Sterydy Anaboliczno-Androgenne (SAA)

Często w artykułach o tematyce dopingu spotykamy się z pojęciami anaboliczny, androgenny , i tak naprawdę jak pytam się kolesi którzy mają od wielu lat do czynienia z dopingiem co to jest , to nie potrafią tak do końca powiedzieć.

Jeżeli tego nie wiecie to najpopularniejszym sterydem anabolicznym jest Testosteron, który również jest naszym męskim hormonem płciowym , dlatego opis anabolizmu zaczniemy właśnie od niego. Miejmy jednak na uwadze to że prawie wszystkie dostępne syntetyczne sterydy które są w sprzedaży są to chemiczne warianty lub odpowiedniki testosteronu i posiadają wiele cech cech testosteronu. Męski hormon jakim jest testosteron ma dwie podstawowe charakterystyczne cechy :

Pierwszą cechą jest ANABOLIZM (budowanie tkanek), cecha ta objawia się przyspieszeniem i zwiększeniem wzrostu mięśni, co skutkuje szybszą regeneracją całego organizmu. Odpowiedź anaboliczna doprowadza do promowania syntezy białka. Dodatkowo anabolizm odpowiada za naprawę tkanek i ich wzrostu.

Drugą cechą testosteronu jest ANDROGENICZOŚĆ czyli tzw. drugorzędowe cechy męskie, które odpowiadają za nasze libido , zachowanie seksualne, wykształcenie jak i rozwój prącia, niższy głos , trądzik , owłosienie, agresywność oraz procesy związane z nasieniem (spermą).

Cechy anaboliczne i androgenne często idą z sobą w parze , sterydy anaboliczne mają taką zasadę działania że aktywują receptory androgenne na powierzchni błon komórkowych, a skutki tego pobudzenia dzielą się na efekty ogólnie anaboliczne i związane z różnicami płciowymi.

Efekty anaboliczne :

 • wzrost apetytu,
 • szybszy przyrost masy i wytrzymałości mięśni,
 • wzrost siły
 • zwiększona synteza białek
 • wzrost szybkości przyrostu kości,
 • zwiększenie produkcji czerwonych krwinek.

Efekty androgenne:

 • wzrost rozmiarów narządów płciowych : penisa i łechtaczki u dzieci (wpływ u osób dorosłych poprzez podawanie sterydów nie ma jakiegokolwiek wpływu na rozmiar narządów płciowych)
 • wzrost rozmiarów klatki piersiowej u chłopców, natomiast bioder i piersi u dziewczynek
 • zwiększone owłosienie całego ciała (zwłaszcza u mężczyzn , natomiast u kobiet sfer erogennych)
 • efekt mutacji głosu u chłopców.

Podsumowanie:

Czyli od razu widać że w sporcie , dopingu , pożądanymi cechami są efekty ANABOLICZNE , jednak nic nie jest tak proste jakby się wydawało , na chwile obecną jak bardzo naukowcy by się nie starali nie uzyskano jeszcze w pełni sterydu który miał by mocne efekty anaboliczne bez jakiegokolwiek efektu androgennego , niestety na chwile obecną praktycznie wszystkie anaboliki powodują różnicowanie płciowe ( androgenność). Z czego to wynika? Fakt jest taki że sterydy są metabolizowane przez nasz organizm , a efekty tego metabolizmu w postaci skutków ubocznych działają poprzez aktywacje receptorów estrogenowych , a jak wiemy skoki estrogenu mogą być przyczyną :

 • przyspieszenie starzenie się poszczególnych tkanek (stawów i kości , zwłaszcza u mężczyzn)
 • ginekomastii ( nienaturalny rozrost piersi , u obu płci)
 • zachwianie się równowagi hormonów płciowych powodujący , u obu płci , ale objawia się inaczej u mężczyzn spadek popędu seksualnego a u kobiet jego sztuczny wzrost.

Miejmy nadzieje że tym krótkim postem mniej więcej nakreśliliśmy wam różnicę między tymi nieodłącznymi cechami , pamiętaj sportowcom zależy na anaboliczności , ale niestety w tym przypadku nie unikniemy efektów androgennych , jednak możemy je zminimalizować kontrolując swoje hormony w czasie cyklu , i przestrzegając podstawowych zasad dopingu ( stosowanie antyestrogenu podczas kuracji , kontrolując prolaktynę , odblokowując się po cyklu itp.).