Oxandrolon

Oxandrolon został wypuszczony na rynek już w latach sześćdziesiątych (XXw.), jako łagodny steryd anaboliczny dla dorastających dzieci.

Preparat okazał się rewelacyjny, ponieważ jako jedyny nie powodował ograniczenia wzrostu jako skutek uboczny.
Dzisiaj stosowany jest przede wszystkim przez osoby borykające się z osteoporozą, u pacjentów po oparzeniach, po leczeniu onkologicznym lub wśród pacjentów chorych na AIDS, zapobiegając utracie masy mięśniowej i siły.

Oxandrolon to hormon sterydowy o niewielkim działaniu anabolicznym. Jednakże, jest najsilniejszym z anabolików, które nie wywołują własności androgennych. Z tego względu należy wyraźnie rozgraniczyć obszar stosowania. Ten steryd nie spowoduje spektakularnie szybkiego przyrostu masy mięśniowej. W związku z tym stosowanie tego preparatu w trakcie przyrostu masy jest najprościej ujmując nieopłacalne.
O wiele większy sens ma stosowanie Oxandrolonu podczas fazy przygotowania do zawodów, ponieważ prowadzi do zwiększenia siły ciała. Jego działanie jest wyjątkowo skuteczne, gdyż pobudza on jak żaden inny steryd, syntezę fosforanu kreatyniny. Często stosowany jest przez zawodników sportów walki, gdy nie można pozwolić sobie na zwiększenie wagi, a zależy nam na przyroście siły. Przyczynia się również do zwiększenia twardości i jakości mięśni.

Istnieje możliwość połączenia z Stanozololem w celu uzyskania efektywnej definicji mięśniowej. Ponadto dobrze działa z Nandrolonem oraz Metenolonem Enanthatem – są to silne anaboliki, które powodują znaczny przyrost masy mięśniowej.

Dawkowanie Oxandrolonu

Przyjmuje się, że efektywna dawka powodująca przyrost czystej pozbawionej masy mięśniowej, a tym samym siły to 15-25mg dziennie (dla kobiet dawka o połowę mniejsza). Zaawansowani mogą przyjmować 20-50 mg dziennie (dawka dzielona). Pierwsze efekty pojawiają się po 2 tygodniach.

Oxandrolon – skutki uboczne

Skutki uboczne są o wiele łagodniejsze niż przy innych preparatach, dlatego środek ten jest ceniony wśród kulturystów, którzy mają skłonności do ich występowania. Oxandrolon nie aromatyzuje, więc spada ryzyko ginekomastii, nie prowadzi też do syntezy i magazynowania tłuszczu. Jedyną istotną kwestią jest tutaj ryzyko chorób serca- przy długotrwałym stosowaniu.

Oxandrolon to środek który znajduje się na rynku od blisko pięćdziesięciu lat i jest on jednym z łagodniejszych sterydów anabolicznych. W przeciwieństwie do innych specyfików tego typu wywołuje minimalne efekty uboczne lub nie wywołuje ich wcale. Kluczowe znaczenie ma też i to, że może być stosowanym przez dorastające dzieci, bo jako jedyny nie spowalnia procesu naturalnego wzrostu. W czasach obecnych oxandrolon jest stosowany przez ludzi osteoporozą i jest też bardzo dobrym specyfikiem dla tych którzy ulegli poparzeniom. Jednym słowem lek ten nie jest używany przez ćwiczących na siłowni, tylko przez ludzi którzy nie chcą tracić masy kostnej lub mięśniowej, bo działanie tego specyfiku jest subtelne. Bardzo ważnym jest też i to, że oxandrolon może zwiększyć twardość mięśni i może też poprawić ich wygląd, ale tego typu efekt wizualny nie będzie tym wybitnym. Chodzi tu konkretnie o to, że zwiększanie dawek nie będzie miało wpływu na efekt, bo środek ten nie działa tak jak inne anaboliki.

Oxandrolon może być brany ze sterydami anabolicznymi innego rodzaju, ale tylko jako dodatek, bo nie ma on silnego działania. Jednym słowem ten lek który wywołuje niewielkie efekty uboczne lub nie wywołuje ich wcale, to środek dobry dla tych którzy po kontuzjach takich jak skręcenie ręki w nadgarstku chcą szybciej wrócić do pełnej sprawności fizycznej. No i nie chodzi tu o ludzi takich jak zawodowi sportowcy. No bo nawet zwyczajny pracownik może brać oxandrolon po wypadku po to by szybciej wrócić do stanu sprzed wypadku. Mowa tu głównie o tym, że specyfik ten skraca czas rehabilitacji i pełnego powrotu do stanu sprzed wypadku. Dlatego jest opcją dobrą dla tych którzy ulegli wypadkowi pracując w magazynie lub na budowie. Tam nawet naderwanie ścięgna zazwyczaj kończy się tym, że potrzebny jest zabieg, a po nim rehabilitacja, która jest szybszą wtedy gdy stosuje się oxandrolon. Rzecz jasna zamiast tego konkretnego specyfiku można stosować coś innego o znacznie szybszym działaniu, ale mocniejsze anaboliki to też sporo efektów ubocznych. Chodzi tu o spotęgowanie łysienia i o inne nieciekawe objawy.

Sportowcy też biorą oxandrolon, ale raczej nie tak jak inne specyfiki tego rodzaju, bo to anabolik który bardziej przydaje się w dyscyplinach w których potrzebna jest wytrzymałość. Kluczowe znaczenie ma też i to, że środek ten jest dość trudny do wykrycia i jeśli konkretny sportowiec przestanie go brać na jakiś tydzień przed zawodami, to badania niczego nie wykryją. Lecz tego typu wspomaganie się tymi środkami ma raczej minimalny wpływ na wynik, a kontrole antydopingowe mogą być robione w dowolnym momencie w przypadku sportowców uczestniczących w igrzyskach olimpijskich. Dlatego właśnie sławni sportowcy nie sięgają po oxandrolon tylko testują inne bardziej subtelne metody. Jednym słowem testowanie tego specyfiku może być nieopłacalne, a wyniki niepewne i z tej właśnie przyczyny zawodowcy stawiają na własną przewagę fizyczną lub na jakieś lepsze metody treningu. Kluczowe znaczenie w sporcie może mieć też i sprzęt, a po oxabdrolon prędzej sięgają amatorzy.