GAIADECA (Nandrolone Decanoate) 250mg/ml 10amp

Dekanian nandrolonu (ang. Nandrolone Decanoate) jest sterydem anabolicznym o niskim wpływie na androgeny.

We wcześniejszych latach stosowany był w formie fenylopropionianu pod nazwą Nerabolil. Dekanian natomiast jest znany głównie z nazwy handlowej „deca durabolin„. W skrócie jest to idealny środek do budowy beztłuszczowej masy mięśniowej i zwiększenia mineralizacji kości. Białka są odbudowywane jeszcze szybciej, przez co praktycznie niemożliwe jest tzw. „zalanie się”, a dietatrafia tam gdzie powinna. Nie wykazuje działania oralnego, podawany jest domięśniowo.

Czym jest nandrolone decanoate? Z czego się wywodzi?

Nandrolon (19-nortestosterone) w formie długiego estru (dekanianu) jest znany ze swojego zastosowania w medycynie. Ze względu na swoje właściwości, pomocny okazuje się w stanach zaawansowanego katabolizmu charakterystycznych dla stwardnienia rozsianego, nowotworów i AIDS. Wykorzystywany bywał też w celach regeneracyjnych przy uszkodzeniach rogówki oka. Zarówno przez kulturystów, jak i lekarzy jest znacznie chętniej wybierany w formie dekanianu niż swój brat w postaci krótkiego estru, znanego jako NPP. Z uwagi na relatywnie mało dotkliwe skutki uboczne, bywa stosowany u kobiet i dzieci. Pomaga głównie w zwiększeniu masy mięśniowej, polepszeniu wydolności i ogólnej sprawności treningowej.

Nandrolon od strony chemicznej jest agonistą receptorów androgenowych. Wpływa przez to na poziom androgenów takich jak testosteron i DHT. W porównaniu do testosteronu i innych sterydów anabolicznych, nie trafia do tkanek androgennych, z których zbudowana jest skóra, gruczoł prostaty czy skalp. Z tego względu jest mniej szkodliwy dla tych organów. Metabolizowany jest przez enzym 5alfa-reduktazy do 5alfa-dihydroandrolonu (DHN). W konsekwencji powoduje to mniejsze powinowactwo do receptora andreogenowgo i zredukowane skutki uboczne. Niską hepatoksyczność zawdzięcza brakowi alkilowanego 17-ego atomu węgla. Wpływ na żeńskie hormony, czyli estrogeny jest również zredukowany przez specyficzną działalność enzymatyczną. Jego główne metabolity to 5α-dihydronandrolone, 19-norandrosterone oraz 19-noretiocholanolone.

Główne korzyści wynikające z przyjmowania nandrolonu

Niezależnie od wybranej wersji nandrolonu, efekty będą podobne. Zwiększona synteza protein w połączeniu z wyraźnym podniesieniem siły wszystkich mięśni usprawni proces budowania twardych i rozbudowanych mięśni. W przypadku tego środka, nawet przy stosowaniu nie do końca czystej diety, nie ma mowy o nabraniu zbędnej tkanki tłuszczowej. Jest to środek idealny do przeprowadzenia tzw. rekompozycji. Pozwoli on jednocześnie palić tłuszcz i budować mięśnie. W całym procesie wspomagać będzie nas dodatkowy przypływ energii wynikający ze zwiększonej produkcji hormonów. Przychodząc na siłownię następnego dnia, nie będziemy czuli się zmęczeni, a to za sprawą polepszonej regeneracji. Będzie możliwe podejmowanie dłuższych i częstszych sesji treningowych.

Deca-durabolin będzie też dobry w leczeniu kontuzji i ochronie stawów. Popularne zmęczenie treningowe nie przychodzi tak szybko jak zazwyczaj, co przekłada się na mniejszą bolesność stawów i zmniejszone ryzyko kontuzji. Dodatkowym bonusem jest zwiększony poziom czynnika wzrostu IGF-1 odpowiedzialnego za rozwój i przyrost masy mięśniowej. Jest to zdecydowana zaleta, którą posiada niewiele innych środków dopingujących.

Czy potocznie nazywana „deka” może być przyjmowana bez bazy?

Istnieje taka możliwość, jest stosowana, ale jest to rozwiązanie bardzo krótkoterminowe. Cykl z użyciem samego nandrolonu może trwać do 8 tygodni przy ustaleniu dawki 300 – 400 mg na tydzień. Ze względu na działanie blokujące produkcję naturalnego testosteronu, trzeba odpowiednio zaplanować terapię PCT. Każdy doświadczony kulturysta wie, jak nieprzyjemne potrafią być problemy spowodowane niskim poziomem testosteronu w organizmie. Ciągła irytacja, obniżone libido i zły nastrój nie należą do wyjątkowych.

Prawda jest taka, że stosowanie samego nandrolonu u osób celujących w rozbudowę beztłuszczowej tkanki mięśniowej nie jest najlepszym pomysłem. Takie rozwiązanie ma więcej minusów niż zalet. Do cyklu najlepiej dołączyć testosteron w postaci długich estrów.

Skutki uboczne stosowania nandrolonu

Stosując doping taki jak deca, niewykluczone jest że w osiągnięciu sukcesu i upragnionej sylwetki, przeszkodzić mogą skutki uboczne tego sterydu.

Efekty uboczne są związane głównie z powinowactwem do receptorów progesterenowych. Przypominają one te charakterystyczne przy podwyższonej produkcji hormonów estrogenowych. Są to głównie:

  • ginekomastia progesteronowa,
  • wysoka retencja wody,
  • bolące lub swędzące sutki,
  • podniesione ciśnienie krwi.

Najlepszym sposobem na wymienione wyżej problemy będzie lek wykazujący działanie przeciw aromatyzujące. Popularna Antyaromataza – Armidex będzie w tym przypadku idealnym wyborem. Przez specyfikę tego środka, lepiej odpuścić sobie eksperymentowanie z clomidem i nolvadexem. Stosując Armidex efektywnie zmniejszymy liczbę produkowanego estrogenu, bez blokowania tamtejszych receptorów.

Pomimo słabszego działania androgennego od testosteronu, deka jest znana z powodowania podobnych dolegliwości. Przy średnich i wysokich dawkach niewykluczone jest, że dotknie nas trądzik, staniemy się bardziej agresywni i w przypadku predyspozycji – możemy wyłysieć. Oczywiście, połączenie kilku sterydów o podobnych właściwościach może komplikować sprawę, sprawiając że skutki uboczne w tej postaci będą nie do uniknięcia.

Problemem okazuje się też być istotny i silny wpływ na funkcjonowania osi HPTA. Jak wiadomo, wyklucza to możliwość naturalnej syntezy testosteronu zmuszając do dodatkowej „suplementacji„. Wielu kulturystów, aby zapobiec ewentualnemu zaniknięciu jąder i upewnić się, że będą prawidłowo funkcjonować po zakończonym cyklu, decyduje się na łączenie nandrolonu  z HCG.

Nandrolone Decanoate – dawkowanie

Aby uzyskać wszystkie możliwe korzyści ze stosowania tego sterydu, istotne jest obranie dawki adekwatnej do swojego celu. Trzeba pamiętać, że im wyższa dawka, tym mniej naturalnego testosteronu będzie produkowane. Tendencja wśród nowych użytkowników to przyjmowanie najniższych możliwych dawek. Nie jest to jednak najrozsądniejszy wybór, bo efekt będzie za przeproszeniem mizerny, wręcz porównywalny do dużej ilości suplementów i utrzymywania dobrej diety.

Deka może być używana zarówno w ramach intensywnego reżimu treningowego przygotowującego do zawodów, polepszenia ogólnej wydajności sportowej, a także w okresie roztrenowania (off season).

Sytuacja w przypadku budowania masy mięśniowej ma się podobnie, co na redukcji. Deka ma bezpośredni wpływ na testosteron, dlatego warto wybrać solidną, ale nie za wysoką dawkę. Najlepiej celować w przedział 200 – 300 mg tygodniowo. Przyjęcie zbyt wysokiej dawki, zazwyczaj kończy się na obniżonym libido i problemach z erekcją.

Z kolei w czasie roztrenowania, aby podtrzymać i dobudować masy mięśniowej, polecane jest podawanie 300 – 400 mg tygodniowo. Zaawansowani użytkownicy i weterani, mogą rozważyć dawkowanie w okolicach 600 mg.

Ponieważ nandrolone decanoate to steryd w formie długiego estru, iniekcje powinny być przeprowadzane 1 lub 2 razy w tygodniu.