Czym jest lek Testosteron Undestor?
Preparat testosteron Undestor (undecaonate) stanowi syntetyczną pochodną estrową naturalnie występującego u mężczyzn hormonu – testosteronu. W zależności od przepisanej przez lekarza dawki przywraca całkowicie lub jedynie wspomaga zwiększenie produkcji tego hormonu we krwi. Dzięki niemu również w gospodarce hormonalnej mężczyzn zwiększa się stężenie dihodrotestosteronu i estradiolu w osoczu, jednocześnie zmniejszając stężenie globuliny, która wiąże hormony płciowe. Preparat stosowany jest w przypadku hipogonadryzmu męskiego, w momencie gdy niedobór testosteronu u mężczyzny jest potwierdzony przez badania kliniczne i biochemiczne.
Leczenie stosowane jest u mężczyzn zmagających się z problemem niskiego poziomu testosteronu we krwi zarówno w młodym jak i w podeszłym wieku. Dzięki stosowaniu terapii z tym preparatem zwiększa się gęstość mineralna kości, która sprawia iż tkanka tłuszczowa zostaje zmniejszona przy jednoczesnym zwiększeniu się masy mięśniowej ciała. Leczenie ma również pozytywny wpływ na zwiększenie się libido u mężczyzn, tym samym na zwiększenie się aktywności seksualnej u mężczyzn. W zależności od przyjmowanej dawki, terapia tym lekiem powoduje zmniejszenie stężenia triglicerydów oraz zwiększenie stężenia się stężenia hemoglobiny i ematokrytu w surowicy krwi.
Kiedy można a kiedy nie należy stosować leku Undestor Testo caps?
Właściwa terapia tym preparatem w każdym przypadku jest ustalana i zatwierdzana przez lekarza ginekologa. W momencie gdy niedobór testosteronu jest potwierdzony przez objawy kliniczne oraz badania biochemiczne można zacząć stosować terapię celem podniesienia poziomu testosteronu we krwi mężczyzn. Z drugiej jednak strony istnieją pewne przeciwwskazania, które sprawiają, iż terapia tym preparatem nie jest dobrym rozwiązaniem. Do takich czynników można zaliczyć:
- Nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku czy też substancje pomocnicze – przy stosowaniu tego typu terapii jeżeli pacjent uczulony jest na jakikolwiek obecny w leku składnik, nie może ona go zażywać ze względu na możliwe powikłania już w trakcie stosowania terapii;
- Obecne lub przeszłe występowanie raka gruczołu krokowego raka piersi u mężczyzn – w takim wypadku zażywanie leku jest niemożliwe, ze względu na to, iż osłabiony przez przebytą chorobę organizm mógłby zostać jeszcze bardziej osłabiony nadmiernymi wahaniami hormonalnymi w związku z czym np. układ odpornościowy mógłby pracować jeszcze gorzej;
- Problemy z erekcją u mężczyzn – pomimo zwiększenia się libido u mężczyzn, nadal mogą występować problemy z erekcją, na które testosteron może mieć równie pozytywny co i negatywny wpływ (tutaj należy w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem).
Dodatkowo, należy zachować szczególne środki ostrożności zarówno przez rozpoczęciem leczenia, jak i w jego trakcie w odstępach co 3 miesiące na przestrzeni 1 roku, po czym należy wykonać następujące badanie:
- Badanie palpacyjne przez odbytnice gruczołu krokowego;
- Badanie oznaczenia swoistego antygenu sterczowego;
- Badania morfologiczne (zwłaszcza oznaczenie hematokrytu i hemoglobiny).
Jest to konieczne, aby wykluczyć ewentualną czerwienicę, lub subkliniczną odmianę raka prostaty u mężczyzn. Co więcej u pacjentów uskarżających się na problemy z sercem,wątrobą lub nerkami, lub po przebytych chorobach serca czy też wątroby stosowanie tego leku może powodować obrzęki lub zastoinową niewydolność serca – w tym wypadku należy natychmiast przerwać leczenie i zażywanie leku. Należy tutaj nadmienić, iż w przypadku niektórych pacjentów po przebytych zawałach, chorobach układu krwionośnego, pokarmowego, z nadciśnieniem tętniczym bądź niewydolnością nerek lub wątroby, jeżeli wyniki po 6 miesiącach od zdarzenia poprawiły się, stosowanie leczenia jest dopuszczalne. Musi być ono jednak odpowiednio wcześniej konsultowane, a następnie monitorowane przez lekarza. Jest to o tyle istotne, gdyż nadmierna ilość obecnego w gospodarce hormonalnej testosteronu może doprowadzić do kolejnego zawału, bądź innych komplikacji zdrowotnych.
Pomimo tego, w sytuacjach, gdy nawet pacjent nie przeszedł żadnej z tych chorób, również należy zachować szczególną ostrożność. Pacjentom po 65 roku życia oraz chłopcom do 15 roku życia ten lek nie powinien być podawany, lub w ostateczności w bardzo ograniczonej ilości. Jest to spowodowane zmianami w gospodarce hormonalnej młodych osób, oraz zagrożeniem, że testosteron może zbyt intensywnie wpłynąć na stan zdrowia mężczyzn w podeszłym wieku.
W jaki sposób dawkować lek Testosteron Undestor?
Lek jest przeznaczony do dawkowania ustnego. Dla dorosłych dawka na początku stosowania terapii wynosi 120-160 mg/dobę przez około 2-3 tygodnie codziennie (stanowi to 2-3 tabletki na dzień). Następnie w zależności od wyników badań klinicznych należy odpowiednio zmniejszyć dawkę do poziomu między 40-120 mg/dzień. Zaleca się, aby lek przyjmowany był doustnie w trakcie posiłku, przeważnie przyjmowane rano i wieczorem. Jednak rozpoczęciem terapii oraz podczas przyjmowania określonych dawek leku należy się niezwłocznie skonsultować z lekarzem.
Czy mogą występować efekty uboczne?
Częstym zjawiskiem jakie jest obserwowane u pacjentów podczas zażywania tego leku jest zwiększenie się hematokrytu, liczby czerwonych krwinek oraz hemoglobiny w ogólnym stężeniu krwi. Dodatkowymi skutkami ubocznymi stosowania leku są:
- zatrzymanie się płynów w organizmie;
- depresja;
- zwiększona nerwowość pacjenta;
- zwiększony popęd płciowy;
- nadciśnienie tętnicze;
- Nudności;
- Nieprawidłowa wartość testów czynności wątroby;
- świąd;
- trądzik;
- ginekomastia;
- bóle mięśni i stawów;
- priapizm;
- nieprawidłowe stężenie enzymów trawiennych.
Jeżeli działania nieporządane występują w dużej częstotliwości należy bezzwłocznie przerwać leczenie i udać się na wizytę kontrolną do lekarza. W przypadku chłopców do 15 roku życia oraz mężczyzn powyżej 65 roku życia nie przeprowadzono dostatecznych badań klinicznych aby niezaprzeczalnie stwierdzić, czy przyjmowanie leku pomimo obecności skutków ubocznych jest sensowne. Dodatkowo u chłopców przed okresem pokwitania należy monitorować zmiany hormonalne oraz obserwować, czy stosowanie tego leku nie wpływa znacząco na stan zdrowia – w przeciwnym razie należy zaprzestać stosowanie preparatu i udać się do lekarza.Z kolei u osób starszych podawanie leku wiążę się z większym ryzykiem zawału bądź niewydolności krążeniowo-oddechowej po dłuższym działaniu leku, choć te informacje nie zostały gruntownie zweryfikowane, dlatego osobom starszym zaleca się stosowanie środków ostrożności. Najważniejsze jednak jest aby nie stosować tego preparatu u kobiet w ciąży – z racji tego, iż jest męski hormon, mógłby on wpłynąć na gospodarkę hormonalną kobiety w ciąży, a co za tym idzie sprawić dodatkowe komplikacje zdrowotne dla kobiety oraz dziecka.
Sam produkt zawiera też olej rycynowy, który może wywoływać biegunkę, oraz żółcień pomarańczową, która może wywoływać reakcje alergiczne, zwłaszcza u najmłodszych. Z kolei pacjentom, którzy mają problemy z krzepliwością krwi bądź z niedoborem glukozy we krwi zaleca się przyjmowanie optymalnych dawek pod kontrolą lekarza – produkt może wspomóc krzepliwość krwi oraz poprawić poziom glukozy we krwi.
Czy można przyjmować Testosteron Undestor razem z innymi lekami?
Według badań klinicznych przyjmowanie Testosteronu Undestor razem z innymi lekami o podobnym działaniu niesie ze sobą odwrotne skutki od spodziewanych. Działanie preparatu może negatywnie wpływać na działanie innych leków np. przeciw trądzikowi, lub obniżających ciśnienie tętnicze krwi. W tym wypadku stosowanie wielu preparatów w tym Testosteronu Undecaonate jest niewskazane.
Sytuacja ma się podobnie jeśli chodzi o pokarmy. Producent zaleca, aby przyjmować go między posiłkami lub w ich trakcie popijając jedynie niewielką ilością wody i odczekując kilka chwil. Obecność takich substancji jak olej rycynowy może wywołać biegunkę, zwłaszcza zaraz po posiłku. Nie ma natomiast żadnych przeciwwskazań co do tego jakich posiłków ogólnie należy unikać podczas stosowania kuracji tym lekiem. Żadne badanie nie wykazało wpływu którejkolwiek substancji składowej leku na posiłki, dzięki czemu nie ma ograniczeń co do spożywania konkretnych produktów.