CLENBUTEROL

Jest to związek chemiczny zaliczany do grupy leków beta2-mimetyków,prowadzących do rozszerzania oskrzeli w różnych stanach spastycznych.

Wpływa także na uwodnienie wydzieliny w oskrzelach, ułatwiając jej wydalanie w czasie kaszlu.

Kiedyś stosowany u pacjentów z astmą oskrzelową, jednak w 1988r. został wycofany z lecznictwa. Aktualnie dopuszcza się jego stosowanie do leczenia weterynaryjnego w ciężkich postaciach astmy u koni, ale tylko w 3 krajach: USA, Belgii oraz Holandii.

Zyskał duże zainteresowanie wśród kulturystów, sportowców, jak również właścicieli zwierząt hodowlanych, ze względu na przyspieszanie wzrostu i zwiększenia masy tkanki mięśniowej w organizmie.

Przyjmuje się, że Clenbuterol posiada własności kataboliczne dla tłuszczu w tkankach obwodowych tzn. przyspiesza reakcje spalania tłuszczów, zgromadzonych często w wyniku używania sterydów. Jednocześnie ma działanie anaboliczne w stosunku do tkanki mięśniowej, czyli przyspiesza syntezę włókien mięśniowych, zapewniając ciągły przyrost czystej masy mięśniowej nawet między cyklami. Stąd Clenbuterol zaleca się stosować po cyklu z użyciem sterydów, lub podczas przygotowań do zawodów w celu uzyskania lepszej rzeźby i nabrania definicji mięśniowej.

Okres półtrwania w organizmie: 40h – ważna informacja dla sportowców.

Clenbuterol dawkowanie

Stosowanie: 2 razy dziennie po 1-3 tabletek (łącznie 2-6 tabletek dziennie), zgodnie z zasadą 2 dni przyjmowania, 2 dni przerwy. W tym schemacie należy przyjmować go przez 2 tygodnie, a następnie zrobić 2-3 tygodnie przerwy, gdyż występujące po 2tyg. wysycenie receptorów powoduje, iż Clen przestaje być skuteczny. W powyższym schemacie można go stosować przez 2-3 miesiące, między cyklami z użyciem sterydów anabolicznych.

Clenbuterol skutki uboczne

Tak ciekawy środek jakim jest Clen nie jest pozbawiony skutków ubocznych. Podczas stosowania może wystąpić bezsenność, pobudzenie psychoruchowe, drżenie rąk, bóle głowy, bolesne skurcze mięśni, nudności lub kołotania serca. Należy ograniczyć spożywanie kofeiny, guarany oraz przyjmowania efedryny czy hormonów tarczycy, które to działają na te same receptory co Clenbuterol i mogą nasilać skutki uboczne.

Clenbuterol oddziałuje mocno na układ hormonalny człowieka, dlatego też trzeba obchodzić się z nim ostrożnie. Rozregulowanie układu hormonalnego może mieć bowiem fatalne skutki. Warto nieco bliżej przyjrzeć się mechanizmom działania clenobuterolu.

Wpływ na katecholaminy

Clenobuterol najsilniej oddziałuje na hormony z grupy katecholamin. Zwiększa ich stężenie w organizmie, co ma szereg pozytywnych, ale również negatywnych i ryzykownych skutków. Do grupy katecholamin zaliczają się przede wszystkim:

  • adrenalina
  • dopamina
  • noradrenalina

Wszystkie te trzy hormony na wiele sposobów wpływają na fizyczne funkcjonowanie organizmu człowieka. Jednakże, katecholaminy, a zwłaszcza dopamina, odgrywają również dużą rolę w regulacji nastroju. Uważa się na przykład, że mniejsza ilość tak zwanego hormonu szczęścia, czyli dopaminy, odpowiada za depresję.

Jeśli chodzi znaczenie oddziaływania clenobuterolu na katecholaminy, bardzo ważne jest zwiększanie w skutek ich działania objętości oskrzeli. Wszystko to za sprawą wygładzenia mięśni gładkich, które to wyścielają ściany oskrzeli. Co więcej, adrenalina z pomocą pozostałych hormonów z grupy podwyższa ciśnienie krwi, jak również dochodzi do zwiększenie termogenezy, czyli zapotrzebowania na ernergię. Wszystkie powyższe zjawisko są efektem wywołania reakcji „walcz lub uciekaj”. To właśnie umożliwienie tej reakcji jest głównym zadaniem katecholamin.

Rozszerzenie oskrzeli oraz zwiększenie ciśnienia krwi zwiększa wydolność oddechową oraz wytrzymałość fizyczną. Przyspieszona termogeneza sprawia natomiast, że organizm potrzebując coraz więcej energii przez co zaczyna zużywać zgromadzony pod skórą tłuszcz. Z tego też względu, clenbuterol sprawdza się nie tylko u sportowców, ale również u osób na diecie odchudzającej.

Dla kogo przeznaczony jest clenbuterol?

Bez wątpienia, jest to środek przede wszystkim przeznaczony dla sportowców wyczynowych. Korzystają z niego między innymi sportowcy, których aktywność wymaga szczególnie dużej wydolności oddechowej oraz wytrzymałości. Dlatego też, clenbuterol często zażywają biegacze długodystansowi, wspinacze, czy pływacy. Warto jednak zauważyć, że tylko sportowcy, którzy ćwiczą wyczynowo dla własnej satysfakcji mogą zażywać clenbuterol. Większość organizacji sportowych zabrania bowiem zawodnikom zażywania tego preparatu traktując go jako środek dopingujący.

Bardzo dobrze clenbuterol sprawdza się u osób, które regularnie ćwiczą na siłowni. Najczęściej robią to dla własnej satysfakcji, dlatego też nikt nie może im zabronić zażywania jakichkolwiek środków. Jak wspomniano, clenbuterol jest bardzo dobrym spalaczem tłuszczu, co znacząco przyspiesza osiągnięcie postawionych sobie celów treningowych. Przydaje się zarówno trenującym dla zrzucenia wagi, jak i tym, którzy chcą wyrzeźbić sylwetkę. Warto zauważyć, że clenbuterol ułatwia trening nie tylko dzięki spalaniu tłuszczu. Podwyższenie ciśnienia, zwiększona wydolność oddechowa  oraz ogólne pobudzenie spowodowane wzrostem stężenia adrenaliny wpływają bowiem na realizowanie cięższych i dłuższych treningów.