Korzystanie ze środków dopingujących w sportach sylwetkowych jest czymś normalnym.
Robi to praktycznie każda osoba, która chce wejść na wyższy poziom i nie może przeskoczyć pewnego etapu. Sterydy można podzielić na te najbardziej znane, a także na środki mniej znane, których działanie nie jest do końca znane i nie ma zbyt wielu badań na ich temat. Do tej pierwszej grupy z pewnością zalicza się testosteron cypionate. Jest to jeden z najczęściej stosowanych środków, a dokładny opis znajdzie się w dalszej części tekstu.
Testosteron Cypionate- opis
Zalicza się do sterydów anaboliczno-androgennych. Jeśli zależy komuś na uniknięciu wpadki, podczas zawodów to okreswykrywalności szacuje się na około 3 miesiące, jednak może się on różnic ze względu na indywidualne predyspozycje człowieka. Wiele osób zaczyna od tego środka i ogólnie przyjęło się, że bardzo dobrze rozpocząć kurację sterydową właśnie od testosteronu, jako podstawowego środka. Środek ten podaje się bezpośrednio do mięśni zawodnika, a cykl zazwyczaj trwa do 6 miesięcy.
Dawkowanie
Cypionat najczęściej podaje się w strzykawce domięśniowo. Dla osób początkujących zaleca się dawki oscylujące w granicach 200 mg tygodniowo. Jednak jeśli przyjmuje ktoś sterydy dłuższy okres, to z pewnością musi dostarczać większe dawki do swojego organizmu. Z tego powodu wiele osób, dla których kulturystyka jest najważniejsza, przyjmuje dawki do 1000 mg/ tydzień. Jest to bardzo duża ilość i tak wysokie wartości powinny być dobierane i przyjmowane tylko pod okiem lekarza. Osoby, które przygotowują się pod zawody, mają nad sobą sztab szkoleniowy i medyczny, dzięki czemu nie muszą się oni martwić o, to kiedy zacząć i skończyć przyjmowanie środka. Jeśli ktoś nigdy nie przyjmował sterydów, to z pewnością powinien zacząć od mniejszych dawek, a efekty będą cały czas mocno zauważalne. Ilość podawanego środka może być zróżnicowana ze względu na inne przyjmowane sterydy w danym okresie. Testosteron Cypionate bardzo często jest łączony z Nandrolonem czy Winstrolem. Po zakończeniu okresu przyjmowania środków należy skorzystać z odbloku, ponieważ w organizmie zostanie wstrzymana naturalna produkcja testosteronu. Jeśli komuś zależy na dalszej jego produkcji, a powinno zależeć praktycznie każdemu, to trzeba włączyć PCT.
Skutki uboczne
Korzystanie z tak mocnych środków dopingujących niesie za sobą wiele faktów i mitów o skutkach ubocznych. Osoby, które nie są w temacie i nigdy nie przyjmowały sterydów przez dłuższy czas bardzo często wyrażają się bardzo negatywnie. Dla osób, które są na bombie przez kilka ładnych lat jest to chleb powszedni i mają oni pozytywne zdanie na temat skutków ubocznych. Ciężko na podstawie innych ludzi wykreować swoje stanowisko i najlepiej spróbować na sobie. Po zakończonym pierwszym cyklu będzie można określić czy wszystko było dobrze i jakie skutki uboczne zostały zauważone. Wiele zależy od indywidualnych predyspozycji osoby przyjmującej środki dopingujące, bo jeśli ktoś bez nich jest agresywny to jeśli będzie je przyjmował to dalej taki będzie. Jednak do najczęściej zauważonych skutków można zaliczyć:
– trądzik,
– ginekomastia,
– zmiany skórne,
– nadmierna retencja wody, która wpłynie na ciśnienie krwi,
– powiększenie prostaty.
Są to najbardziej pospolite skutki uboczne, których oczywiście można uniknąć, jeśli będzie zażywało się pomocne środki.
Trening, a sterydy
Korzystanie ze środków dopingujących wpływa na rozpiskę treningową. Osoby, które ćwiczą naturalnie bez żadnych wspomagaczy, będą potrzebowały więcej czasu na regeneracje i nie będą mogły tak często trenować danej partii mięśniowej. Sterydy bardzo mocno wpływają na przyrosty masy mięśniowej, a także siły. Regeneracja jest bardzo przyspieszona i mogą oni trenować tę samą partię mięśniową kilka razy w tygodniu. Oczywiście, jeśli chce ktoś wykorzystać swoje pieniądze i sterydy w 100%, to powinien mieć dokładnie rozpisany plan treningowy, który przyniesie pożądane efekty. Mięśnie będą rosły od objętości treningowej, która może być znacznie większa, będąc na bombie. Dla przypomnienia objętość treningowa = ilość serii*ilość powtórzeń*ciężar. Powinna ona z treningu na trening rosnąć w przypadku budowania masy mięśniowej. Jeśli skupia się ktoś na budowaniu siły i nie chce mieć więcej masy mięśniowej, to powinien zwrócić uwagę na parametr, jakim jest intensywność treningowa. Intensywność jest to procent ciężaru maksymalnego, który wykorzystuje się na treningu. Te dwa parametry, czyli objętość i intensywność powinny być ze sobą ściśle skorelowane. W standardowym programie na początku objętość jest bardzo duża, a z czasem maleje na rzecz intensywności, która rośnie. Po zakończonym mezocyklu sprawdza się ponownie swoje ciężary maksymalne i na tej podstawie ustala się ponowny plan treningowy. Istotnym czynnikiem jest również wygląd, który najłatwiej dostrzec w lustrze. Przydadzą się zdjęcia swojej sylwetki przed wejściem na bombę i po zakończonym cyklu.
Dieta w treningu siłowym
Od dawna wiadomo, że kulturystyka jest sportem, gdzie liczy się trening i dieta. Każda z tych dwóch rzeczy powinna być trzymana w 100%, jeśli chce się wejść na najwyższy poziom. Dieta musi być ułożona pod indywidualne predyspozycje zawodnika, gdyż jedno wolą gotowanie szybkich potraw, a inni mogą stać w kuchni godzinami, tylko żeby ich dieta była bardzo różnorodna. Budulcem mięśniowym w organizmie ludzkim jest białko, które pozwala zbudować duże ilości mięsa. Osoby, które trenują kilka razy dziennie, a przy tym są na bombie, powinny zażywać bardzo duże ilości tego składnika. Oczywiście nie można zapomnieć o węglowodanach, które odpowiadają za regeneracje mięśni, a także za dostarczenie glukozy. Tłuszcze dla jednych będą jak zbawienie, a dla innych udręką. Wiele osób źle czuje się na diecie tłuszczowej, ponieważ są oni cały czas zapchani i nie mogą dojeść odpowiedniej ilości kalorii. Składnik ten odpowiada za nasycenie organizmu i jeśli ktoś wie, że nie będzie w stanie zjeść posiłku przez kilka godzin może z pewnością zjeść danie z dużą ilością tłuszczu. Zawodnicy, którzy startują na najwyższym poziomie, powinni zwracać uwagę na zawartość w swojej diecie sodu, wody, soli itd. Dla osób, które są amatorami, wystarczy zdrowe odżywianie i sugerowanie się przede wszystkim tłuszczami, węglami i białkiem.
Ciekawostki o testosteronie
1. Testosteron Cypionate jest najczęściej łączony z innymi sterydami w celu optymalizacji efektów.
2. W przypadku kobiet środek ten nie jest zalecany, ponieważ bardzo ciężko kontrolować ilość testosteronu we krwi.
3. Aktywność testosteronu szacuje się na około 2 tygodnie, jednak jego stężenie maleje z czasem, dlatego zastrzyki stosuje się raz lub dwa razy w tygodniu.
4. Odblok należy zacząć około 14 dniu po ostatnim zastrzyku.
5. Zbyt krótkie korzystanie z testosteronu powoduje dużą retencję wody, przez co po zakończonym cyklu mogą wystąpić bardzo duże spadki masy mięśniowej.
6. Jest to najbardziej znany steryd i praktycznie każda osoba na bombie korzystała właśnie z niego, przez co jest wiele badań, które potwierdzają jego działanie anaboliczne.