Wybieramy najlepszy sprzęt do treningu kardio

Trening kardio, czyli trening wytrzymałościowy to zestaw ćwiczeń, którego głównym celem jest poprawa wydolności serca.

Jest to jedna z ważniejszych form treningu, ponieważ nie tylko pozwala nam czerpać satysfakcję ze zdrowo utrzymanej sylwetki, lecz także pozytywnie wpływa na dotlenienie całego organizmu. Fenomenalny wręcz wpływ na układ krążenia sprawia, że trening kardio pomaga stymulować procesy myślowe, rozbudzając kreatywność. Endorfiny produkowane podczas wykonywania ćwiczeń odpowiadają za dobry nastrój, co sprawia, że człowiek pragnie oddychać pełną piersią, czerpiąc z życia garściami to, co najlepsze.

Kiedy już znajdziemy się na siłowni, naszym oczom ukażą się rozmaite maszyny, których wybór może zająć nam bardzo dużo czasu, który lepiej byłoby przeznaczyć na właściwe wykonywanie ćwiczeń.

Jaki sprzęt do ćwiczeń kardio będzie dla ciebie najlepszy? W podjęciu właściwej decyzji pomoże ci wyjaśnienie celu, jaki chcesz osiągnąć. Chcesz stać się profesjonalistą, czy też trenujesz tylko dla zdrowia i własnej satysfakcji? Przygotowujesz się do zawodów sportowych? Twoje cele są bardziej estetyczne, czy zdrowotne? Możesz oczywiście dążyć do osiągnięcia kilku celów, ponieważ treningi mają pozytywny wpływ na wiele aspektów naszego życia. Niemniej jednak sprecyzowanie swoich celów pomoże ci w zaplanowaniu treningu, co przybliży cię do oczekiwanych efektów. Zdecydowaliśmy się przedstawić zalety i wady poszczególnych sprzętów, abyś mógł łatwiej wybrać ten najbardziej efektywny i dostosowany do twoich potrzeb.

  1. Bieżnia stacjonarna

Dostępna na każdej siłowni, popularna, a jednocześnie często niedoceniana. Nieoceniona nie tylko, gdy z przyczyn pogodowych nie możesz pozwolić sobie na poranne bieganie na świeżym powietrzu, lecz także, gdy zależy ci na kontrolowaniu swojego pulsu na specjalnym monitorze. Daje to wymierny obraz, który pozwala na sprawdzenie stanu kondycji, w jakiej się znajdujesz. Intuicyjna obsługa pozwala na korzystanie z urządzenia bez względu na poziom wydolności fizycznej, dzięki czemu bieżnia jest świetnym rozwiązaniem za równo dla początkujących, jak i dla bardziej zaawansowanych, którzy zamierzają rozgrzać się przed bardziej intensywnym treningiem. Zdecyduj się na ćwiczenia na bieżni, jeśli przygotowujesz się do wyścigu lub po prostu chcesz zrzucić zbędne kilogramy. Chcesz podnieść poprzeczkę? Nowoczesne bieżnie dają możliwość wybrania tempa biegu oraz kąta nachylenia terenu na jakim biegniesz.

  1. Schody treningowe

Korzystanie z tego urządzenia fantastycznie rzeźbi pośladki, mięśnie czworogłowe i dwugłowe. Aby zwiększyć skuteczność swoich ćwiczeń, nie daj się zwieźć pokusie opierania ciężaru ciała na uchwytach. Najlepsze efekty osiągniesz, wspinając się bez trzymania poręczy. Zdecyduj się na ten sprzęt, jeśli oprócz wzmocnienia krążenia, zależy ci na schudnięciu.

Wadą tego urządzenia jest jego dostępność- korzyści płynących z ćwiczenia pomocy schodów treningowych możemy doświadczyć tylko w największych i najbardziej profesjonalnych siłowniach.

  1. Ergometr wioślarski

Jeżeli planujesz w krótkim czasie spalić większą liczbę kalorii, urządzenie jest stworzone dla ciebie. Wioślarz angażuje duży zakres mięśni, dzięki czemu jest nadzwyczaj skutecznym sposobem na trening kardio. Poświęć jednak chwilę, by nauczyć się poprawnie wykonywać ćwiczenie, w przeciwnym razie zamiast zbędnych kilogramów stracisz czas i cierpliwość, ponieważ zła technika sprawia, że ćwiczenie jest nieskuteczne. Trening na „wioślarzu” będzie doskonały, jeśli zależy ci na zwiększeniu swojej wytrzymałości przy niskim wpływie na stawy.

  1. Rower powietrzny

Urządzenie chętnie wykorzystywane przez osoby lubiące ćwiczyć także mięśnie rąk. Jest doskonałym wyborem po niedawno przebytej kontuzji, gdyż nie obciąża niepotrzebnie mięśni- pozwoli odbyć bezpieczny trening nawet pomimo zwichniętej kostki lub przy problemach z mięśniem czworogłowym. Ćwiczenie polega na pokonywaniu oporu powietrza i świetnie nadaje się jako rozgrzewka przed treningiem siłowym.

  1. Rower do spinningu

Wybierz ten sprzęt, jeśli lubisz ćwiczenia długodystansowe. Klasyczny rower stacjonarny ma mniejszą moc, niż rower powietrzny, więc, żeby trening okazał się efektywny, powinien on trwać minimum 40 minut. Poświęć chwilę na odpowiednie dopasowanie urządzenia do swoich rozmiarów. Zwróć uwagę na odpowiednie dopasowanie wysokości siodełka i kierownicy. Trening na rowerze jest idealny, jeśli zależy ci na ogólnej zwiększeniu wydajności organizmu. Wybierz to ćwiczenie również wtedy, gdy potrzebujesz delikatniejszego treningu i chcesz dać odpocząć górnym partiom ciała, jednocześnie dotleniając organizm.

  1. Rower poziomy

Podczas korzystania z urządzenia, górne części ciała pozostają praktycznie nieruchome- całą pracę wykonują nogi. Doskonale sprawdzi się, jeśli między bardziej intensywnymi ćwiczeniami masz ochotę usiąść i poczytać książkę. Jeśli zależy ci na ćwiczeniu całego ciała, traktuj rower poziomy raczej jako uzupełnienie właściwego treningu, gdyż pracują tutaj jedynie nogi.

  1. Drabina Jakuba

Początkowo ćwiczenie może powodować dyskomfort ze względu na kąt pochylenia urządzenia. Zaletą urządzenia jest to, że angażuje wiele partii mięśniowych, natomiast niewątpliwą wadą- dostępność jedynie w niewielu siłowniach.

  1. Trenażer narciarski Skierg

Ogromną zaletą urządzenia jest to, że można trenować na nim za równo na siedząco, jak i w pozycji stojącej, dzięki temu może być wykorzystywane również przez osoby z ograniczeniami ruchowymi. Doskonale ćwiczy górne partie ciała, możesz jednak zaangażować również mięśnie dolne, lekko uginając kolana.

  1. Trenażer eliptyczny

Urządzenie może być przydatne, kiedy twój kręgosłup sprzeciwia się korzystaniu z bieżni, gdyż przenosimy ciężar ciała na nogi i ręce, odciążając plecy. Wybierz go, jeśli masz problem z utrzymaniem równowagi, gdyż to ty nadajesz tempo ćwiczeniom, a nogi i ręce ułożone są stabilnie. Ćwiczenie przy pomocy tego sprzętu przynosi najlepsze efekty przy treningu obejmującym dłuższy okres czasu. Zaletą z całą pewnością jest jego dostępność. Minusem urządzenia jest stosunkowo mała skuteczność w porównaniu z wcześniej wymienionymi narzędziami. Jego stosunkowo niska cena kusi, by zainstalować go w domu i korzystać np. oglądając telewizję, na siłowni jednak polecalibyśmy korzystanie z bardziej wyrafinowanych sprzętów.

  1. Trenażer ARC

Podobnie jak w przypadku trenażera eliptycznego, trening wykonywany jedynie przy pomocy tego urządzenia nie należy do najbardziej efektywnych. Nienaturalna pozycja, w jakiej znajduje się ciało sprawia, że niepotrzebnie obciąża się stawy kolanowe i biodrowe. Czas spędzony na korzystaniu z tego sprzętu, można spożytkować lepiej, decydując się na bardziej skuteczny trening.

Każdy z nas ma nieco inną budowę ciała, różnimy się sylwetkami, dysponujemy różną siłą, mamy różne potrzeby. Mamy nadzieję, że powyższe sugestie okażą się pomocne przy spełnianiu twoich oczekiwań. Pamiętaj jednak, że to ty najlepiej wiesz, co sprawi, że poczujesz się dobrze w swoim ciele. Kiedy wybrane urządzenie nie odpowiada na twoje potrzeby, nie zniechęcaj się. Spróbuj innych urządzeń dostępnych w twojej siłowni i pamiętaj, by korzystać z różnych urządzeń, by nie obciążać cały czas tych samych mięśni. Nie zależnie od tego, na jakie sprzęty się zdecydujesz, wytrwałość jest kluczem do sukcesu. Powodzenia!