Pierwszy taki sklep ze sterydami online

KUP KOKSY ONLINE na: info@sterydy.org.pl

Chrom nie tylko na odchudzanie

Chrom jest pierwiastkiem chemicznym, który został odkryty w roku 1797 przez francuskiego profesora chemii Louisa Nicolasa Vauqellina.

Nazwa tego pierwiastka nawiązuje do greckiego słowa 'chroma’ oznaczającego kolor. W zależności od stopnia utlenienia chrom przybiera różnorodne barwy.

W latach 60. XX wieku wielu badaczy skupiało swoje badania nad wpływem chromu na organizm ludzki. Liczne badania wykazały, że chrom jest niezbędnym pierwiastkiem do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu.

Chrom naturalnie występuje w skorupie ziemskiej głównie w postaci minerałów chromitu i krokoitu.

Z punktu widzenia naturalnej suplementacji najlepszym źródłem chromu są zwykłe drożdże piekarskie ale również ryby wraz z owocami morza, pełnoziarniste produkty zbożowe, kolby kukurydzy, wołowina ale tylko ta gotowana, różnego rodzaju kasze a z owoców jabłka.

Biologiczne funkcje chromu w organizmie ludzkim.

Chrom jest niezwykle ważnym pierwiastkiem z biologicznego punktu widzenia. W organizmie ludzkim pełni szereg ważnych funkcji i w znaczący sposób wpływa na zdrowie. Jest obecny w budowie chemicznej centrum aktywnego wielu enzymów a także zalicza się do mikroelementów niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Chrom bierze udział między innymi:

– wspomaga prawidłowe funkcjonowanie insuliny, poprzez wywieranie wpływu na łączenie cząsteczek insuliny z odpowiednim receptorem,

– zwiększa wpływ insuliny na procesy kataboliczne tłuszczów oraz cukrów,

– zachowuje prawidłowe stężenie cholesterolu we krwi.

Zbyt niski poziom chromu w organizmie ludzkim (WAŻNE! na III stopniu utlenienia) przyczynia się do rozwoju patologicznych stanów związanych z cukrzycą wśród osób dorosłych oraz na znacznie szybszy rozwój chorób związanych z układem krążenia.

Chrom znajdujący się na VI stopniu utlenienia okazuje się mieć szkodliwe działanie na organizm ludzki. Ludzie, którzy na co dzień mają z nim do czynienia poprzez np. materiały zawierające chrom, skóry garbowane przy pomocy chromu, środki wybielające, farby czy też lakiery, które w swoim składzie zawierają chrom, często chorują na przeróżne rodzaje alergii. Jak dotychczas stwierdzono chrom jest jedną z najczęstszych przyczyn zawodowego wyprysku kontaktowego.

Zbyt wysokie stężenie chromu na VI stopniu utlenienia jest toksyczne, może prowadzić do wielu mutacji a nawet nowotworu.

Jednak warto skupić się na pozytywach związanych z tym niezwykłym pierwiastkiem.

Chrom – ważne informacje, które mogą Ci się przydać.

Chrom – dla kogo ważny?

Jak już wcześniej zostało wspomniane chrom pełni bardzo dużo istotnych funkcji w organizmie człowieka. Zwykle chrom kojarzony jest z odchudzaniem i właśnie w tym celu jest najczęściej suplementowany. Preparaty zawierające chrom są bardzo chętnie przyswajane przez kobiety, którym zależy na zrzuceniu zbędnej tkanki tłuszczowej, ale nie tylko.

Co raz częściej po suplementy diety z chromem sięgają sportowcy oraz szeroko pojęci kulturyści, dla których bardzo ważne jest aby uzyskana masa mięśniowa cechowała się niezwykłą definicją i aby jak najlepiej móc wyeksponowac swoją muskulaturę. Aby było to możliwe sportowcom i kulturystom zależy aby zminimalizować swoją tkankę tłuszczową, która jest zbędna i może przeszkadzać w osiągnięciu zadowalających efektów.

Właściwości chromu.

Chrom znany ze swoich właściwości odchudzających jest częstym wyborem jeśli chodzi o egzogenne przyjmowanie preparatów odchudzających. Warto wspomnieć również, że chrom w znaczący sposób usprawnia procesy związane ze spalaniem zbędnej tkanki tłuszczowej ale co ważniejsze pomaga w utrzymaniu prawidłowego stężenia cholesterolu LDL (tzw. zły cholesterol) we krwi.

Chrom bierze udział w wielu procesach chemicznych związanych z przemianą materii i wpływających na metabolizm, które w naturalny sposób zachodzą każdego dnia w ludzkim organizmie.

Chrom reguluje poziom glukozy we krwi. Optymalna ilość chromu we krwi zapewnia organizmowi lepsze korzystanie z zasobów insuliny i pozwala zachować prawidłowe stężenie cukru.

W licznie przeprowadzonych badaniach klinicznych udowodniono, że u osób chorujących na cukrzycę typu II regularna suplementacja preparatów zawierających chrom w znaczący sposób obniżała poziom glukozy mierzony na czczo. Zanotowano również zwiększenie wrażliwości komórek tkanek docelowych na insulinę.

Chrom często wykorzystywany jest w celach terapeutycznych w leczeniu hipoglikemii oraz cukrzycy. Warto jednak przed rozpoczęciem suplementacji skorzystać z porady profesjonalnego lekarza. Z racji swoich właściwości chrom może wpływać na ilość i dawkę przyjmowanych leków stosowanych w leczeniu cukrzycy czy też ilości podawanej insuliny.

Poprzez wpływ na poziom glukozy we krwi, chrom pośrednio wspomaga odchudzanie. Ustabilizowany poziom glukozy w krwiobiegu, zapobiega niepochamowanemu apetytowi oraz napadom ataków głodu. Rzadziej ma się ochotę sięgać po słodycze.

Chrom w znaczący sposób przyspiesza przemianę materii i pomaga pozbyć się nadprogramowych kilogramów.

Chrom wpływa także na regulację poziomu cholesterolu. Dzięki stymulacji syntezy kwasów tłuszczowych oraz wzmożeniu transportu aminokwasów do komórek docelowych pomaga w utrzymaniu prawidłowego stężenia cholesterolu. Zachowanie optymalnego stężenia chromu w organizmie przyczynia się do zapobiegania takim schorzeniom jak: miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, zawał serca czy udar mózgu.

Nie każdy wie ale chrom pomaga zapobiegać wystąpieniu osteoporozy. Regularne przyjmowanie chromu minimalizuje wydalanie jonów wapnia, które są istotne w zachowaniu zdrowych kości. Jest to istotne zwłaszcza dla kobiet w okresie menopauzy.

Objawy związane z nadmiarem oraz niedoborem chromu.

Niedobór chromu objawia się:

bóle głowy,
drażliwość,
uczucie niepokoju,
ogólne zmęczenie,
wypadanie włosów.
Nadmiar chromu objawia się:

uszkodzenia DNA,
wystąpienie nowotworu,
zbyt wysokie stężenie insuliny,
niedobory cynku i żelaza.

Najlepsze źródła chromu oraz suplementy diety.

Jak w przypadku każdego mikroelementu i pierwiastków najlepszym źródłem przyswajalnym dla ludzkiego organizmu są produkty dostarczane w posiłkach każdego dnia. Zróżnicowana i dobrze dobrana dieta jest wstanie zapobiec ewentualnym niedoborom, oraz zapewni komplet niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Chociaż chrom jest obecny nawet we wdychanym powietrzu jego ilość jest zbyt mała aby zapewnić dzienne zapotrzebowanie. W pożywieniu z reguły nie znajdują się zbyt duże ilości chromu.

Naturalne źródła chromu, które warto włączyć do codziennej diety to:

– pełnoziarniste produkty zbożowe takie jak pieczywo, różne kasze czy płatki,

– ryby oraz owoce morza,

– orzechy (zwłaszcza brazylijskie),

– drożdże piekarnicze,

– jajka,

– gotowana wołowina,

– chude mięso o małej zawartości tłuszczu,

– jabłka,

– zielony groszek, szparagi, sałata, karczoch, brokuły i inne warzywa zielone,

– kiełki pszenicy.

Jednak nawet codzienne spożywanie wyżej wymienionych produktów nie ochroni nas przed wystąpieniem niedoborów chromu.

Gdy już dojdzie do wystąpienia niedoborów chromu warto sięgnąć po suplementy diety zawierające ten ważny pierwiastek.

Na rynku jest bardzo dużo preparatów zawierających chrom zarówno w postaci tabletek jak i kapsułek. Każdy może wybrać formę, która mu najbardziej odpowiada.

Zalecana suplementacja chromu.

Przede wszystkim dawkowanie suplementu zawierającego chrom uzależnione jest od wieku. Przyjmuje się, że dzienna dawka wynosi:

– 1-3 lata -> 0,02 – 0,08 mg,

– 4-6 lat -> 0,03 – 0,12mg,

– 7-12 lat -> 0,05 – 0,2 mg.

W przypadku bardzo pogłębionych stanów niedoboru zaleca się przyjmować od 0,4 do 0,6 mg na dobę.

Chrom podobnie do innych substancji posiada określoną przyswajalność. Warto pamiętać o produktach, które mogą przyczynić się do zwiększenia lub zmniejszenia tej wchłanialności.

Jeśli zależy nam na wzmocnieniu wchłanialności przyjmowanego chromu warto łączyć go z witaminą C.

Podczas suplementacji chromu należy pamiętać o zmniejszeniu spożywania produktów bogatych w cukry proste i tłuszcze, które upośledzają proces wchłaniania.