GAIATEROL (Clenbuterol) 40mcg/tab 60tab

Redukcja to bardzo trudny okres w karierze każdego sportowca niezależnie czy mowa tutaj o profesjonalistach, czy zawziętych amatorach.

Oczywiście, do osiągnięcia bardzo atrakcyjnej sylwetki wystarczy dieta oraz ćwiczenia. Jest to jednak dłuższa opcja, która czasem zajmuje kilka lat. Z tego powodu, wielu adeptów siłowni sięga po dodatkowe środki dopingujące, które przyśpieszają ten proces. Jedną z takich substancji jest Clenbuterol, który stymuluje odchudzanie oraz spalanie tkanki tłuszczowej. I niby wszystko wygląda bardzo zachęcająco, to jednak niektóre możliwe skutki uboczne mogą odstraszać od sięgania po Clena.

Czym jest Clenbuterol?

Clenbuterol został pierwotnie opracowany jako lek rozszerzający oskrzela (w leczeniu problemów z oddychaniem, takich jak astma) u zwierząt, a będąc dokładnym, u koni. Działa poprzez rozluźnienie mięśni otaczających drogi powietrzne, ułatwiając oddychanie, gdy istnieje jakaś niedrożność dróg oddechowych.

Z perspektywy sportowca, ważniejsze jest jednak to, jak może pomóc w spalaniu tłuszczu.

Clenbuterol jest agonistą receptora beta-2 adrenergicznego, co oznacza, że wiąże się z (i aktywuje) receptory beta. Receptory te działają obok receptorów alfa, aby regulować proces lipolizy (rozpad tłuszczu). Mówiąc prościej, receptory beta inicjują lipolizę, a receptory alfa ją powstrzymują. Przez aktywację receptorów beta-2, Clenbuterol bezpośrednio stymuluje lipolizę i zwiększa tempo metabolizmu. Śmiało można powiedzieć, że Clenbuterol to jeden z najpotężniejszych i najskuteczniejszych leków spalających tłuszcz wszech czasów, mimo że pierwotnie wcale nie miał on nic wspólnego z utratą tkanki tłuszczowej.

Dlaczego używamy Clenbuterolu?

Clenbuterol jest lekiem na receptę w kilku krajach jako lek rozszerzający oskrzela. Prawda jest jednak taka, że zdecydowana większość osób stosujących tę substancję ma co do niej inne oczekiwania.

Istnieją dwa główne powody, dla których ludzie – szczególnie w społeczności fitness – używają Clenbuterolu.

Aby spalić tłuszcz

Aby poprawić wyniki sportowe

Ze względu na to, że Clen jest silnym (prawdopodobnie nawet najsilniejszym ) antagonistą receptora beta-2, nie ma wątpliwości, że świetnie spala tłuszcz. Istnieje jednak debata na temat tego, czy rzeczywiście może poprawić wydajność fizyczną. Badania przeprowadzone zgodnie z zaleceniami – w formie wdychanej – sugerują, że prawdopodobnie nie jest to skuteczny środek zwiększający wydajność.

W rzeczywistości wstępne badania (na szczurach) wskazują, że przewlekłe używanie Clen może w rzeczywistości utrudniać zdolności fizyczne. Oczywiście możliwe jest, że w krótkim okresie Clenbuterol zwiększy zdolności fizyczne, ale efekty zanikają przy dłuższym użytkowaniu. Jest to dość powszechne w przypadku agonistów receptorów beta-2, które mają tendencję do odczulania, gdy są stosowane zbyt długo.

Innymi słowy, długotrwałe używanie może prowadzić do zwiększania się tolerancji. Dlatego nawet w społeczności kulturystów nie zaleca się przyjmowania Clenbuterolu dłużej niż 4-8 tygodni. Poza tym, prawdą jest, że długotrwałe nadużywanie Clen pochodzi z dość długiej listy potencjalnych skutków ubocznych i problemów zdrowotnych.

Korzyści ze stosowania Clena

Clenbuterol spala tłuszcz szybciej niż normalnie byłoby to możliwe. Robi to poprzez zwiększenie receptorów beta-2, dobrze znanego mechanizmu utraty tłuszczu, który dzieli z Higenaminą, Efedryną i Synefryną. Jednak najbardziej intrygującym aspektem Clenbuterolu jest to, że zyskał reputację budowniczego mięśni. Jeśli to prawda, oznaczałoby to, że jest to jeden z niewielu niesteroidowych związków spalających tłuszcz, który także buduje mięśnie.

Ale czy jest w tym jakaś prawda?

Chociaż istnieją dowody na to, że Clen może zwiększyć siłę i suchą (mięśniową) masę, do tej pory efekty budowania mięśni odnotowano tylko u osób z pewnymi problemami zdrowotnymi charakteryzującymi się utratą mięśni. Wykazano, że Clenbuterol zwiększa syntezę białek mięśniowych, ale długoterminowa zdolność do budowania mięśni pozostaje wątpliwa.

Innymi słowy…

Clenbuterol może do pewnego stopnia poprawić wydajność, co może potencjalnie zwiększyć masę mięśniową, ale w dłuższej perspektywie nie ma żadnych mechanizmów budowania mięśni.

Możesz ciężej ćwiczyć na siłowni, i uzyskać lepsze przyrosty w krótszym czasie, ale to samo można powiedzieć o innych antagonistach lub stymulantach receptorów beta-2. Mając to na uwadze, mówienie, że Clen pali tłuszcz i buduje mięśnie w jednym czasie, jest nieco naciągane.

Czego spodziewać się po Clenie?

Na pewno można spodziewać się utraty tkanki tłuszczowej i stanie się szczuplejszym w dość krótkim czasie. Właściwości Clenu sprawiają, że świetnie sprawdza się w spalaniu tkanki tłuszczowej.

Kiedy widzimy kulturystów i modeli fitness, którzy pomimo ogromnej masy mięśniowej mają szalenie niski poziom tkanki tłuszczowej (3-5%), to poza wyjątkami, wielu z nich wspomagało się przed wyjściem na scenę tą substancją. Clenbuterol na przestrzeni lat został uznany za jeden z najlepszych substancji na redukcję. Prawda jest taka, że szybkość wzrostu tempa metabolizmu obserwowanego w przypadku Clenbuterolu pozostaje niedostatecznie zbadana.

Jeśli przyjrzysz się badaniom nad efedryną – która działa również jako agonista receptora beta-2, tak samo jak Clenbuterol – średni wzrost metabolizmu o 5% powoduje utratę tkanki tłuszczowej na poziomie kilku kilo miesięcznie. Podczas gdy rzeczywiste badania mierzące wzrost tempa metabolizmu za pomocą Clenbuterolu nie istnieją, niepotwierdzone dane sugerują, że może on zwiększyć tempo przemiany materii średnio o około 10%.

Co to znaczy? Pomyślmy o tym ten sposób:

Jeśli weźmiesz pod uwagę swoje spożywane kalorie np. 2500 kalorii dziennie, a Clen podnosi tempo przemiany materii o 10%, spalisz dodatkowe 250 kalorii tłuszczu dziennie.

Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę fakt, że Clenbuterol jest znany z tłumienia apetytu – co jeszcze bardziej zmniejsza spożycie kalorii – i może sprawić, że będziesz ciężej ćwiczyć na siłowni (spalisz więcej kalorii podczas treningu).

Tak więc, podczas gdy 250 kalorii dziennie wydaje się mało znaczące, dobrze zaprojektowany cykl na Clenie może z łatwością spowodować znacznie większą utratę tłuszczu.

Skutki uboczne

Pomimo tego, że wcześniejsze informacje mogą wyglądać bardzo zachęcająco, to powodem, dla którego Clenbuterol jest zatwierdzony dla zwierząt, a nie ludzi, pomimo wykazania silnego działania rozszerzającego oskrzela, jest to, że ma dość długą listę potencjalnych niepożądanych działań.

Najczęstsze działania niepożądane Clenbuterolu to:

Palpitacje serca

Bezsenność

Nadciśnienie

Szybkie tętno

Niepokój

Trema

Nudności

Bóle głowy

Skurcze mięśni

Wykazano, że Clenbuterol uszczupla poziom Tauryny i Potasu, co tłumaczyłoby skurcze mięśni jako dość powszechny efekt uboczny.

Wymienione powyżej efekty uboczne są stosunkowo niewielkie, a miliony ludzi używają Clenbuterolu, jednocześnie doświadczając minimalnych skutków ubocznych. Przed podjęciem decyzji, musisz sie jednak zastanowić, czy jest to dla ciebie. Chociaż żadne zgony nie były bezpośrednio związane z użyciem Clenbuterolu w pojedynkę, istnieją dowody sugerujące, że może on być śmiertelny, jeśli jest stosowany zbyt długo i przy wystarczająco dużych dawkach.

Co mówią badania?

Długotrwałe badania nad skutkami stosowania Clenu przez ludzi praktycznie nie istnieją. Badano za to wiele zwierząt, jednak czasem tego typu badania powinny być przyjmowane z lekkim dystansem.

Tylko dlatego, że coś działa (lub powoduje szkody) u zwierząt, nie oznacza, że będzie miało taki sam wpływ na ludzi. Jednak nie można oczywiście wykluczać, że jeśli coś wydaje się toksyczne u szczurów laboratoryjnych, może równie dobrze być toksyczne (przynajmniej w pewnym stopniu) u ludzi.

Istnieje kilka wstępnych dowodów sugerujących, że długotrwałe stosowanie Clenbuterolu może być szkodliwe dla serca. U ludzi stwierdzono, że 60 dni Clenbuterolu zapewnia ochronę przed astmą wywołaną wysiłkiem fizycznym bez istotnych zmian w funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego. W tej chwili nie ma żadnych długoterminowych badań na ludziach dotyczących Clenbuterolu i chorób układu krążenia, ale podobnie jak większość używek, prawdopodobnie nie jest dobrym pomysłem stosowanie go przez dłuższy czas. Dlatego średni cykl Clen wynosi najwyżej 4-8 tygodni. Przekroczenie tego okresu może powodować, naprawdę poważne skutki uboczne.

Dawkowanie

Pierwszą rzeczą, którą musimy zrozumieć, jest to, że Clenbuterol jest dawkowany w mikrogramach (mcg) a nie w miligramach. Jeśli przypadkowo podamy Clenbuterol w miligramach, na pewno tego pożałujemy. Typowa dawka początkowa wynosi 20mcg, ale niektórzy ludzie sięgają nawet 100-200mcg. Czasami nawet więcej! Ważne jest, aby zacząć od niskiej dawki (np. 20 mcg) przed podjęciem decyzji o zwiększeniu dawki. Wiele protokołów dawkowania Clenbuterol wymaga rozpoczęcia od 20mcg i stopniowego zwiększania dawki o 20mcg na raz, aż osiągniesz maksimum 100mcg. Kobiety zazwyczaj stosują mniejsze dawki niż mężczyźni. Zalecanym punktem wyjścia jest 20mcg niezależnie od płci.

Podsumowanie:

Clenbuterol zdecydowanie jest substancją, która znacznie przyspieszy proces spalania tłuszczu. Nie oznacza to jednak, że ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest tego warte. Z naszej perspektywy, da się uzyskać świetną sylwetkę bez stosowania substancji dopingujących. Pamiętaj o zdrowej diecie, regularnych ćwiczeniach śnie i kontrolowaniu progresu a na pewno osiągniesz swoje sportowe cele. Chociaż oczywiście są sytuacje, w których Clen ma swoje zastosowanie.