Co to jest ten steryd ?

Już w starożytności Greccy atleci stosowali sterydy anaboliczne.

Oczywiście nie mieli świadomości, dlaczego tak się dzieje, że po długotrwałym jedzeniu dużych ilości owczych i byczych jąder, osiągają lepsze rezultaty w sporcie. Nie zdawali sobie sprawy, że wraz z posiłkami wchłaniali duże ilości testosteronu, który w naturalny sposób występuje w jądrach. 

Sport od zawsze wymagał rywalizacji, bycia najlepszym, osiągania zwycięstwa. Dla niektórych niestety za wszelką cenę, stąd przyczyna sięgania po doping. W obecnych czasach coraz więcej, i coraz młodszych osób sięga po wspomaganie sterydami anabolicznymi. Wielu z nich nie jest świadomych jakie skutki uboczne może wywołać stosowanie tych środków. Medycyna, co do tego jest zgodna, anaboliki nigdy nie są obojętne dla organizmu i zawsze wywołują w nim zmiany.

Co to są sterydy anaboliczne?

Sterydy anaboliczne, są grupą steroidów, pochodną hormonu testosteronu i 19 nortestosteronu, o silnym działaniu anabolicznym, czyli zdolności do przyspieszenia procesu dzielenia się komórek w organizmie ludzkim lub zwierzęcym. Testosteron naturalnie występuje w jądrach u mężczyzn i jajnikach u kobiet. U mężczyzn jest go znacznie więcej, odpowiada za masę i budowę ciała, głos, owłosienie, a także rozwój i dojrzewanie plemników. Jednak zażywanie testosteronu bez medycznych wskazań (niedoboru stwierdzonego w badaniach lekarskich) prowadzi do wielu niepożądanych działań. Widocznym skutkiem zażywania sterydów anabolicznych jest wzrost masy mięśniowej, siły i wytrzymałości. Jednocześnie, dużo trudniejsze do zauważenia i groźniejsze w skutkach jest zachwianie gospodarki hormonalnej organizmu, a co za tym idzie coraz gorsze funkcjonowanie wielu organów. W ostatecznym rozrachunku substancje te mają negatywny wpływ na organizm.

Rodzaje sterydów.

Sterydy anaboliczne występują w różnych formach, mogą być przeznaczone do przyjmowania doustnie (w postaci tabletek) lub domięśniowo (w postaci zastrzyków). Bardziej rozpowszechnioną formą są środki przyjmowane doustnie, ze względu na łatwość stosowania. Steryd zażyty w takiej formie utrzymuje się w organizmie ok. 4 godzin. Anaboliki do iniekcji domięśniowej mogą występować na bazie olejowej lub wodnej. Zastrzyki sterydów na bazie olejowej wymagają grubych igieł, ze względu na gęstość płynu do podania. Te na bazie wodnej mogą być wykonywane cieńszymi igłami. Trafiają bezpośrednio do krwiobiegu i utrzymują się w organizmie do 2 dni.

Skutki uboczne stosowania sterydów anabolicznych.

Doustne stosowanie sterydów anabolicznych, przez dłuższy czas powoduje poważne zmiany w strukturze wątroby. Dzieje się tak, gdyż narząd ten wyłapuje substancje toksyczne i pozbawia aktywności substancje biologicznie czynne, jak hormony.Jeżeli w organizmie krąży za wiele takich substancji to wątroba nie daje rady. Prowadzi to do niewydolności tego organu, a po pewnym czasie do zapalenia, obstrukcji żółci a nawet nowotworów.

Sterydy anaboliczne wpływają negatywnie także na układ krwionośny. Przede wszystkim podwyższają ciśnienie tętnicze. Objawia się to bólami głowy, nieostrym widzeniem. Prowadzi do niewydolności nerek, grozi zawałem serca lub udarem mózgu. Osoby przyjmujące sterydy mają bardzo obciążone serce, gdyż następuje gwałtowny wzrost masy mięśniowej, krew gęstnieje i mięsień sercowy musi wykonać dużo większy wysiłek. Często pojawia się choroba zakrzepowa żył, miażdżyca, a także choroba wieńcowa. Po długim okresie stosowania anabolików zmiany mogą być już nieodwracalne.

Stosowanie sterydów przez mężczyzn w młodym wieku, gdy gruczoł krokowy, czyli prostata, jeszcze rośnie, prowadzi do jego przerostu. W efekcie znacząco to utrudnia oddawanie moczu i zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu.

Osoba, która zażywa sterydy anaboliczne jest bardziej narażona na kontuzje. Dzieje się tak, gdyż za przyrostem masy mięśniowej nie nadążają ścięgna, więzadła i przyczepy mięśni. W efekcie są zbyt słabe i przy intensywnym treningu można je uszkodzić lub naderwać. Skutki takich przeciążeń mogą być odczuwane do końca życia. Może doprowadzić to nawet do inwalidztwa.

Ponieważ sterydy anaboliczne są pochodną testosteronu, zażywanie ich prowadzi do zachwiania gospodarki hormonalnej. Skutkuje to m.in. pojawieniem się trądziku i zmian skórnych, łysieniem a jednocześnie wzrostem owłosienia w innych partiach ciała niż głowa. U mężczyzn powoduje chwilowy wzrost libido, a następnie spadek popędu seksualnego, a u kobiet nienaturalny wzrost popędu. Z powodu przyjmowania pochodnych testosteronu jądra zwalniają jego naturalną produkcję, w efekcie kurczą się i może to prowadzić do niepłodności. Kobiety zauważają nadmierne owłosienie, ich cykl menstruacyjny jest nieregularny, występuje przerost łechtaczki. Poza tym częstym skutkiem ubocznym jest ginekomastia, czyli nadmierny wzrost gruczołów piersiowych. 

Jeśli nastolatki nadużywają sterydów anabolicznych, mogą nigdy nie osiągnąć pełnej wysokości, gdyż substancje te zahamują ich wzrost.

sterydy sklep hgh online

Anaboliki mają destrukcyjny wpływ na psychikę człowieka. Organizm nasycony sterydami wpada w huśtawkę nastrojów – od stanów euforycznych, po skrajne przygnębienie. Występuje często zwiększona agresja, skierowana do osób postronnych, wywołana bez przyczyny. Po napadach gwałtownego gniewu następuje załamanie, zmęczenie, zły nastrój, silne bóle głowy i apatia, a niekiedy depresja. Wtedy wiele osób sięga znów po sterydy, aby zmniejszyć dolegliwość tych objawów, co jest już prostą drogą do uzależnienia.  

Sterydy anaboliczne są obecnie dostępne wszędzie, nie tylko na siłowni. Sięgają po nie coraz młodsi ludzie, już nie tylko “koksy“, kulturyści czy sportowcy chcący pokonywać swoje bariery. Żyjemy w kulcie pięknego ciała, perfekcyjnej muskulatury, jesteśmy zewsząd atakowani wizerunkami tych “ślicznych i bogatych” i dlatego nastolatkowie w sterydach widzą szansę dla siebie. Niestety przyjmowanie takich preparatów wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi, a nawet groźnymi skutkami. Dlatego warto napisać  do nas abyśmy zrobili tak by kuracja była efektywna a co najważniejsze bezpieczna.