HCG 5000j & Clomid- nierozłączny duet PCT

Kto z nas nie spotkał się z takimi frazami jak: Odblok czy PCT.

Jak już wspomniałem o odbloku to rządzi w nim wielka trójka a mianowicie: HCG, Clomid i Tamoxifen.

I te 3 środki to fundament odbloku który ma naszej gospodarce hormonalnej zapewnić powrót do stanu sprzed cyklu. Sam osobiście zawsze przestrzegam zasad prawidłowego PCT, poniżej postaram się przedstawić wam nieco bliżej HCG i Clomid.

Gonadotropina kosmówkowa – czy znamy wszystkie jej strony?

Gonadotropina kosmówkowa jest ludzkim hormonem, należącym do grupy glikoprotein. Z punktu widzenia chemika gonadotropina kosmówkowa złożona jest z bardzo specyficznej podjednostki alfa, która warunkuje jakość i budowę podjednostki beta. Gonadotropina produkowana jest przez komórki łożyska, które u człowieka powstają ok. 7 dni po zapłodnieniu. Zadaniem tego hormonu jest podtrzymywanie funkcji ciałka żółtego, które powstaje w rezultacie licznych przekształceń pęcherzyka jajnikowego. Cały proces zmian prowadzących do powstania ciałka żółtego, nazywamy luteinizacją. Funkcja ciałka żółtego jest niezwykle ważna – wytwarza progesteron – bardzo ważny związek, który przygotowuje endometriu (błona śluzowa macicy) do przyjęcia zarodka. Później, produkcją progesteronu zajmuje się łożysko. W sytuacji, gdy nie dojdzie do zapłodnienia, ciało żółte poczyna zanikać. Dochodzi wtedy do bardzo szybkiego spadku progesteronu, u kobiety rozpoczyna się menstruacja. Gonadotropina od momentu zagnieżdżenia zarodka, wspiera produkcję progesteronu oraz reguluje wydzielanie hormonów steroidowych przez ciałko żółte. Przez cały czasa wspiera rozwój błony płodowej. Kosmówka, jest niezwykle ważna, ponieważ ochrania rozwijający się zarodek, a poza tym chhroni owodnię, omocznię i pęcherzyk żółtkowy. Kosmówka powstaje w 2-3 tygodniu rozwoju ciąży. Mechanizm wytwarzania gonadotropiny kosmówkowej nie jest u człowieka poznany.

Rola gonadotropiny jest ogromna.

Uważa się, że pełni kluczową rolę w wytwarzaniu kosmówki, wspomaga implantację i zapobiega obumieraniu komórek ciałka żółtego. Stężenie gonadotropiny kosmówkowej jest stale badane w przebiegu ciąży, w celu jej kontroli. Nieprawidłowy poziom gonadotropiny w trakcie ciązy, świadczy najczęściej o tym, że ciąża nie przebiega prawidłowo. Zbyt niski poziom gonadotropiny w trakcie ciąży sugeruje ciążę pozamaciczną, natomiast zbyt wysoki – trisomię u dziecka – zespół Downa. Warto jednak wiedzieć, że nie u każdej kobiety ciążarnej poziom gonadotropiny jest taki sam. Wynika to stąd, że każda ma w genach zapisaną inną ilość podjednostek odpowiedzialnych za produkcję hormonu. Prawidłowo, gonadotropina utrzymuje się w organizmie kobiety nawet do 30 dni po porodzie. Hcg jednoznacznie świadczy o rozwoju zarodka, choć czasami może oznaczać chorobę nowotworową. Wszystko wynika stąd, że komórki nowotworów kobiecych cechują się zdolnością do niekontrolowanej produkcji gonadotropiny kosmówkowej. Przyczyny tego zjawiska jeszcze nie zostały wyjaśnione przez lekarzy.

Badania naukowe wskazują również na to, że gonadotropina kosmówkowa pełni też funkcje immunomodulujące, zwłaszcza jeśli chodzi o wpływ makrofagów. Pamiętać należy, że bez gonadotropiny kosmówkowej, zarodek będzie traktowany jak intruz. Chodzi o to, że jeśli w organizmie pojawia się ciało obce, np. bakteria, wirus, organizm w ramach obrony, powoduje, że komórki immunologiczne napływają do miejsca, w którym jest ciało obce. Bez gonadotropiny, zarodek jest dla organizmu wart tyle samo, co i ta „bakteria”. Gonadotropinę kosmówkową, śmiało można nazwać „opiekunką”, nowo poczętego życia. Ponadto, kobiety, które mają jej niedobór, zwykle cierpią z powodu niemożności zajścia w ciążę. Na szczęście, gonadotropinę można podawać dożylnie. Ciąża staje się wówczas realna.

Gonadotropina rekombinowana

Marzeniem każdej kobiety jest wydanie na świat potomstwa. Ciąża jednak, nie każdej jest pisana. Czasami w wyniku licznych zaburzeń hormonalnych czy też indywidualnych uwarunkowań, kobieta nie może zajść w ciążę. W celu zwiększenia prawdopodobieństwa zajścia w ciążę stosuje się gonadotropinę, by zwiększyć ilość pęcherzyków Graafa, oczywiście tych dojrzewających. Indukcję owulacji stosuje się zawsze na początku cyklu miesiączkowego. Oczywiście, przyjmowanie leku powinno odbywać się wyłącznie pod kontrolą lekarza. Dobrze wiedzieć, że nadmierna ilość gonadotropiny kosmówkowej propaguje ciążę mnogą. Pamiętać należy, że to lekarz ustala dawkę gonadotropiny indywidualnie dla każdej pacjentki.

Gonadotropina kosmówkowa rekombinowana tworzona jest specjalistyczną metodą modyfikacja DNA w komórkach jajnikowych chomika chińskiego. Podjednostka alfa gonadotropiny komsówkowej u chomika chińskiego, jest identyczna jak u człowieka. Podjednostki beta nieznacznie różnią się ilością i kolejnością aminokwasów, ale w tym przypadku nie ma to najmniejszego znaczenia. Cechą specyficzną gonadotropiny kosmówkowej jest zdolność do wiązania z przezbłonowym białekiem LH oraz komórek tworzących otoczkę jajnika oraz warstwy jego komórek ziarnistych. Do tego samego receptora przyłącza się również hormon luteinizujący.

Najważniejszą aktywnością gonadotropiny w organizmie kobiet jest prowokowanie mejozy w komórce jajowej. Dochodzi do podziału komórek płciowych, w wyniku czego może powstać organizm potomny. W ciąży gonadotropina produkowana jest przez łożysko i świetnie sprawdza się w roli zastępcy hormonów produkowanych przez przysadkę mózgową, które na pewnym etapie ustaje na skutek działania estrogenów i progesteronu. Gonadotropina kosmówkowa utrzymuje działalność ciałka żółtego.

Ludzka gonadotropina kosmówkowa (hcg) różni się tylko jednym elementem od hormonu chomiczego. Mimo to, może bardzo dobrze sprawować pisane jej funkcje. Kluczem otwierającym receptory białkowe, jest bowiem, jednostka alfa – identyczna u chomika i człowieka.

Indukcja owulacji

Gonadotropinę kosmówkową podaje się kobietom po to, by wywołać dojrzewanie pęcherzyków i luteinizację. Innymi słowy, gonadotropinę podaje się kobietom, u których jajeczkowanie nie występuje w ogóle, lub występuje bardzo rzadko. Gonadotropina zwiększa szansę na zapłodnienie. Jest, zatem nadzieją. Oczywiście, tuż przed podaniem, konieczna jest stumulacja wzrostu pęcherzyków i podawanie związków, które sprawią, że pęcherzyk nie zostanie potraktowany przez organizm jak intruz, lecz jak obiekt, o który należy się troszczyć.

Ważne, by przed podaniem gonadotropiny kosmówkowej, ustalić przyczynę niemożności zajścia w ciążę. Konieczne jest wyeliminowanie innych schorzeń, takich jak: choroby tarczycy, choroby nerek, nadnerczy, przysadki oraz należy potwierdzić, że brak jest przeciwwskazań do zajścia w ciążę.

Przeciwwskazania

Oczywiście, nie ma na rynku światowym takiego preparatu, do przyjmowania którego, nie ma żadnych przeciwwskazań. I tak np., nowotwór przysadki czy też podwzgórza, powiększenie jajników i ich torbielowatość, nowotwory dróg rodnych, rak piersi, ciąża ektopowa w ciągu ostatnich kilku miesięcy, niewydolność krążenia i zatorowość żylna są przeciwwskazaniem do podania leku. Ponadto, istnieją sytuacje, w których hormon nie może pomóc, np.: niewydolność jajników o charakterze pierwotnym, źle wykształcone narządy płciowe, np. na skutek wady genetycznej, mięśniaki macicy. I w tych sytuacjach, podawanie gonadotropiny kosmówkowej jest zabronione.

Nadmierna stymulacja jajników

Jeśli kobieta ciężarna, poddawana była stymulacji jajników, ostrożnie należy podawać gonadotropinę. Istnieje wówczas możliwość wystąpienia zespołu nadmiernej stymulacji, która charakteryzuje się torbielowatością. Warto wiedzieć, że torbiele lubią pękać, a wówczas może pojawić się infekcja. Może też wystąpić wodobrzusze i zaburzenia krążenia.

Monitorowanie postępu leczenia

Każda pacjentka poddawana jest ścisłej kontroli lekarskiej. Obowiązkowo należy wykonywać badanie stężenia estradiolu oraz USG. Pamiętaj, że gonadotropina kosmówkowa jest światnym lekiem na niepłodność, ale by osiagnąć rezultat należy stale odwiedzać ginekologa i wykonywać zalecane badania.

Jak podaje się gonadotropinę kosmówkową?

Na ogół przygotowuje się odpowiedni proszek i pasujący do niego rozpuszczalnik. Sporządzony roztwór aplikuje się w formie zastrzyku. Na ogół aplikacja trwa 24-48 h w dawce 250 mcg.

Gonadotropina kosmówkowa u mężczyzn

Ciekawostką jest to, że gonadotropina kosmówkowa, stosowana jest również u mężczyzn, np. w celu leczenia niepłodności męskiej i opóźnionego dojrzewania.Ponadto, warto przyjmować ten hormon jako odblok. Chodzi o to, że wielu młodzieńców przyjmuje preparaty na bazie testosteronu, np. w celu zwiększenia masy mięśniowej. Tajemnicą jednak, nie jest, że środki zawierające w składzie hormony, zaburzają całą gospodarkę hormonalną ustroju. Aby, wszystko było w porządku, zaleca się stosowanie odblocku, zwanego też pct, (post cycle therapy) czyli farmaceutyku zawierającego gonadotropinę kosmówkową. Ten hormon umożliwia odzyskanie plemników w nasieniu. Azoospermia samoistnie występuje bardzo rzadko. Najczęściej ma związek z przyjmowaniem preparatów z testosteronem. Środki męskie z gonadtropiną kosmówkową umożliwiają zachowanie funcji jąder lub w większym stężeniu – przywrócenie ich czynności. Stosowanie hcg należy wdrożyć już w trakcie stosowania cyklu i stosować jeszcze po jego zakończeniu. Zażywanie hcg pomaga przywrócić homeostazę hormonalną. Brak równowagi przejawia się brakiem popędu płciowego, niemoznoscią osiagnięcia erekcji, a ponadto – depresją. Taka sytuacja zachodzi po cyklu ponieważ przysadka mózgowa poczyna szwankować. Zaburzona zostaje cała oś podwzgórze – przysadka – gonada. Powoduje to ciężkie zaburzenia spermatogenezy.

Post cycle therapy (pct) jest świetną formą przyblokowania procesów mogących prowadzić do utraty męskości. Również ze względów zdrowotnych zaleca się przyjmowanie gonadotropiny komsówkowej u mężczyzn, nawet tuż po zakończeniu cyklu.

Gonadotropina kosmówkowa – nadzieja dla wszystkich

Gonadotropina kosmówkowa jest nie tylko szansą dla kobiet, które w teorii posiadać dzieci nie mogą. Gonadotropina przydatna jest również mężczyznom, u których stwierdzono zaburzenia płodności, depresję. Również jako osłona, przy stosowaniu „koksu” sprawdza się świetnie. Możliwe staje się stosowanie wspomagaczy zawierających testosteron, z jednoczesnym zachowaniem „męskich” funkcji. Inaczej mówiąc: zyskujesz elegancko wyrzeźbioną sylwetkę, przy czym, nie zmagasz się z kłopotami zdrowotnymi, nadal jesteś dumny, wyniosły, nie dotyka Cię przygnębienie.

clomid-clomifene-odblok-sklep-online

Clomid

Niezależnie od tego, czy planujesz stosować sterydy anaboliczno-androgenne, prohormony lub SARM, możesz kiedyś potrzebować informacji o odpowiednim przeprowadzeniu terapii po cyklu. Zajmiemy się wiec omówieniem najpopularniejszego suplementu, który stosowany jest, kiedy robimy tzw. “odblok”.

Co to jest Clomid?


Clomid (klomifen) to niesteroidowy lek na płodność. Powoduje to, że przysadka mózgowa uwalnia hormony potrzebne do stymulacji owulacji (uwalnianie jaja z jajnika). Clomid stosuje się w celu wywołania owulacji u kobiet z pewnymi schorzeniami (takimi jak zespół policystycznych jajników), które zapobiegają naturalnie występującej owulacji.

Clomid działanie


Klomifen (cytrynian klomifenu) działa w podobny sposób jak estrogen, który jest żeńskim hormonem płciowym. Przyjmowanie tego leku zachęca do owulacji lub uwalniania jaja z jajników. Może to pomóc zwiększyć płodność u kobiet, które mają trudności z poczęciem z powodu owulacji. W medycynie klomifen stosuje się w leczeniu niepłodności zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Preparat może być stosowany wyłącznie pod nadzorem ginekologa, urologa lub lekarza, który pracuje w szpitalu specjalizującym się w tej dziedzinie. Międzynarodowa Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła cytrynian klomifenu do leczenia niepłodności u kobiet. Jednak lekarze czasami przepisują go również u mężczyzn.

Clomid to silny lek, który jest wskazany tylko u pacjentów z wykazaną dysfunkcją owulacji, które spełniają warunki opisane poniżej. Poza tym Clomid stosowany jest również jako preparat mający na celu doprowadzenie gospodarki hormonalnej organizmu do porządku po cyklu sterydowym.

Pacjentki, które nie są w ciąży


Pacjentki bez torbieli jajnika. CLOMID nie powinien być stosowany u pacjentów z powiększeniem jajników, z wyjątkiem pacjentek z zespołem policystycznych jajników. Badanie jest konieczne przed pierwszym i każdym kolejnym kursem leczenia
Pacjentki bez nieprawidłowego krwawienia z pochwy. W przypadku wystąpienia nieprawidłowego krwawienia z pochwy należy dokładnie zbadać pacjenta, aby upewnić się, że zmiany nowotworowe nie występują.
Pacjenci z prawidłową funkcjonalnością wątroby.
Ponadto pacjenci wybrani do leczenia z wykorzystaniem Clomidu powinni zostać poddani badaniom pod kątem:

Poziomu estrogenu. Pacjenci powinni mieć odpowiedni poziom endogennego estrogenu (oszacowany na podstawie wymazów z pochwy, biopsji błony śluzowej macicy, oznaczenia estrogenu w moczu lub krwawienia w odpowiedzi na progesteron). Obniżone poziomy estrogenu, nie wykluczają jednak udanej terapii.
Choroby przysadki mózgowej lub jajników. Nie można oczekiwać, że terapia Clomid zastąpi określone leczenie innych przyczyn niewydolności owulacji.
Endometriozy i raka endometrium.Częstość występowania endometriozy i raka endometrium wzrasta wraz z wiekiem, podobnie jak częstotliwość występowania zaburzeń owulacji.
Przed przystąpieniem do leczenia za pomocą leku Clomid należy również przeprowadzić biopsję błony śluzowej macicy oraz wykluczyć Inne przeszkody w zajściu w ciążę. Mogą one obejmować zaburzenia czynności tarczycy, zaburzenia nadnerczy, hiperprolaktynemię i niepłodność męską. Należy zachować ostrożność, stosując Clomid u pacjentów z mięśniakami macicy, ze względu na możliwość dalszego powiększenia mięśniaków.

Czy Clomid działa u mężczyzn?


U mężczyzn cytrynian klomifenu zwiększa poziom hormonu luteinizującego (LH) i hormonu folikulotropowego (FSH). Hormony te są ważne dla płodności i występują zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

LH pobudza uwalnianie testosteronu u mężczyzn. FSH jest ważny na pierwszym etapie produkcji nasienia oraz spermatogenezy. Zwiększenie poziomu tych hormonów w organizmie może prowadzić do wzrostu testosteronu i tworzenia większej liczby plemników. Jednak interakcje hormonalne są złożone i nie ma obecnie wystarczających badań, aby udowodnić, czy zwiększenie LH i FSH ma bezpośredni wpływ na płodność mężczyzn. Przyjmowanie cytrynianu klomifenu może więc działać u niektórych mężczyzn, a u innych nie.

Według przeglądu z 2015 r. wyniki badań klinicznych, w których oceniano skuteczność przyjmowania cytrynianu klomifenu w leczeniu niepłodności męskiej, były mieszane. Udowodniono jednak, że lek może poprawiać ruchliwość plemników u niektórych mężczyzn, co w konsekwencji wpływa na to. jak dobrze plemniki przemieszczają się przez żeński układ rozrodczy. Niektóre badania przedstawiają jednak, że stosowanie cytrynianu klomifenu może zmniejszyć całkowitą liczbę plemników u niektórych mężczyzn, co było widoczne przy bardzo dużych dawkach.

Ponieważ FDA nie zatwierdziła cytrynianu klomifenu do leczenia niepłodności u mężczyzn, nie można określić na najlepszą dawkę. Z tego powodu lekarze muszą polegać na własnym osądzie, przepisując ten lek. Jednak badania sugerują dawkowanie w dowolnym miejscu między 12,5 a 400 miligramów (mg) dziennie. Mała metaanaliza obejmująca trzy badania wykazała, że dzienna dawka 50 mg może poprawić płodność.

Nie ma również uzgodnionego czasu, przez jaki mężczyzna powinien przyjmować ten lek. Naukowcy muszą przeprowadzić więcej badań, aby ustalić, czy cytrynian klomifenu jest skuteczny w leczeniu niepłodności męskiej, jakie rodzaje męskiej niepłodności może leczyć i jaka może być idealna dawka.

Clomid dawkowanie


Lekarze mający doświadczenie w leczeniu zaburzeń ginekologicznych lub endokrynologicznych zazwyczaj długo decydują, czy dany pacjent powinien zostać poddany terapii z wykorzystaniem Clomidu. Pacjentów należy wybrać do leczenia produktem Clomid dopiero po dokładnej ocenie diagnostycznej. Plan terapii należy z góry nakreślić. Przed rozpoczęciem stosowania leku należy wykluczyć lub odpowiednio wyleczyć przeszkody w osiągnięciu celu terapii. Cel terapeutyczny należy zrównoważyć z potencjalnym ryzykiem i omówić z pacjentką i innymi osobami zaangażowanymi w zajście w ciążę. Owulacja występuje najczęściej od 5 do 10 dni po przejściu terapii.

Rekomendowana dawka


Leczenie wybranego pacjenta należy rozpocząć od małej dawki 50 mg na dobę (1 tabletka) przez 5 dni. Dawkę należy zwiększać tylko u pacjentów, którzy nie owulują w odpowiedzi na cykliczne 50 mg suplementu. Niska dawka lub czas trwania leczenia jest szczególnie zalecany, jeśli podejrzewa się niezwykłą wrażliwość na gonadotropinę przysadkową, na przykład u pacjentów z zespołem policystycznych jajników.

Jeśli wydaje się, że po pierwszym cyklu leczenia nie występuje owulacja, należy przejść przez drugi cykl 100 mg na dobę (dwie tabletki 50 mg podawane jako pojedyncza dawka dobowa) przez 5 dni. Kurs ten można rozpocząć już 30 dni po poprzednim, po sprawdzeniu, czy pacjentka nie jest w ciąży. Nie zaleca się zwiększania dawki lub czasu trwania terapii powyżej 100 mg / dobę przez 5 dni.

Większość pacjentów, u których lek może przynieść pożądane skutki, zauważy to po pierwszym cyklu leczenia. Jeśli owulacja nie nastąpi po trzech cyklach leczenia, dalsze leczenie produktem Clomid nie jest zalecane i należy ponownie przepadać pacjenta. Jeśli wystąpią trzy reakcje owulacyjne, ale ciąża nie została osiągnięta, dalsze leczenie również nie jest zalecane. Długoterminowa cykliczna terapia nie jest zalecana po więcej niż około sześciu cyklach.

Nadużywanie Clomidu


Klomifen uznawany jest jako substancja dopingująca, mimo tego, że nie ma żadnych właściwości zwiększających osiągi motoryczne, oraz psychiczne. Poza kobietami starającymi się o dziecko, z leku korzystają szczególnie mężczyźni, którzy używają sterydów anabolicznych. Zwykle używają oni klomifenu lub innych antyestrogenów (na przykład Nolvadex pct) jako leku towarzyszącego.

W tym przypadku celem klomifenu jest zahamowanie problemów estrogenowych spowodowanych przedawkowaniem sterydów anabolicznych, które pojawiają się, gdy sterydy anaboliczne przekształcają się w organizmie w estrogeny lub inne produkty metaboliczne o działaniu estrogennym. Problemy te u mężczyzn obejmują m.in nadmierny wzrost piersi (ginekomastia) i zaburzenia krzepnięcia krwi.

Chociaż klomifen przyspiesza wydzielanie testosteronu, jego działanie zwiększające wzrost mięśni jest w praktyce bardzo nieznaczne. Należy również zauważyć, że przy dużych dawkach klomifen zmienia się z antyestrogenowego w estrogenowy. Małe dawki blokują receptory estrogenowe, ale duże dawki je stymulują. Z tego powodu klomifenu nie stosuje się w dużych dawkach.

Skutki uboczne


Gdy stosuje się medyczne dawki klomifenu, działania niepożądane pojawiają się jedynie u około.10–20 procent pacjentów i niemal we wszystkich przypadkach jest to występowanie jednej drobnej, dodatkowej dolegliwości. Częste działania niepożądane obejmują między innymi bóle głowy, zawroty głowy, nudności i wymioty, nerwowość, bezsenność i zaburzenia widzenia.

U kobiet klomifen może powodować ciążę mnogą i krwawienie z macicy. Przed rozpoczęciem stosowania klomifenu kobiety powinny zawsze przejść badanie ginekologiczne. Przy ciągłym stosowaniu lub w użyciu z dużymi dawkami klomifen może zwiększać ryzyko raka wywołanego przez hormony. Klomifen może również powodować zaburzenia widzenia i skrzepy krwi. U mężczyzn, przy dawkach, które mają działanie estrogenne, może powodować nadmierny wzrost gruczołów sutkowych (ginekomastia).

Podsumowanie


Clomifene to jedna z najskuteczniejszych substancji stosowanych przy odbloku po cyklu sterydowym. Tabletki wspomagają wydzielanie naturalnie produkowanego testosteronu, dzięki czemu, w konsekwencji zapobiegają występowaniu skutków ubocznych spowodowanych wcześniejszym wspomaganiem się anabolikami.

Cytrynian klomifenu jest także lekiem stosowanym w leczeniu niepłodności u kobiet. Chociaż FDA nie zatwierdziła cytrynianu klomifenu do leczenia niepłodności u mężczyzn, lekarze czasami decydują się na przepisanie go również osobnikom płci męskiej. U niektórych mężczyzn cytrynian klomifenu może zwiększać płodność, ale dotychczasowe badania nie wskazały, czy działa on u wszystkich mężczyzn jednakowo. Naukowcy stale przeprowadzają jednak więcej badań, aby w pełni zrozumieć, w jaki sposób przyjmowanie cytrynianu klomifenu wpływa na męskie hormony i płodność.

Podsumowanie

Ok, już wiemy co to HCG i CLomid i dlaczego takie połączenie jest skuteczne podczas PCT. Co do dawek nie będziemy się tu rozpisywać bo ilość produktów jest zależna od cyklu jaki był przeprowadzony, lecz pamiętajmy że odblok jest tak samo ważny jak cykl sterydowy. Dobrze przeprowadzony odblok daje gwarancje pozostawienia sporej ilości efektów które przyszły podczas cyklu.

Po środki na cykl i pct zapraszamy na stronę sterydy.org.pl