Cykle sterydowe przygotowane z myślą o kobietach

Stosowanie sterydów anabolicznych przez kobiety stanowi nadal dosyć kontrowersyjny temat, który poruszany jest bardzo rzadko.

Większość kobiet, które zażywają sterydy, nie mówi o tym otwarcie, zazwyczaj wiedzą o tym tylko najbliższe im osoby. Powodem tego może być fakt, że sterydy anaboliczne należą do grupy męskich hormonów, przez co stosowanie ich wśród kobiet budzi wiele, niewygodnych  pytań odnośnie zmian jakie mogą wprowadzić w ciele kobiety. Ponadto sam temat wykorzystywania sterydów w celach rozbudowy swojej tężyzny bądź rozwoju fizycznego to nadal rzadko poruszana kwestia, nawet odnośnie mężczyzn.

Fizjologia organizmu kobiety znacznie różni się od męskiej, tym samym przetwarzanie sterydów anabolicznych oraz efekty ich działania będą różniły się. Niewystarczająca ilość informacji lub słaba ich dostępność powoduje, że wiele kobiet kulturystek, które przyjmują sterydy anaboliczne, robią to bez odpowiedniej wiedzy, często próbując na sobie różne preparaty metodą prób I błędów.

Podczas gdy mężczyźni mają szeroki oraz szybki dostęp do najświeższych informacji oraz wymiany własnych doświadczeń z innymi, kobiety niestety nie mają takiej możliwości. W związku z tym, bardzo często podejmują decyzje o rozpoczęciu cyklu bez znajomości najważniejszych faktów, przez co nie podejmują tej decyzji w pełni świadomie oraz obarczone są znacznie większym ryzykiem powikłań.

Podczas planowania cyklu sterydowego dla kobiet, trzeba rozważyć wiele czynników w porównaniu do cyklów przygotowanych dla mężczyzn. Na przykład, istnieje wiele kombinacji stosowanych w popularnych cyklach, które są niedozwolone dla kobiet, z powodu wysokiego ryzyka skutków ubocznych. Z drugiej strony wykorzystanie niektórych preparatów przyniesie im większe korzyści, niż panom.

 

Stosowanie sterydów wśród kulturystek

Wszystkie sterydy anaboliczne są substancjami, które posiadają podobną do testosteronu budowę lub są wręcz jego analogami. Wynika z tego wniosek, ze kiedy kobieta zaczyna przyjmować sterydy anaboliczne, to tak jakby przyjmowała zastrzyki z testosteronem. W związku z tym, pojawia się ryzyko rozwinięcia u mniej drugorzędnych cech płciowych (męskich) lub wirylizacji . Głos takiej kobiety może stawać się coraz bardziej niski, ponadto może pojawiać się nadmierne owłosienie na jej ciele, a nawet twarzy. Zaburzenia miesiączkowania to kolejny skutek uboczny.

Najważniejszą informacją jest fakt, iż kobiety pod żadnym pozorem nie powinny zażywać sterydów anabolicznych w ciąży, ponieważ grozi to rozwinięciem poważnych, nieodwracalnych wad u rozwijającego się płodu.

Różnice między damskim, a męskim cyklem sterydowym

Ilość produkowanego przez kobiety testosteronu wynosi niespełna 1/10 testosteronu produkowanego przez organizm męski. Produkcja testosteronu u kobiet odbywa się w nadnerczach, zaś u mężczyzn w jądrach.

Kobiety nie potrzebują zażywania środków po-cyklowych, po tym jak zakończą swój cykl sterydowy. Celem przyjmowania PCT jest przywrócenie prawidłowej, naturalnej, endogennej produkcji testosteronu przez jądra. Stąd nie ma potrzeby stosowania go u kobiet.

Objawom wirylizacji można zapobiec poprzez planowanie długich przerw między krótkimi cyklami. Im dłuższy okres przyjmowania sterydów anabolicznych, tym większe ryzyko oraz poważniejsze skutki uboczne, w tym wirylizacja. Cykle sterydowe kobiet nigdy nie powinny być dłuższe niż 4 tygodnie. Jeżeli zauważysz u siebie jakiekolwiek objawy wirylizacji takie jak niższy ton głosu, nadmierne owłosienie ciała bądź twarzy, powinnaś natychmiast przerwać cykl.

Różne kombinacje i łączenie sterydów anabolicznych w stack’i nie są zalecane przy cyklach stosowanych przez kobiety. Łączenie sterydów może spowodować zbyt wysoki wzrost testosteronu we krwi, a tym samym wywołać nagłą wirylizację. Ponadto nie zaleca się przyjowania bardzo silnych sterydów anabolicznych, nawet jeśli będzie to tylko jeden związek.

Poniżej znajduje się krótka dyskusja na temat anabolików, które mogą być przyjmowane przez kobiety oraz o tych, które powinny być przez panie szeroko omijane.