Podstawowe zasady na diecie redukcyjnej

Jak już pewnie wiecie stosujemy dietę redukcyjnej aby pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej i uwydatnić nasze mięśnie.

Należy jednak pamiętać aby nasza dieta przyniosła odpowiednie efekty, to musi być ona przestrzegana i ułożona. Z sumiennością jak i planem jest różnie , poza tym temat odżywiania to ocean informacji , poniżej postaram się opisać takie fundamentalne zasady , dosyć proste i łatwe do przestrzegania. Jak w prosty sposób zredukować kalorie w swojej diecie ?

Po pierwsze co to jest dieta redukcyjna?

Większość z nas myśli pewnie o tym że dieta na redukcję polega na tym że musimy jeść mnie czy nie jeść słodyczy , jednak nie jest tak do końca. Wygląda to zgoła inaczej jest to zaplanowany schemat żywieniowy, gdzie bierzemy pod uwagę nasz metabolizm ,zapotrzebowanie kaloryczne itp. Modne kiedyś były diety określone czasowo , tutaj tak nie jest kiedy już nabierzemy tych zdrowych nawyków staną się one dla nas codziennością.
Kiedy pierwszy raz byłem na diecie redukcyjnej , zaskoczyło mnie tak częste podawanie posiłków nawet do 7 razy dziennie , ma to na celu niedopuszczenie do procesów katabolicznych. Oczywiście posiłki te miały określoną kaloryczność. Dlaczego kaloryczność jest tak ważna ? Niezmiernie istotne jest to , aby dostarczać naszemu organizmowi odpowiednie dawki energii, abyśmy mogli odpowiednio funkcjonować jak i trenować. Kaloryczność to bardzo rozbudowany proces , ponieważ jest indywidualny, powinien być dostosowany do metabolizmu danej osoby jak i jej budowy ciała . Prosty przykład inny będzie dla endomorfików a inny dla ektomorfików, czy kompletnie inny dla mezomorfików. Kiedy już wyliczymy ile kalorii dostarczamy z pożywienia i ile kalorii potrzebne jest nam do funkcjonowania , to stosunkowo prosto określimy ile kalorii możemy obciąć w naszym jadłospisie. Pamiętaj że będąc na redukcji nie powinniśmy odczuwać głodu. Nasz mądry organizm kiedy potrzebuje dodatkowej energii po prostu pobiera ją z tkanki tłuszczowej , przynajmniej tak to powinno wyglądać jak dieta jest dobrze zbilansowana.

Proste sposoby jak zwiększyć efektywność w swojej diecie :

1. Pij dużo wody

Nie jest to nic nowego , pamiętaj że dużo wody na pewno nie zaszkodzi, zwłaszcza kiedy jesteś osobą aktywną , dodatkowo masz pracę fizyczną czy po prostu jesteś zabiegany 🙂 Dobrym nawykiem jest zacząć pić od razu po przebudzeniu , na czczo, fajnym rozwiązaniem jest dodanie soku z cytryny. Sok z cytryny pobudzi narządy do pracy i dodatkowo wpłynie na podkręcenie naszego metabolizm. H2O jest wręcz niezbędna do prawidłowej pracy wszystkich narządów szczególnie jelit, kiedy jest na odpowiednim poziomie to zapobiega powstawaniu zaparć. Woda to podstawowy detoksykant naszego organizmu.

2. Dodatki tylko niskokaloryczne

To stara chyba wiadomym wszystkim zasada. Pamiętaj aby odstawić wszelkie tłuste sosy , najlepiej zamienić je na sosy oliwne lub na bazie oleju. Gwarantuje że smakowo mogą okazać się lepsze, wystarczy że odpowiednie opanujemy doprawianie oliwy ziołami. Dobrym zamiennikiem jest również ocet czyli robimy popularne vinegre. Kolejne co powinniśmy zrobić to spożywanie mniej tłustych jogurtów, pij chudsze mleko, nie jedz dużo dżemów , najlepiej je zamienić na świeże owoce. Czytaj etykiety !!! bo produkty typu LIGHT nie zawsze są zdrowe , często substancje w nich zawarte są bardzo szkodliwe.

3. Kontroluj spożywane porcje

Fundamentem diety redukcyjnej jest jeść często, ale mniej. Pamiętaj żeby nie jeść do przesytu, tylko jedz tak aby zaspokoić uczucie głodu. Sprawdzony sposób na “oszukanie” naszego umysłu to jedzenie na przykład z mniejszych talerzy i powolne spożywanie posiłku. Im będziemy dokładniejsi w gryzieniu posiłku, tym lepiej będzie go nam strawić. Czy wiecie że sygnał z żołądka do mózgu wysyłany jest po około 15 minutach od momentu kiedy zaspokoimy uczucie głodu, więc zwróćmy teraz uwagę że im wolniej będziemy jeść, to na pewno nie przesadzimy z ilością.

4. Kawa

Kawa, kawa, uwielbiam jak pobudza , a co dodatkowo daje picie kawy? W umiarkowanych dawkach ma dużo zalet , jakich ? Po pierwsze to stabilizuje ciśnienie ( ale u osób zdrowych), kolejny fakt to na pewno przyspiesza metabolizm, oraz pobudza żołądek do produkcji soków. O aktywności umysłowej nie wspomnę, większość z nas piję ją właśnie z tego powodu. Należy jednak uważać ponieważ picie zbyt dużej ilości kawy może powodować efekty odwrotne (może nawet dojść do odwodnienia).

5. Alkohol

Warto wiedzieć że tak lubiany przez nas alkohol jest kaloryczny i jak sami dobrze wiemy nie daje nic pozytywnego w szczególności jeśli chodzi o dietę. Ok , umiarkowanie szklaneczka piwa lub kieliszek czerwonego wina od czasu do czasu ma pozytywny wpływ na układ krwionośny, ale warto jednak zrezygnować z alkoholu.

6. Śmieciowe jedzenie

Sama nazwa mówi że to nie jest dobry posiłek , jest to zazwyczaj jedzenie wysoko przetworzone, mrożone, sprzedawane z dużą ilością konserwantów, panierki, itp. Proszę mi uwierzyć że samemu można zrobić o wiele smaczniejsze jedzenie , bądź skorzystać ze zdrowszych jadłodajni.

7. Warzywa

Jeśli chodzi o warzywa , to jedzmy ich jak najwięcej. Od szkoły podstawowej wiemy że warzywa, oprócz wielu witamin, minerałów, to również źródło błonnika. To właśnie dzięki warzywom, czujesz się syty, a jednocześnie nasz układ pokarmowy oczyszcza się o wiele szybciej.

8. Gotuj na oliwie i beztłuszczowych olejach

Oliwa i olej beztłuszczowy to doskonałe opcje dla osób będących na diecie redukcyjnej. Mają bardzo małą ilość kalorii, a przy okazji potrawy na nim smażone są bardzo smaczne.

9. Czytaj etykiety zakupionych produktów

Nieważne, czy trzymasz dietę czy też nie , warto jest wiedzieć, co będziemy jeść. Dlatego warto czytać skład produktów, które kupujesz. Reklama , reklamą ale jak dobrze wiemy producentom zależy na sprzedaży , stąd wabią nas hasłami reklamowymi , które często mijają się z prawdą. Produkty z serii : “light” itp. nie zawsze są zdrowe.

10. Gazowane napoje

Niestety ale popularne napoje gazowane to nic innego jak duża ilość cukru. Kiedy z nich zrezygnujemy , to szybko zauważymy efekty. Pomyśl , czy wolisz wypić szklankę napoju z dużą ilością cukru, czy zjeść super pełnowartościowy posiłek gdzie oprócz mięsa będziesz miał dużo węgli i warzyw 🙂 W tym porównaniu pamiętaj że kaloryczność jest bardzo podobna!