ARIMIDEX

Arimidex jest silnym i wysoce selektywnym niesteroidowym inhibitorem aromatazy.

Powstał w latach 90 XX wieku. W medycynie zyskał zastosowanie w zaawansowanym leczeniu raka sutka u kobiet po menopauzie oraz w leczeniu uzupełniającym wczesnego raka sutka u kobiet po menopauzie. Podstawowym składnikiem Arimidexu jest anastazol, który ma za zadanie blokować estrogeny w tkankach obwodowych i działanie aromatazy. Wszystko to przeciwdziała rozwojowi nowotworu. Powoduje on również zwiększenie testosteronu w organizmie nawet o 50%.
Anastazol zawarty w Arimidexie szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, dzięki czemu osiąga maksymalne stężenie w osoczu krwi po około dwóch godzinach. Metabolizm tego środka zachodzi w wątrobie.
Badania wykazały, że kobiety chore na raka piersi, przyjmujące Anastazol miały po 5 latach lepsze wyniki niż grupa kobiet przyjmująca w tym czasie inny środek.

Dawkowanie Arimidexu

Dawkowanie: środek przyjmujemy doustnie, najlepiej pod kontrolą lekarza. Anastazol w dawce 1 mg i 10 mg hamuje aromatyzację androstendionu, a poziom estronu i estradiolu obniża się o 86,5 % i 83,5 %. Po około dwóch godzinach osiąga maksymalne działanie. Niektórym mężczyznom wystarcza już nawet dawka 0,125 mg dziennie.
Jego stosowanie zapobiega ginekomastii czyli przerostowi sutka u mężczyzn i retencji wody w organizmie.
Przeciwwskazaniem do przyjmowania na pewno jest nadwrażliwość na Anastazol, zaburzenia pracy wątroby i nerek, zespół złego wchłaniania, okres przed menopauzą, jednoczesne leczenie tamoksifenem lub estrogenem. Nie jest wskazany również dla osób mających problemy z sercem – wtedy lepiej zastosować Nolvadex.

Arimidex – skutki uboczne

Stosując Anastazol w cyklach sterydowych zmniejszamy skutki uboczne działania estrogenów oraz ich pozytywne działanie. Ma to wpływ na poziom cholesterolu i ciśnienie krwi. Stosowaniem Arimidexu równocześnie z testosteronem obniża poziom dobrego cholesterolu we krwi HDL.
Po zastosowaniu mogą wystąpić skutki uboczne takie jak: uderzenia gorąca, bóle stawów, suchość pochwy, wypadanie włosów, nudności , biegunka, bóle głowy, brak łaknienia, senność, uczucie zmęczenia, wymioty, reakcje alergiczne, pokrzywka i anafilaksja, zaburzenia układu rozrodczego i wiele innych. Po zażyciu nie zaleca się również prowadzenia pojazdów oraz obsługi urządzeń mechanicznych. Nie wolno go również stosować u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.

Czym jest Arimidex?

Arimidex to inhibitor aromatazy, którego działanie jest dość silne. Wyróżnia się przede wszystkim tym, że jest produktem selektywnym oraz niesterydowym. Warto wiedzieć, że jego fundamentalnym przeznaczeniem jest leczenie raka piersi u kobiet. Podstawową substancją tworzącą preparat jest anastrozol. Odpowiada on za zapobieganie produkcji estrogenów oraz blokowaniu aromatazy. Wszystkie te właściwości Arimidexu mają za zadanie doprowadzić do całkowitego zniwelowania nowotworu piersi u kobiet. Specyfik ten ma niesamowicie skuteczne działanie. Gwarantuje to fakt, że Arimidex jest niekiedy też aplikowany w leczeniu osób z hipogonadyzmem, jako zastępcza forma terapii androgennej. Jednakże warto wiedzieć, że jego stosowanie potrafi podnieść poziom testosteronu nawet o 50%.

Właściwości oraz stosowanie Arimidexu

Zawarty w Arimidexie Anastrozol potrafi osiągnąć najwyższy poziom stężenia we krwi nawet już po upływie dwóch godzin od zażycia. Warto wspomnieć, iż jeśli zjemy jakikolwiek posiłek przed spożytkowaniem tegoż sterydu czas wzrostu stężenia we krwi ulegnie wydłużeniu. Wraz z upływem tygodnia w czasie stosowania Arimidexu przyjmowanego w 1 mg dawki dziennie, preparat ten jest w stanie osiągnąć stabilne stężenie w osoczu. Anastrazol charakteryzuje się silnym oddziaływaniem na gospodarkę hormonalną. Z tego powodu jest głównie zalecany oraz stosowany u kobiet po menopauzie. Natomiast u mężczyzn steryd ten dostosowuje się do środków anabolicznych. Po spożytkowaniu jednej dawki dziennie możliwe jest zaobserwowanie oczekiwanych rezultatów. Niekonieczne jest to, by każdy z mężczyzn 1 mg dziennie, gdyż w niektórych przypadkach wystarcza 0,125 mg dziennie. Arimidex jest w stanie zmniejszyć poziom estradiolu o ok. 83 %, a estrony o ok. 86 %.

Przeciwwskazania, które uniemożliwiają stosowanie Arimidexu to: nadwrażliwość na Anastrazol, zaburzenia pracy nerek oraz wątroby, zespół złego wchłaniania, okres przed menopauzą, jednoczesne leczenie tamoksifenem lub estrogenem. Stosowanie sterydu nie jest również wskazane dla osób, które trudnią się problemami z sercem.

Skutki uboczne stosowania Arimidexu

Anastazol potrafi zredukować w cyklach sterydowych skutki uboczne związane z działaniem estrogenów oraz nawet ich pozytywne działanie. Przede wszystkim zmienia się poziom cholesterolu oraz wpływ na ciśnienie krwi. Warto wiedzieć, że spożytkowanie Arimidexu jednocześnie z testosteronem powoduje obniżenie poziom HDL. Po zastosowaniu sterydu dodatkowo możliwe jest wystąpienie skutków ubocznych takich jak: uderzenia gorąca, bóle stawów, suchość pochwy, wypadanie włosów, nudności , biegunka, bóle głowy, brak łaknienia, senność, uczucie zmęczenia, wymioty, reakcje alergiczne, pokrzywka i anafilaksja, oraz zaburzenia układu rozrodczego. Nie jest zalecane kierowaniem jakiegokolwiek pojazdu po zażyciu Arimidexu, właśnie z powodu niepożądanych skutków ubocznych. Kolejnym z przeciwwskazań jest fakt, iż tego sterydu nie powinny stosować kobiety karmiące piersią. Należy bardzo uważnie obchodzić się z stosowaniem tegoż sterydu.