Ekstrakt z pestek winogron przyspiesz regenerację organizmu

Regeneracja to najważniejszy obowiązek człowieka wobec własnego organizmu po zakończonych ćwiczeniach, zarówno dla sportowców, profesjonalistów i amatorów. Każdy, kto chociaż raz spędził kilka godzin na wyczerpującym treningu fizycznym wie, że organizm reaguje zmęczeniem, poczuciem wyniszczenia i bólem przez kolejne dwadzieścia cztery godziny następujące po zakończeniu ćwiczeń. Jest to nieodzowny element utrzymywania swojego ciała w dobrej kondycji fizycznej.

            Istnieje jednak naturalny sposób na przyspieszenie regeneracji organizmu w porównaniu do czasu, jaki normalnie by na to potrzebował. Daje to człowiekowi możliwość wciśnięcia w swój rozkład dodatkowych treningów lub zwiększenia ich intensywności bez szkody dla własnego ciała. Prowadzi to do szybszego nabrania masy i osiągnięcia wymarzonej sylwetki oraz kondycji. To niewiarygodne, ale naukowcy z Republiki Południowej Afryki odkryli, że ekstrakt otrzymywany z pestek winogron wspomaga i przyspiesza regenerację ludzkiego organizmu po intensywnym wysiłku fizycznym.

            Zgodnie z artykułami naukowymi opublikowanymi niedawno przez zespół badaczy z uniwersytetu w RPA, przeprowadzono kilka różnych doświadczeń na zwierzętach, które miały dowieść, czy ekstrakt z nasion winogron w rzeczywistości ma takie działanie, jakie się mu przypisuje. Celem zespołu badawczego była weryfikacja, czy związki zawarte w tym ekstrakcie pomagają w odbudowie tkanki mięśniowej zniszczonej w wyniku intensywnego wysiłku fizycznego.

            Zespół rozpoczął swoje badania od zweryfikowania, w jaki sposób dochodzi do uszkodzenia tkanki mięśniowej w wyniku częstych i intensywnych treningów. Następnie, odkrywszy, że w badanych organizmach dochodzi do zapalenia uszkodzonej tkanki mięśniowej, należało zweryfikować rodzaj zapalenia. Należy sobie uświadomić, że do uszkodzenia tkanki mięśniowej dochodzi za każdym razem, kiedy popycha się swój organizm do granic wytrzymałości, ale to właśnie odbudowana tkanka mięśniowa daje organizmowi większą siłę i lepszą wytrzymałość.

            Naukowcy chcieli zweryfikować, czy związki pochodzenia roślinnego, takie jak obecne w ekstrakcie z pestek winogron oligomery proantocyjanidynowe mogą mieć działanie przeciwzapalne. Należy bowiem zauważyć i zapamiętać, że to właśnie zapalenie tkanki mięśniowej towarzyszące jej uszkodzeniu jest przyczyną długotrwałej regeneracji organizmu, która prowadzi do przerw w regularnych treningach. Proantocyjanidyny, które w rzeczywistości są mieszaniną około czterdziestu bioflawonoidów, posiadają właściwości antyoksydacyjne, działają przeciwgrzybiczo, a ich spożywanie spowalnia procesy starzenia. Silne działanie przeciwutleniające hamuje aktywność niektórych enzymów i chroni naczynia krwionośne przed degeneracją.

            Grupę testową eksperymentu tworzyły samce szczurów, które najpierw znieczulono, a następnie – poprzez zrzucenie na ich tylne łapy niewielkiego ciężaru – spowodowano powstanie siniaków i zapalenie tkanki mięśniowej. Szczury podzielono na grupę kontrolną, której przez czternaście dni podawano placebo oraz grupę eksperymentalną, której przez identyczną liczbę dni podawano codziennie po 20 miligramów ekstraktu z pestek winogron na kilogram masy ciała.

            Po zakończeniu eksperymentu i przeanalizowaniu wyników okazało się, że szczury, którym przez czternaście dni podawano ekstrakt z pestek winogron miały dużo mniejsze stężenie cząsteczek prozapalnych w swojej krwi, a dodatkowo w ich tkance mięśniowej wykryto wzrost syntezy długołańcuchowej miozyny – oba rezultaty były wcześniej przewidywane przez naukowców.

            Na chwilę obecną konieczne jest wykonanie dodatkowych eksperymentów, które pozwolą zrozumieć, w jakim stopniu ekstrakt z pestek winogron może pomóc ludziom w regeneracji tkanki mięśniowej, ale pierwsze doświadczenia pokazują, że w tej substancji leży ogromny potencjał. Szczury laboratoryjne wykazywały pozytywne działanie ekstraktu przy dawce wynoszącej tylko 20 miligramów na kilogram masy ciała, ale afrykańscy naukowcy nie są pewni, czy identyczne dawkowanie byłoby skuteczne w przypadku organizmu człowieka.

            Wygląda na to, że ekstrakt z pestek winogron może w przyszłości posłużyć jako suplement pomagający w uzyskaniu szybszych, silniejszych i większych ciał, którym wystarczą krótkie okresy regeneracji. Będzie to doskonałe rozwiązanie dla kulturystów, amatorów i profesjonalistów, którzy szukają sposobu na zwiększenie intensywności treningów bez wyrządzania krzywdy swojemu organizmowi.

            Aktualnie ekstraktu z pestek winogron używa się zarówno w suplementacji, jak i w kosmetyce. Działanie proantocyjanidyn zwalcza wolne rodniki, które są odpowiedzialne za niszczenie komórek w organizmie człowieka. Istnieją również dowody na to, że ekstrakt z pestek winogron może być wykorzystany jako środek wspomagający stawy i kości. Ze względu na obecności polifenoli uważa się, że proantocyjanidyny mają działanie antynowotworowe, wobec czego są stosowane w profilaktyce chorób nowotworowych. Tu również ogromną wagę ma zdolność proantocyjanidyn do usuwania wolnych rodników.