworem do wstrzykiwania. W związku z krótkim okresem półtrwania, konieczne jest wykonywanie stosunkowo częstych iniekcji, co dwa, trzy dni w celu utrzymania stałego poziomu hormonu we krwi.
W zależności od stopnia zaawansowania zaleca się:
dla osób początkujących -> 50-75 mg co dwa dni,
dla osób średniozaawansowanych -> 75-100 mg co dwa dni,
dla osób zaawansowanych -> 100-200 mg co dwa dni.
Cykl suplementacji testosteronem propionate nie powinien być dłuższy niż 6-8 tygodni – w przypadku osób początkujących oraz 12-16 tygodni – w przypadku osób zaawansowanych.
Możliwe negatywne skutki uboczne przy stosowaniu testosteronu propionate.
Jak w przypadku każdej substancji dostarczanej egzogennie mogą pojawić się negatywne skutki uboczne. Są to:
– nadmierne owłosienie ciała,
– wtórna impotencja,
– nadrażliwy pęcherz moczowy,
– powiększenie gruczołu sutkowego,
– u młodych mężczyzn może dojść do zaburzeń w rozwoju psychofizycznym,
– zahamowanie procesu wzrostu,
– zbyt szybkie kostnienie układu kostnego,
– wzmożony trądzik,
– zaburzenia w funkcjonowaniu układu krwionośnego,
– zaburzenia związane z wydzielaniem żółci,
– zaburzenia w funkcjonowaniu wątroby.