GAIAPHENYL (Nandrolonephenylpropionate NPP) 100mg

Nandrolonphenylpropionate jest jednym ze sterydów spopularyzowanych w drugiej połowie XX wieku.

Występujący pod nazwą handlową Durabolin, posiada silne działanie androgenne i anaboliczne. Należący do grupy sterydów anabolicznych nandrolon, po odkryciu w 1957, w medycynie został wykorzystany po raz pierwszy w roku 1959. Był stosowany w leczeniu raka piersi i osteoporozy u kobiet przez injekcję domięśniową raz w tygodniu. Mimo obszernego zastosowania w przeszłości, dziś w rękach kulturystów wykorzystywany jest w celu osiągnięcia większej masy mięśniowej i siły w trakcie sesji treningowych.

Nandrolon w postaci krótkiego estru jakim jest nandrolone phenylpropionate, pełni funkcję prekursora ulegającego konwersji do nandrolonu. Jako agonista receptora androgennego, pod względem biologicznym pełni rolę stymulującą syntezę testosteronu. W porównaniu do testosteronu, NPP charakteryzuje lepszy stosunek anaboliczności do androgenności i wynosi aż 125:37. Zaletą jest niski wpływ na aktywność estrogenów. W małych ilościach jednym z metabolitów jest estradiol, a drugim w umiarkowanych – progesteron. 

Jak działa nandrolon, czyli popularna deka

Deka czy też NPP działa na zasadzie pobudzania produkcji czerwonych krwinek, które ułatwiają dostarczanie składników odżywczych do poszczególnych części ciała i mięśni. Jest też dobrym środkiem stosowanym na potreningowe zmęczenie, redukując zmęczenie i zakwasy praktycznie do zera. Czas półtrwania tego sterydu wynosi w przybliżeniu od 3 do 4 dni. Ulega on aromatyzacji, ale tylko w niewielkim stopniu (do około 20%). Podawany jest przez iniekcję i nie jest silnie toksyczny dla wątroby jak inne środki tego typu.

Główne produkty metabolizmu nandrolonu to 19-o estrnorandrosteron, 19-noretiocholanolone, 19-norepiandrosterone. Podobna sytuacja ma po podaniu prohormonów takich jak 19-norandrostenedione lub 19-norandrostenediol. W przypadku krótkiegu jakim jest Nandrolone phenylpropionate, poziom testosteronu po jednorazowej iniekcji spada aż na 13 dni. Po podaniu jednorazowej dawki 100 mg, stężenie substancji w organizmie stopniowo opada przez okres 5 dni. Zaleca się zatem podawanie nandrolonu wyłącznie w oparciu o solidną bazę w postaci testosteronu.

Stosowanie nandrolonu zapewni zwiększenie masy mięśniowej, poprawi retencję azotu, wsparcie w regeneracji stawów i wzrost ogólnej siły całego ciała. Jeśli chodzi stricte o masę mięśniową i siłę, deka to przede wszystkim szybka regeneracja i przyspieszony powrót do zdrowia. Dzięki unikalnym właściwościom, pozwoli na wykonywanie najdłuższych sesji treningowych. Natomiast po skończonym treningu, mięśnie nie będą tak wycieńczone jak to ma miejsce w przypadku innych środków. Wyciskanie ciężkich ciężarów uszkadzających stawy przestanie. stanowić decydujący problem. NPP już w niskich dawkach typu 50 mg tygodniowo zauważalnie stymuluje syntezę kolagenu, który pomaga w uśmierzaniu bólu stawów.

Dawkowanie nandrolonphenylpropionate

Zalecana bezpieczna dawka NPP waha się w granicach 50 – 100 mg na dobę. Dawka powinna być zaaplikowana przez iniekcję domięśniową. Środek może być przyjmowany codziennie, podobnie jak co drugi dzień. Warto dobrze rozplanować cykl i wyznaczyć swoje cele. Początkujący kulturyści powinni rozpocząć od niższych dawek rzędu 100 – 250 mg tygodniowo. Bardziej zaawansowani zawodnicy mogą pozwolić sobie na dawki w granicach 400 – 800 mg na tydzień. Kobiety powinny uważać, mogąc pozwolić sobie na jedynie 50 – 100 mg tygodniowo. Przedawkowanei w przypadku kobiet może zakończyć się wystąpieniem cech typowych dla mężczyzn. Przyjmując nandrolonphenylpropionate sterydy powinny być połączone. Najbardziej istotny będzie tutaj testosteron, którego w tym przypadku zaleca się dołączyć 300 – 500 mg tygodniowo.

Jak sprawdza się nandrolon w czasie redukcji?

Każdy doświadczony kulturysta wie, że sezon treningowy dzieli się na okres masowy i okres redukcyjny. Nikomu nie trzeba mówić, że deka bezproblemowo poradzi sobie z przybraniem na masie. Jednak w przypadku redukcji powinno zadbać się o to, aby nie trwała ona zbyt długo (max 12 tygodni) i była przeprowadzona odpowiedzialnie. NPP musi być koniecznie podawany z testosteronem w odpowiedniej dawce. Przy okazji stosowania tego środka, ulec zwiększeniu może masa i gęstość kości. Poza tym nawet w fazie redukcyjnej widoczny jest wzrost siły, a przy większych ciężarach utrzymanie jej na stabilnym poziomie. Zapobiegnie kontuzjom oraz pomoże utrzymać stosunkowo dobre zdrowie

Skutki uboczne stosowania NPP

Lista efektów ubocznych tego środka jest tak samo długa, jak lista pozytywów. Nandrolon przy nieodpowiednio przeprowadzonym cyklu, może powodować ginekomastię progesteronową, retencję wody, nagły przyrost tkanki tłuszczowej przy większych dawkach. Popularny deca-dick przy braku wystarczająco wysokiej ilości egzogennego testosteronu, uniemożliwiać będzie osiągnięcie erekcji. Aby uniknąć tych problemów, warto zastosować następujące porady:

  • nie należy stosować NPP bez bazy testosteronu w adekwatnej dawce – deka silnie blokuje nawet przy dawce 100 mg tygodniowo,
  • cykl należy przerwać pozostawiając w stacku długie estry testosteronu (enantat), następnie przechodząc na krótkie (propionat),
  • przez blokowanie osi HPTA, po cyklu konieczne jest przeprowadzenie dokładnego PCT.

Jak zapobiegać skutkom ubocznym? Z punktu widzenia chemii, związki antyestrogenowe takie jak inhibitory aromatazy np. anastrazol bądź selektywne modulatory receptora estrogenowego np. tamoksyfen mogą ingerować w estrogenowe działanie NPP kompletnie je niwelując. Natomiast popularne inhibitory 5-alfa-reduktazy jak finasteryd będą powodowały dezaktywację właściwości nandrolonu w tzw. tkance androgennej np. pod skórą czy w okolicy gruczołu prostaty. Będą miały niekorzystny wpływ potęgujący androgenne efekty uboczne NPP. Z drugiej strony, antyandrogeny jak Androcur czy Spironolakton będą blokować działanie androgenne, jak i anaboliczne tego sterydu.

Przykładowy cykl z użyciem nandrolonu (NPP)

Z uwagi na fakt bycia sterydem o krótkim estrze, NPP szybko rozwija swoje działanie objawiając się zaskakującymi efektami. Najkrótszy cykl na tym środku powinien trwać co najmniej 10 tygodni, a maksymalnie 6 miesięcy. Nandrolone Phenylpropionate jako środek o krótkim czasie półtrwania, daje szansę na efektywne zwiększenie masy mięśniowej w krótkim czasie. Osoby zainteresowane efektami przez dłuższy czas, powinny do swojego cyklu dołączyć sterydy o długim czasie półtrwania, czyli złożone z dłuższych estrów. NPP jest sterydem o szerokim zastosowaniu, dlatego nada się jako steryd wspomagający redukcję i budowę wolnej od tłuszczu tkanki mięśniowej. Najczęstszymi połączeniami jest propionat testosteronu z winstrolem i masteronem. W ramach ochrony organów, zaleca stosować się profilaktycznie osłonki wątrobowe, NAC itp środki.

Przykładowy cykl uwzględnia podawanie 150 mg propionatu testosteronu, 100 mg nandrolonu oraz 100 jednostek masteronu na dobę. Pod Później pod uwagę warto wziąć też wsparcie w postaci kardaryny i winstrolu (od 4 tygodnia). Dodatkowo potrzebne będą suplementy wspierające regenerację wątroby i poprawę metabolizmu.