Aerobiczna 6 Weidera – co warto wiedzieć o A6W?

Ostatnim czasem spotkałem się z teorią “będę brał sterydy i samo się zrobi”:) Niestety tak nie ma, doping to tylko parę procent sukcesu, najważniejsze to jednak prawidłowa dieta i trening.

Aerobiczna 6 Weidera to trening dla osób, które chcą wzmocnić i wyrzeźbić mięśnie brzucha. Efekty A6W można szybko zauważyć, jednakże tylko wtedy, kiedy nie posiada się nadmiernej tkanki tłuszczowej na brzuchu. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czy warto wykonywać A6W, jeżeli zależy Ci na posiadaniu tzw. “kaloryfera” na brzuchu.

Czy A6W jest warta uwagi? Należy wiedzieć o tym, że jest to trening dla osób, które regularnie wykonują ćwiczenia, uczęszczają na siłownię albo wykonują inny wysiłek fizyczny. Wymaga on bowiem systematyczności i sporej ilości wolnego czasu, a także determinacji. Ważną informacją dotyczącą A6W jest to, że z dnia na dzień wydłuża się czas treningu, gdyż zwiększa się ilość serii oraz cykli.

Plan treningowy składa się z 42 dni ćwiczeń. W końcowych dniach długość treningu może wynosić ponad 40 minut.

Aerobiczna 6 Weidera – opis poszczególnych ćwiczeń

A6W składa się z 6 cykli, które trzeba wykonywać w odpowiedniej kolejności. Nie można jej modyfikować. Kolejność ta prezentuje się następująco:

A6W ćwiczenie 1

Połóż się na płaskiej powierzchni. Ręce powinny leżeć wzdłuż tułowia. Podnieś najpierw jedną nogę, potem drugą, w taki sposób, aby kolano oraz biodro były ugięte pod kątem prostym. Jednocześnie unoś barki. Tułów zostaje “przyklejony” do podłoża. Wytrzymaj w takiej pozycji 3 sekundy, napinając mięśnie. Możesz objąć rękoma kolana, jednak nie przytrzymywać ich. Pamiętaj o oddychaniu.

A6W ćwiczenie 2

Jest ono podobne do ćwiczenia pierwszego, jednakże zamiast jednej nogi należy jednocześnie unieść obie nogi. W tej pozycji także należy wytrzymać 3 sekundy.

A6W ćwiczenie 3

Ten cykl ćwiczeń wykonuje się tak samo jak pierwsze (następuje zamienne podnoszenie nóg), jednak ręce powinny być splecione za karkiem. Taka pozycja powinna trwać 3 sekundy.

A6W ćwiczenie 4

Czwarte w kolejności ćwiczenie powinno być wykonywane tak samo jak drugie, lecz ręce powinno się spleść za karkiem i znowu wytrzymać 3 sekundy.

A6W ćwiczenie 5

W tym cyklu podnosisz barki, ręce splatasz za karkiem. Nie odrywasz tułowia od podłoża. Mięśnie brzucha muszą być napięte. Należy na zmianę unosić nogi ugięte w kolanie pod kątem prostym, a następnie je wyprostować

A6W ćwiczenie 6

W ostatnim ćwiczeniu w 6 Weidera należy jednocześnie unieść barki i obie, wyprostowane nogi, pamiętając o nie odrywaniu tułowia od podłoża. Policzyć do trzech.

Rezultaty aerobicznej 6 Weidera

Wyrzeźbienie brzucha

Codzienne treningi A6W zapewniają przede wszystkim mocniejszy i bardziej wyrzeźbiony brzuch. Przed przystąpieniem do ćwiczeń powinno się najpierw pozbyć tkanki tłuszczowej, która bardzo często odkłada się w okolicach brzucha. Trenowanie A6W nie zapewni w efekcie zrzucenia oponki, ponieważ 6 Weidera jest treningiem na wzmocnienie mięśni brzucha, a nie na spalanie tkanki tłuszczowej. Aerobiczna 6 Weidera zagwarantuje dobre i spodziewane efekty tylko wtedy, kiedy będzie się ją wykonywać systematycznie, wykonując wszystkie cykle bardzo dokładnie.

Wzmocnienie mięśni prostych brzucha

Każde z ćwiczeń jest do siebie bardzo zbliżone, mimo iż poszczególne z nich zakłada trening poszczególnych mięśni brzucha. W wyniku tego największy nacisk jest na mięsień prosty tej partii, a zwłaszcza na dolną część. Aerobiczna 6 Weidera opiera się na podnoszeniu nóg oraz odrywaniu łopatek z podłoża. W przypadku, gdy dana osoba jest początkująca i nie ma wyćwiczonych mięśni, może mieć kłopoty z ukończeniem tego treningu.

Otrzymywanie nowego impulsu przez mięśnie do treningu

Aerobiczna 6 Weidera jest nowym bodźcem rozwojowym dla mięśni brzucha, co od samego początku może dawać spore rezultaty. Ćwiczenia są bardzo intensywne, co ma na to duży wpływ. Wrażliwość na nowe impulsy treningowe trwa jednak krótko, gdyż mięśnie reagują na taki plan treningowy najczęściej do pierwszych 3 tygodni. W takiej sytuacji możliwe jest dostrzeżenie mocniej zarysowanych i silniejszych mięśni

Efekty 6 Weidera po tygodniu

Widoczne rezultaty po 7 dniach A6W są możliwe u osób z małą zawartością tkanki tłuszczowej. Oprócz efektów wizualnych, po tygodniu ćwiczeń można odczuć bardziej twarde mięśnie brzucha, gdyż codzienny trening tej partii powoduje, że staje się ona w większym stopniu ukrwiona. Warto jednak wiedzieć, że pierwszy tydzień treningu z pewnością nie zapewni spektakularnych efektów. Żeby uzyskać zadowalające rezultaty, należy wykonać trening od początku do końca.

Rezultaty wykonywania 6 Weidera po 42 dniach

Efekty po całym cyklu ćwiczeń, czyli po 42 dniach, są zależne od osoby ćwiczącej, a konkretniej od jego zaangażowania. Około 1,5 miesiąca ćwiczeń brzucha wykonywanych codziennie często daje pozytywne efekty. A6W to bez wątpienia zestaw ćwiczeń, który poprawia wytrzymałość na spory wysiłek fizyczny oraz zwiększa kondycję. Taki trening jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które pragną cieszyć się umięśnionym i płaskim brzuchem.

Aerobiczna 6 Weidera a dieta

Warto pamiętać o stosowaniu odpowiedniej diety podczas ćwiczenia A6W. Może ona pomóc w szybszym i pewniejszym uzyskaniu rezultatów. Dzięki połączeniu treningu z dietą już po 2-3 tygodniach można zauważyć różnicę. Zaleca się, aby łączyć treningi z odpowiednio dobraną dietą.

Ćwicząc aerobiczną 6 Weidera nie powinno się stosować diet redukcyjnych, gdyż organizm nie będzie miał wystarczającej energii do ćwiczeń. Trenując 6 Weidera powinno się odżywiać racjonalnie, kierować się piramidą zdrowego żywienia. Dieta powinna być uboga w cukier, gdyż nadmiar węglowodanów prostych może spowodować odkładanie się tłuszczu wokół brzucha i powstawanie tzw. “oponki”. Najlepiej ustalić dietę z dietetykiem albo trenerem personalnym. Jednak jeżeli chcemy, możemy skorzystać z gotowych diet na płaski brzuch dostępnych na przykład w Internecie.

6 Weidera – przeciwwskazania

A6W to trening, który bardzo mocno angażuje plecy, szczególnie odcinek lędźwiowy. Dlatego też treningu nie powinny wykonywać osoby, które mają problemy z kręgosłupem. Kolejną grupą osób, która pod żadnym pozorem nie powinna wykonywać tych ćwiczeń, są kobiety w ciąży. Ćwiczenia są też niewskazane dla osób z nadwagą i z dużą zawartością tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. Nie dość, że nie przyniosą one żadnych efektów, to będą też dla nich męczące i mogące doprowadzić do niebezpiecznego przeciążenia kręgosłupa. Szóstka Weidera jest zalecana przede wszystkim osobom o dobrej kondycji fizycznej i posiadających małą ilość tkanki tłuszczowej.

Najczęściej popełniane błędy podczas A6W

Odrywanie tułowia od podłoża

Odcinek lędźwiowy zawsze powinien przylegać do podłoża. W innym przypadku zamiast zobaczyć efekty, nabawisz się nadwyrężenia kręgosłupa.

Nadmierne szarpanie za kark

Należy pamiętać o tym, aby nie ciągnąć dłońmi na siłę głowy do przodu, gdyż wtedy mięśnie karku w dużym stopniu cierpią.

Niestaranne wykonywanie ćwiczeń

Technika wykonywania danego cyklu ćwiczeń jest dość prosta. Jednakże podczas ich wykonywania należy pamiętać o napinaniu mięśni – w przeciwnym razie możemy nie osiągnąć spodziewanych rezultatów.

Robienie sobie dni wolnych od ćwiczeń

A6W ma sens tylko wtedy, kiedy ćwiczy się ją każdego dnia, codziennie zwiększając ilość serii. Inna wersja treningu przewiduje jeden stały dzień w tygodniu na zregenerowanie się mięśni. Inne wymówki są niedopuszczalne.

Aplikacja na telefon ułatwiające ćwiczenie A6W

Jeżeli już zdecydujemy się na wykonywanie 6 Weidera, to możemy znacznie ułatwić sobie trening, wykonując ćwiczenia przy pomocy odpowiedniej aplikacji na smartfona. Dostępnych jest sporo programów, które posiadają funkcje takie jak:

licznik serii i cykli, co zapobiega pomyłkom w trakcie ćwiczeń,

harmonogram treningów,

instrukcje obrazkowe pokazujące jak dobrze wykonywać dane ćwiczenia,

zegar odliczający długość przerwy pomiędzy seriami,

opcję ustawienia przypomnień o codziennym treningu,

możliwość zapisywania postępów (np. zmian obwodu talii)

Korzystanie z aplikacji ułatwi śledzenie na bieżąco zmian zachodzących w sylwetce dzięki A6W i pamiętanie o każdym treningu.

Aerobiczna 6 Weidera – czy warto ją ćwiczyć? Podsumowanie

Osoby trenujące regularnie oraz wytrzymałe fizycznie i poszukujący nowych bodźców treningowych powinny spróbować swoich sił w A6W. Brak nadmiernego otłuszczenia w okolicach brzucha zapewni widoczne rezultaty nawet po pierwszym tygodniu wykonywania ćwiczeń.

Warto jednak wiedzieć, iż nie u każdej osoby taki trening się sprawdzi. U niektórych osób może wystąpić ból kręgosłupa oraz przeciążenie mięśni. Takie osoby nie powinny kontynuować 6 Weidera i rozejrzeć się za innymi treningami.