Testosteron a sex

Czy testosteron jest ważny dla naszego współżycia?

Odpowiedź brzmi jednoznacznie -TAK. Wraz z wiekiem niestety nasz poziom naturalnego testosteronu spada dlatego coraz popularniejszym staje się zewnętrzne podawanie testosteronu. Jest to elementem terapii HTZ (czyli hormonalnej terapii zastępczej) lub terapii HLZ (hormonalnego leczenia zastępczego). Kuracje te często stosowane są u mężczyzn w przedziale wiekowym 45-60 lat. U młodszych mężczyzn np. wieku 20-30 lat raczej nie stosuje się takich kuracji , ponieważ mają oni z natury wysoki poziom endogennego testosteronu (endogenny czyli wytwarzany w jądrach) dlatego nie ma zaleceń podawania większych dawek z zewnątrz , chyba że młody mężczyzna cierpi na niedobór endogennego testosteronu. Terapia hormonalna ma wiele plusów zwłaszcza gdy chodzi o nasze życie seksualne, walkę z depresją , lepsze samopoczucie , czy regeneracje. Niestety musimy wspomnieć o tym że jak są plusy to mogą wystąpić i minusy, największym jest to że podawanie syntetycznego testosteronu z zewnątrz ma wpływ na cały nasz organizm, a przede wszystkim hamuje wydzielania własnego testosteronu. Poprzez tzw. sprzężenie zwrotne , nasz organizm broni się przed nadmierną ilością męskiego hormonu jakim jest testosteron –tak na chłopski rozum nasz organizm blokuje własną produkcję.

Dlaczego tak się dzieje ?

Wpływ na to ma złożony proces jakim jest mechanizm oś podwzgórze – przysadka mózgowa – jądra – HPTA . Te czynniki powodują blokowanie testosteronu , dlatego jak każdy wie po cyklu z użyciem tego sterydu anabolicznego niezbędny jest odpowiedni protokół PCT. Ważne jest by o tym nie zapomnieć ponieważ po zakończeniu terapii – niestety ale bardzo długo trwa proces uruchomienia własnej produkcji, naszego naturalnego testosteronu w jądrach. Aby to przyspieszyć właśnie używa się protokołu PCT ( czyli takich środków jak HCG , Clomid i Tamoxifen).

Testosteron a estrogen ?

Jest to nieodłączny duet ponieważ testosteron jak i estrogen wpływają na siebie. Im nasz Testosteron jest w wyższym stężeniu , tym estrogen również jest na wyższym poziomie. U mężczyzn może to mieć wpływ na zdrowie , w tym i seksualne. Duża ilość estrogenu prowadzi do wielu powikłań (spadek libido , ryzyko ginekomastii , ospałość , bóle stawów itp). Kiedy kontrolujemy swój estrogen i trzymamy go w normie – nie mamy się czego obawiać , jest to wręcz zalecane dzięki temu chronimy swoje serce, stawy i kości . Estrogen w widełkach jest wręcz niezbędny do prowadzenia aktywności seksualnej.

Kiedy rozpocząć terapię ?

Pierwsze co zanim pomyślimy o przygodzie z syntetycznym testosteronem , to powinniśmy udać się do specjalisty. Lekarz specjalista zanim rozpocznie taką kuracje, wykona szereg badań (serca – EKG, oraz USG – echo serca; ,morfologię krwi ,prostatę, obecny poziom naszego testosteronu całkowitego i wolnego , badanie moczu, poziom estrogenów, poziom PSA itd). Jeżeli samemu myślisz o podawaniu testosteronu czy to jako terapii czy jako DOPING to ze względu na ryzyko jakie niesie za sobą zabawa z hormonami i możliwe powikłania , powinniśmy prowadzić pod okiem specjalisty – nigdy nie samodzielnie zwłaszcza gdy dopiero zaczynasz przygodę z dopingiem!

Problemy seksualne a testosteron ?

Ważne jest by mieć to na uwadze , że jeżeli myślisz o dostarczaniu testosteronu z zewnątrz tylko w celach poprawy funkcji seksualnych to niestety ale możesz być nie mile zaskoczony. Pamiętajmy że często zaburzenia erekcji mają swoje źródło w naszej psychice oraz w wielu przypadkach problem jest z przyczyn fizjologicznych (np. nadciśnienie, choroby układu krążenia ,cukrzyca, nadciśnienie, palenie papierosów, zaburzenia neurologiczne ,nadużywanie alkoholu, problemy psychiczne np. depresje, problemy w związku, kompleksy i wiele innych czynników). Zanim sięgniemy po terapię z testosteronem – najpierw należy znaleźć źródło problemu.

Najczęściej mężczyźni w wieku 20-30 lat nie narzekają na niski poziom testosteronu , a zażywają go wyłącznie do celów anabolicznych. Jeżeli już w tak młodym wieku jest problem z testosteronem to z reguły może to wynikać z choroby, stosował środki farmakologiczne bez odbloku, uzależnienia od narkotyków , alkoholu itd. Inaczej to wygląda u osób w przedziale wiekowym około 50-60 lat , tu poziom testosteronu jest niski z przyczyn naturalnych a mianowicie wieku. Często jest tak że dysfunkcja erekcji jest jednym z pierwszych objawów , że z naszym układem sercowo -naczyniowym zaczyna dziać się coś złego. Dlatego nie należy tego lekceważyć i jak najszybciej udać się do lekarza.

Badania:

Badania laboratoryjne wykazały że podając testosteron , osobom w średnim wieku w 70% stosujących przywrócono potencję oraz libido. Podając teścia z zewnątrz dodatkowo zwiększa się mineralną gęstość kości (BMD) i przyspiesza się spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej”.

Najważniejsze jednak wydaje się to że poprawiamy nasz komfort życia, podwyższamy swoją sprawność, zwiększamy siłę , jak i masę mięśniową – co jak badania wykazały ma bezpośrednie przełożenie na naszą sprawność seksualną jak i psychiczną (lepsza sylwetka , brak kompleksów,większe poczucie własnej wartości). W XXI wieku coraz modniejsze staje się oprócz podawania testosteronu osobom w średnim wieku , stosowanie kuracji hormonem wzrostu GH. Jednak podjęcie terapii hormonalnej powinno być ostatecznością , no chyba że mówimy tu już o dopingu w sporcie.

Zanim sięgniemy po środki wspomagające powinniśmy najpierw :

  1. zacząć od naszej miski czyli wprowadzić właściwe nawyki żywieniowe (dieta)
  2. trening – czyli zwiększamy naszą aktywność fizyczną

Podsumowanie:

Testosteron stosowany w podeszłym wieku może przyczynić się do ponownej radości z atrakcyjnego życia seksualnego . Jednak najważniejsze jest to aby taka terapia prowadzona była pod okiem specjalisty, po wykonaniu odpowiednich badań lekarskich. Jeśli jesteś osobą która dopiero co zaczyna przygodę z dopingiem , to należy unikać samodzielnych terapii, pamiętaj zanim zaczniesz dowiedz się o tym jak najwięcej.