Rodzaje steków, które powinien znać każdy

Steki to nieodłączny element diety dla kulturystów.

Zapaleńcy siłowni i żelastwa najczęściej udają się do sklepu mięsnego, albo po prostu odwiedzają najbliższy supermarket, aby kupić stek idealny. Jednak wyjście do sklepu po stek to trochę za mało. Dobrze zagłębić się w temat steków i upewnić się, że sięgamy po najwyższej jakości wołowinę. Ważnym czynnikiem jest na pewno sposób przyrządzenia. Odpowiednie wysmażenie steku może znacznie ułatwić nam ukończenie posiłku. Nie ma bowiem nic piękniejszego niż posiłek, który poza wysoką jakością, jest również smaczny. Bolączką kulturystów i osób uczęszczających na siłownię jest właśnie jałowa dieta i przygotowywanie posiłków za każdym razem w ten sam sposób. Warto więc zatrzymać się na chwilę przy stekach i sprawdzić dostępne możliwości, które nam oferują. Poniżej przedstawiamy kilka rodzajów steków, które każdy adept siłowni powinien sobie przyswoić.

Porterhouse

Porterhouse bardzo często jest nazywany królem steków. Jak zyskał sobie to miano? Otóż tak naprawdę są to dwa steki w jednym. Porterhouse z jednej strony składa się z „New York Strip”, natomiast drugą stronę reprezentuje dosyć sporych rozmiarów Filet Mignon. Porterhouse wyróżnia się grubszym krojem. Polędwica stanowi znacznie większą część w porównaniu do części schabowej. Jak przyrządzać Porterhouse? Najlepiej smakuje robiony na grillu, ale dobrym pomysłem jest podsmażanie go, pieczenie i także smażenie na patelni. Jeśli lubisz dania „2 w 1”, to ten stek z pewnością przypadnie ci do gustu.

Top Sirloin

Nazwa Top Sirloin oznacza najlepszą polędwicę. Stek w tym wydaniu jest chudego kroju. Górna polędwica różni się od steków z polędwicy wołowej tym, że usunięto kości i polędwicę oraz dolne okrągłe mięśnie. Stek Top Sirloin najczęściej jest poddawany marynowaniu, co ma na celu jego zmiękczenie. Idealnie sprawdza się pokrojony w kostkę i podawany razem z warzywami na patelnię. Jak widać te rodzaj steku jest nieco inny w porównaniu do dwóch powyższych.

T-Bone

Nazwa tego steku pochodzi od kształtu jego kości, a więc literki „T”. Bone po angielsku oznacza po prostu kość. Wygląda podobnie do Porterhouse, ale część Filet Mignon nie jest tak duża, jak w przypadku Portera. Steki T-bone są przycinane bliżej z przodu. Kolejna różnica w stosunku do Porterhouse to mniejsza część polędwicy, z której składa się stek. Najlepiej przyrządzać go na ruszcie lub podpiekać do osiągnięcia średniej temperatury. Warto zauważyć, że mięso w pobliżu kości ma tendencję do gotowania wolniej niż inne części steku. Ważne, aby pamiętać o tym podczas przyrządzania steka w stylu T-Bone.

Flank

Flank do dziś jest jednym z najpopularniejszych kawałków wołowiny. Ma dużą ilość tkanki łącznej, która nadaje „Flankowi” świetny i wyrazisty smak. Ten stek, jak wiele innych tego typu jest najpierw marynowany (chociaż to zależy od upodobań osoby, która będzie go spożywać), a potem podsmażany lub grillowany. Stek z Flanku jest zawsze podawany w poprzek w cienkich plasterkach – to jeden z jego znaków rozpoznawczych, po których zorientujemy się, że mamy na talerzu Flanka.

New York Strip

Każdy szanujący się „steakhouse” ma w swoim menu steka New York Strip. To absolutna podstawa i klasyka wśród steków. Pyszny i zarazem miękki stek, który zadowoli nawet najbardziej wybredne osoby. Wiele osób lubi Stripa w formie ugotowanej – osiąga wtedy bardzo delikatny smak i delikatną konsystencję, która ułatwia spożywanie. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie nazywa się go New York Strip, „strip loin”, „shell steak”, a także „stek z Kansas City”. Poza granicami stanów zjednoczonych stek ten jest często nazywany „klubowym”. Stek „NYS” idealnie nadaje się również do grillowania.

Filet Mignon

Wspominaliśmy o tej odmianie steka już kilka razy przy okazji innych odmian. Filet Mignon to najdelikatniejsze odcięcie krowy. Co prawda nie jest to tak aromatyczny stek jak na przykład New York Strip, ale z powodzeniem może być zawijany w boczek lub podawany z twoimi ulubionymi sosami i przyprawami. We Francji często nazywany jest „filet de boeuf”. Filet Mignon może być pieczony, grillowany – nie ma to znaczenia. Co ma znaczenie w przypadku tego steka? Zdecydowanie szybkość przyrządzania – powinieneś przyrządzić go możliwie najszybciej, bo tylko to zapewni ci niepowtarzalną głębię smaku.

Tri-Tip

Tri-Tip jest często określany jako „stek z Santa Maria”. Ten stek cieszy się największa popularnością w regionach Central Valley w Kalifornii. W innych miejscach świata zaczął cieszyć się rosnącą popularnością ze względu na swój pełny smak, niższą zawartość tłuszczu i stosunkowo niską cenę. Tri-Tip to bardzo aromatyczny i delikatny stek, musimy jednak pamiętać o tym, aby go nie rozgotować, ponieważ to zepsuje jego smak i aromat. Najlepiej przyrządzać w dwóch krokach: 1. Najpierw marynujemy 2. Potem grillujemy.

Rib-Eye

Żeberka od dawna są ulubieńcem miłośników steków na całym świecie ze względu na ich soczysty smak. Rib-Eye to bardzo delikatne i smaczne mięso. Największą popularnością cieszy się w Stanach Zjednoczonych. Często zamiast Rib-Eye nazywane są po prostu stekiem żeberkowym. Jak je przyrządzać? Podobnie jak w przypadku Filet Mignon – najszybciej jak to możliwe – możemy grillować lub piec, zależy to od naszych indywidualnych preferencji.

Hanger

Czym wyróżnia się Hanger na tle wyżej wymienionych steków? Na pewno nie jest tak delikatny, a wręcz przeciwnie z delikatnością nie ma wiele wspólnego. Najlepiej gdy najpierw wykonamy marynowanie, a potem przyrządzimy możliwie jak najszybciej w wysokiej temperaturze grillując lub piekąc. Kolejny raz marynowanie i wysoka temperatura przyrządzania odgrywa kluczową rolę dla finalnego smaku steku.

Flat Iron

Stek z górnego ostrza. Steki typu Flat Iron mają różne nazwy, które zależą oczywiście od danego państwa. I tak w Wielkiej Brytanii Flat Iron jest nazywany „stekiem lokaja”, a w Australii i Nowej Zelandii jest to „stek z ostryg”. Przez wielu miłośników wołowiny Flat Iron jest uważany za najlepszy rodzaj steka. Najlepiej piec go na ruszcie lub grillując.

Skirt

Bardzo aromatyczny i soczysty stek. Jest bardzo podobny do „Rib-Eye” ponieważ jest pikantny i delikatny zarazem. Skirt to prawdopodobnie jeden z najtańszych kawałków steków z jakimi przyjdzie nam się spotkać. Można wzmocnić naturalnie mięsisty posmak marynatą, ale najważniejszą rzeczą jest gotować stek Skirt tak szybko, jak to możliwe.

Wołowina jest bardzo ważnym elementem diety kulturystycznej. Jeśli chcesz zbudować pełną i kształtną sylwetkę, powinieneś jeść wołowinę, korzystając z powyższych przykładów. Oczywiście samo spożywanie wołowiny bez uwzględnienia w diecie pozostałych składników nie da nam niesamowitych efektów. Wołowina jest tylko częścią układanki, którą stanowi pełnowartościowa dieta. Największą zaletą wołowiny jest jakościowy aminogram, który dostarcza potęznych dawek aminokwasów egzogennych. Chcesz zbudować pokaźną muskulaturę i nie wiesz jaki rodzaj mięsa powinieneś jeść? Jedz wołowinę, a na pewno po odpowiednim czasie zobaczysz satysfakcjonujące rezultaty.