Dieta OXY

Spośród niezliczonej ilości diet na uwagę zasługują diety białkowe. Diety, ponieważ nie istnieje jedna oficjalna dieta białkowa. Dietą białkową nazywa się taki sposób odżywiania, który składa się z większej ilości białka niż rekomendują to najważniejsze instytucje zajmujące się zdrowym odżywianiem. Zalecają one, aby białko odpowiadało w codziennej diecie za maksymalnie 20% energii.

Białko w diecie

Dieta wysokobiałkowa zaleca pozyskiwanie z białka powyżej 20% kalorii, natomiast dieta bardzo wysokobiałkowa powyżej 30% kalorii całodniowego programu żywieniowego. Jeżeli w jadłospisie pojawia się tak duża ilość białka automatycznie obniża się ilość węglowodanów i tłuszczów. Alternatywnie zmniejsza się ilość węglowodanów a zwiększa ilość tłuszczu. Najbardziej optymalną dietą białkową jest taka, która zakłada:

białko 25-50%

węglowodany 40-45%

tłuszcze 30%

Dieta OXY, właściwości

Dieta OXY należy do grupy diet białkowych, takich, która, według jej autorów, nie wpływa negatywnie na zdrowie i kondycję organizmu. Uznaje się, że OXY to ulepszona wersja kontrowersyjnej diety Dukana, która kilka lat temu cieszyła się taką popularnością, również w Polsce. Szybko jednak okazało się, że skutki uboczne były na tyle poważne, że odeszła ona w niebyt.

Twórcy diety OXY przekonują, że pomimo znacznej ilości białka jest ona dobrze zbilansowana a program żywieniowy bogaty i urozmaicony. W naszym kraju ten rodzaj diety dostępny jest od zaledwie kilku lat, ale zyskał już sobie wielu zwolenników- praktyków, którzy sprawdzili ją na sobie z dobrym wynikiem, czyli utratą wagi bez skutków obocznych i bez efektu jo-jo.

Na czym polega dieta OXY?

Dieta białkowa OXY złożona jest z kilku etapów a pierwsze trzy trwają po 7 dni. Podczas całego okresu jej stosowania podstawą codziennego jadłospisu jest OXY Shake, pełen antyoksydantów, składający się z żurawiny, kefiru oraz pszennych otrąb. Napój ten, zalecany przez autorów diety, ma usuwać z organizmu toksyny, oczyszczać drogi moczowe i tym samy zapobiegać skutkom ubocznym pojawiającym się przy dietach proteinowych, czyli zmęczeniu, poczuciu ciężkości, kłopotom z wypróżnieniami, problemom z nerkami czy z wątrobą.

Składnik shake’a – żurawina przyspiesza przemianę materii ludzkiego organizmu, a co za tym idzie – przyspiesza odchudzanie. To ona jest odpowiedzialna za usuwanie toksyn z organizmu, dlatego podczas stosowania diet odchudzających warto sięgać po owoce żurawiny, ale surowe, nie suszone i słodzone. 100g surowych owoców żurawiny to 46 kalorii.

Na oficjalnej stronie autorów diety OXY znajduje się dokładny opis każdej z faz diety:

Etap pierwszy: detox, to faza, która ma przygotować organizm do diety i odchudzania. Trwa siedem dni, w trakcie których można jeść wyłącznie warzywa i owoce uzupełnione shake’em OXY.

Etap drugi: fat burning, to faza spalania tkanki tłuszczowej. To etap, w którym następuje gwałtowny wzrost metabolizmu za sprawą dominującego w jadłospisie białka zwierzęcego. Białko podawane w kontrolowane ilości przyspieszy spalanie tłuszczu i odchudzanie bez wywoływania skutków ubocznych zwykle towarzyszących dietom białkowym, czyli nie obciąża wewnętrznych narządów człowieka.

Etap trzeci: step, to kolejna faza trwająca siedem dni, polega na podaży jeszcze większej ilości białka, ale już nie zwierzęcego, jak było to w etapie drugim, ale przede wszystkim białka roślinnego. Prawidłowy stosunek w tej fazie białka zwierzęcego do roślinnego powinien wynieść 50:50. W tym czasie spożywa się dania przygotowane z grochu, fasoli czy ciecierzycy. Tak zbudowany jadłospis ma na celu utrzymanie intensywności pobudzonego wcześniej metabolizmu.

Etap czwarty: balance, następna tygodniowa faza, w której do codziennego menu wracają wykluczone wcześniej produkty spożywcze w postaci owoców oraz produktów zbożowych. W tym etapie osoba stosująca dietę musi wypracować równowagę pomiędzy wszystkimi składnikami diety zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia czy WHO. To czas równowagi pomiędzy białkiem, tłuszczami oraz węglowodanami. Ilość białka powinna wahać się w przedziale 65-70g co daje ok. 15-20% wartości energetycznej diety u osoby dorosłej. Balance to faza stabilizacji, w której przestrzeganie zasad odżywiania ma ochronić przed efektem jo-jo.

Etap piąty: stabilizacja, która przestaje być jedną z faz diety a staje się stylem życia. Ma to być niejako powrót do normalnego odżywiania, ale w taki sposób, by zachować efekt odchudzania i zapobiec ponownemu przyrostowi tkanki tłuszczowej.

Czy dieta OXY jest efektywna?

Na stronie autorów diety można przeczytać, że efekty stosowania diety mogą być bardzo różne i są zależne od wielu czynników. Przede wszystkim wpływ na tempo chudnięcia i pojawienie się efektu ma ogólna kondycja organizmu, indywidualne tempo metabolizmu czy wyjściowa waga osoby podejmującej wyzwanie. Osoba o dużej masie ciała i obfitej tkance tłuszczowej odnotuje wyraźniejszy efekt niż ta o niewielkiej tylko nadwadze. Twórcy diety przekonują, że podczas jednego pełnego cyklu odchudzania przez nich zalecanego można schudnąć nawet 15 kilogramów, jednak gwarancji nie dają. Wiele zależy też od tego skąd czerpie się przepisy, powinny to być jadłospisy autorskie, przypisane stronie, ponieważ detale mają tu znaczenie a kluczowa dla diety jest właściwa równowaga pomiędzy składnikami pożywienia.

Sport to zdrowie

Żadna dieta odchudzająca nie powinna powodować zaniechania aktywności fizycznej. Nie muszą to być ani wyczerpujące ani intensywne treningi. Osoba, która nigdy nie uprawiała żadnej dyscypliny sportowej a nagle wykupuje abonament do siłowni i próbuje go zamortyzować szybko albo się zniechęci albo nabawi kontuzji. Dla odchudzania kluczowa jest dieta, natomiast sport ma tylko ją wspomagać i spowodować równomierną utratę tkanki tłuszczowej, ujędrnienie skóry i uelastycznienie mięśni. Dlatego każdą dietę należy uzupełniać jakimkolwiek ruchem, może to być intensywny chód a nawet spacer. Dopiero, gdy mięśnie przyzwyczają się do wysiłku można powoli intensyfikować ćwiczenia, by proces odchudzania był bardziej spektakularny.

Koszt diety OXY

Koszt diety wyliczony jest przez jej autorów i zależy od stopnia dostępu do zawartych udostępnianych informacji. Wystarczy wejść na stronę, by znaleźć tam podstawowe informacje o diecie, które pomogą podjąć decyzję o formie dostępu płatnego. Następnym krokiem jest wykupienie zakresu dostępu do strony, może to być:

OXY Starter, czyli możliwość korzystania z informacji widniejących na stronie przez 28 dni. W ramach dostępu otrzymuje się plan diety, szczegółowe przepisy do przygotowania posiłków dla osób jedzących mięso, dla wegetarian oraz osób niejedzących mięsa ale jedzących ryby. Oprócz przepisów pozyskuje się 12 poradników, wsparcie motywacyjne oraz już na tym etapie określa się docelowy efekt. Dieta białkowa może bowiem odchudzać, powodować przytycie, pomóc w utrzymaniu masy ciała, pomóc w przybraniu masy mięśniowej, uregulować odżywianie. Koszt dostępu wynosi 49 zł.

OXY Intense, czyli dostęp do zawartości strony przez okres dwóch miesięcy. Użytkownik strony otrzymuje wszystko to co we wcześniejszym abonamencie plus bieżący kontakt z dietetykiem. Koszt dostępu wynosi 69 zł.

OXY Premium, czyli dostęp do zawartości strony przez okres trzech miesięcy. Użytkownik strony otrzymuje wszystkie wcześniejsze elementy oraz plan diety i szczegółowy jadłospis na znacznie dłuższy okres. W ten sposób wydłuża się czas opieki autorów diety a użytkownik ma poczucie stałej współpracy i motywacji. Koszt tej formy dostępu to 79 zł.

Odchudzanie wpisuje się powoli w rytm naszego codziennego życia. Z jednej strony słyszymy o osobach, dla których podstawowym pokarmem jest sałata, z drugiej strony jesteśmy straszeni nagłą śmiercią z powodu nadwagi. Choroba otyłości żywieniowej stała się faktem, pomimo rosnącej sfery ubóstwa i braku dostępu do wartościowych produktów żywnościowych. Wydaje się, że najlepszym sposobem na utrzymanie odpowiedniej formy jest po prostu umiar w jedzeniu i zaprzestanie traktowania jedzenia jako wypełniacza życia czy sposobu na urozmaicenie życia. Nie tak jest rola pożywienia.