Zasady zdrowego odżywiania

Jak ktoś myśli że wystarczy brać sterydy i będzie się super zdrowym, silnym, szybkim , itp.

Niestety ale jest w błędzie , nic nie przychodzi łatwo i szybko 🙂 Aby osiągnąć sukces trzeba złożyć wiele czynników takich jak : trening , regeneracja , suplementacja i chyba najważniejsze właśnie odżywianie. Jeśli przestrzegasz tych zasad , sukces murowany , a jak już szukasz sprawdzonych środków zapraszamy tutaj.

Trzymanie się odpowiedniej diety i zachowanie regularnej aktywności fizycznej pozwala na optymalne funkcjonowanie naszego organizmu oraz utrzymanie dobrego zdrowia przez długie lata. Codzienny choćby delikatny trening, w połączeniu z pilnowaniem zasad zdrowego odżywiania da lepsze efekty niż niejedna rygorystyczna dieta i jest także dobrym sposobem by schudnąć, zachowując szczupłą sylwetkę na stałe. Czym kierować się zatem by odżywiać się zdrowo?

Zachowaj regularność posiłków

Jedną z najważniejszych zasad jest stosowanie regularnych posiłków, zamiast jednego czy dwóch większych w ciągu dnia. Wtedy bowiem negatywnie oddziałujemy na swój metabolizm, więc nawet jeżeli w sumie kalorie zsumują się do mniejszej liczby, to i tak może to prowadzić do odkładania się tkanki tłuszczowej. Optymalny jest wybór 4-5 posiłków, zależnie od potrzeb danej osoby i trybu jej dnia. Należy je także spożywać w stosunkowo równych odstępach czasowych, mniej więcej 2-3 godzin. Co do zasady śniadanie najlepiej jeść wkrótce po przebudzeniu (optymalnie do jednej godziny czasu), natomiast ostatni posiłek powinien wypadać około trzech godzin przed zaśnięciem.

Jadłospis oparty na warzywach i owocach

Te dwie kategorie powinny stanowić minimum połowę całego naszego jadłospisu, lecz choć są podawane razem to powinny być traktowane mniej więcej w stosunku 3/4 do 1/4 na rzecz warzyw. To one są najzdrowszą grupą produktów posiadając szereg wartości odżywczych i stanowiąc źródło witamin, przeciwutleniaczy oraz innych cennych związków. Tych posiadają wiele także owoce, lecz są one także źródłem cukrów prostych i dlatego ich spożycie należy kontrolować. Owoce powinny znajdować się w maksymalnie dwóch posiłkach i to rozpoczynających dzień, bowiem powinno się je jeść tylko do godzin popołudniowych. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest umieszczenie owoców w drugim posiłku dnia (określanym popularnie drugim śniadaniem). Nie ma natomiast żadnych ograniczeń względem spożywania warzyw, których nasz jadłospis powinien zawierać jak najwięcej. Porcja warzyw lub owoców powinna się znaleźć w każdym posiłku w ciągu dnia.

sterydy doping sklep online hgh

Decyduj się na jak najmniej przetworzone produkty

Co do zasady każdy dietetyk będzie zgodny, iż najlepsze są produkty najbliższe naturze, nieprzetworzone i wiadomego pochodzenia. Zachowują one swoje wartości odżywcze i powinny być ważnym elementem naszej diety. Im wyższy stopień przetworzenia tym produkty tracą swoje właściwości i gorzej oddziałują na nasze zdrowie.

Zastępuj mięso rybami i nasionami roślin strączkowych

Choć mięso uważamy często za podstawowy element pożywienia to wcale nie powinno tak być i lepiej spożywać je jedynie parę razy w tygodniu. By ograniczać spożycie tłuszczów zwierzęcych raz w tygodniu warto zastąpić potrawę mięsną taką przygotowaną z roślin strączkowych, jak grochu, fasoli, soi czy soczewicy. Przynajmniej dwa razy w tygodniu powinno się jeść ryby, lecz tylko pieczone lub gotowane, bowiem smażone tracą swoje właściwości. Zamiennikiem dla mięsa mogą być także jajka. W kontekście mięsa lepiej decydować się na białe mięsa drobiowe, a ograniczać mięso czerwone (w szczególności wołowinę). Przykładowy jadłospis obiadowy na tydzień powinien się zatem składać z 3-4 posiłków z mięsa, minimum dwóch z ryby i przynajmniej jednego z roślin strączkowych.

Unikaj cukru i soli

W zdrowej diecie powinno się unikać stosowania soli oraz produktów z dużą zawartością cukru. W szczególności należy uważać na napoje gazowane oraz gotowe soki (lepiej pić świeżo wyciśnięte), które przeważnie zawierają mnóstwo cukru i puste kalorie. Potrzebę podjadania słodyczy można zniwelować włączając do diety orzechy, które w niewielkich ilościach pomagają także zdrowiu, zmniejszając zagrożenie chorób sercowych. Przy gotowaniu powinno się unikać soli, którą można zastępować większymi ilościami przypraw oraz ziół. Dodają one smaku, a przy okazji pozytywnie oddziałują na metabolizm.

Jeść produkty zbożowe i nabiał

Powinny to być ważne punkty naszego jadłospisu. W przypadku produktów zbożowych najlepiej sięgać po te pełnoziarniste, zarówno w kontekście chleba (razowy czy graham), jak i ryżu oraz makaronów. Zalecana jest także dzienna dawka nabiału odpowiadająca dwóm szklankom niskoprocentowego mleka, którą można oczywiście zastępować innymi produktami z tej kategorii. Powinno się natomiast miarkować spożycie tłustych produktów mlecznych, w tym żółtego sera oraz serów pleśniowych.

Pić dużo wody

To właśnie woda oraz herbaty ziołowe powinny być podstawą jeżeli chodzi o nasze codziennie napoje (uzupełniane mlekiem czy świeżo wyciskanym sokiem). Woda stanowi większą część naszego organizmu, więc do jego poprawnego funkcjonowania konieczne jest jej regularne uzupełnianie. Zalecane jest dzienne spożycie minimum półtora litra wody, ze wskazaniem na dwa litry.

Ograniczaj alkohol

Choć lampka czerwonego wina raz na jakiś czas na pewno nie zaszkodzi, to alkohol powinno się ograniczać do minimum. Pomijając zgubne skutki społeczne wynikające z nadużywania alkoholu, obfituje on w kalorie i negatywnie wpływa na narządy wewnętrzne organizmu, w szczególności takie jak trzustka czy wątroba. Jego spożywanie wiąże się też często z zaburzaniem regularności odżywiania, bowiem piciu napojów alkoholowych często towarzyszą spożywane do tego przekąski.

Aktywność fizyczna jako uzupełnienie zdrowego odżywiania

Do piramidy zasad zdrowego odżywiania często dołączany jest dodatkowy poziom dotyczący aktywności fizycznej. Oczywiście najbardziej optymalne rozwiązanie to codzienny trening czy fitness, lecz zalecana jest choćby najmniejsza forma ruchu, taka jak spacer czy przejażdżka na rowerze. Taka aktywność powinna zajmować nam minimum kilkadziesiąt minut każdego dnia, a w połączeniu z zachowaniem zasad zdrowej diety pozwoli cieszyć się zdrowiem, a także schudnąć i osiągnąć przy tym trwałe efekty. Warto zatem wprowadzić te zasady do naszego codziennego życia, a szybko przekonamy się, że to łatwiejszy i przyjemniejszy sposób na zachowanie smukłej sylwetki niż stosowane raz na jakiś czas rygorystyczne diety i skrupulatnie liczone kalorie.