Oxanondrol – doustny steryd anaboliczny.
Oxanondrol, czyli popularnie oxa, jest doustnie stosowanym sterydem anabolicznym. Przez wielu uważany za jeden z bezpieczniejszych suplementów tego typu charakteryzujący się stosunkowo łagodnym działaniem. Oxanondrolon produkowany jest przez popularną markę Bałkan Pharmaceutical i przeznaczony jest głównie dla najmniej zaawansowanych i początkujących sportowców i kulturystów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze środkami wspomagającymi.
Preparat cechuje się głównie intensywnym promowaniem procesów anabolicznych, które naturalnie zachodzą w ludzkim organizmie. Oprócz typowego działania anabolicznego Oxanondrol działa protekcyjnie na organizm i chroni tkanki przed utratą beztłuszczowej masy ciała.
Ze względu na swoje właściwości wspomagające budowanie tkanki mięśniowej, Oxanondrol mimo, iż został stworzony w celach medycznych chętnie i szybko został spopularyzowany wśród sportowców i kulturystów. Umożliwia uzyskanie i profilowanie muskulatury. Uzyskana tkanka mięśniowa jest dobrze zdefiniowana i co ważne pozbawiona zbędnej tkanki tłuszczowej co przekłada się wyraźnie zarysowane i ładnie wyeksponowane mięśnie.
Oxanondrol ze względu na swoją niezwykłą łagodność w działaniu może być przepisywany nawet kobietom i dzieciom borykającym się zahamowaniem wzrostu, bowiem nie powoduje zbyt dużej ilości negatywnych skutków ubocznych tak jak w przypadku innych preparatów anaboliczno-androgennych.
Oxanondorl – zarys historyczny i medyczne przeznaczenie preparatu.
Oxanondrol po raz pierwszy pojawił się na amerykańskim rynku w roku 1964, gdzie został wyprodukowany przez firmę Searle Comany. Wtedy substancja czynna zawarta w preparacie pojawiła się pod nazwą Anavar. Preparat cieszył się wciąż rosnącą popularnością przez ponad dwie dekady, do momentu wstrzymania produkcji w roku 1989.
Oxanondrol jest preparatem typowo sterydowym o charakterze anabolicznym z niewielką zawartością składnika o działaniu androgennym. Formuła została opracowana w ten sposób aby w jak najbardziej łagodny sposób oddziaływać na organizm i móc być podawanym kobietom w trakcie przebiegu menopauzy a także dzieciom będącym w wielu dorastania z niedoborem hormonów. Oczywiście nie wyklucza to zastosowania Oxanondrolu w przypadku mężczyzn. W dzisiejszych czasach Oxanondrol w celach farmaceutycznych stosowany jest głównie w leczeniu pacjentów z wirusem HIV, lub w przypadku osób przewlekle chorych, u których w wyniku wyniszczającej choroby dochodzi do znacznej utraty masy ciała. Preparat w celach medycznych znalazł zastosowanie również u pacjentów w chronicznymi chorobami zakaźnymi, lub po ciężkich urazach, rozległych oparzeniach, przechodzących zabiegi chirurgiczne a także zmagających się z chorobami onkologicznymi w trakcie lub po chemioterapii. Szeroki zakres zastosowań Oxanondrolu wynika z jego właściwości i wpływu na ludzki organizm.
Oxanondrol – mechanizm działania.
Oxanondrol podobnie do pozostałych sterydów anabolicznych silnie promuje procesy anaboliczne. Dzieje się tak poprzez maksymalizację procesów związanych z syntezą białek. Większa ilość białek budulcowych pozwala na zbudowanie nowych włókien mięśniowych i uzyskanie masy mięśniowej. Jednak należy pamiętać, że Oxanondrol jest bardzo łagodnym sterydem dlatego też nie nadaje się do samodzielnego stosowania w cyklach typowo skupionych na uzyskanie masy.
Preparat charakteryzuje się dużą łagodnością oddziaływania na ludzki organizm bowiem w wyniku jego działania przeważają cechy anaboliczne nad androgennymi. Oxanondrol słabo wiąże się z AR (receptor androgenowy), jednak włączy się synergistycznie ze sterydami kategorii II co przekłada się na dobrą skuteczność preparatu.
Wyjątkową cechą Oxanondrolu jest jego zdolność do pobudzania procesu syntezy fosfokreatyny w komórkach tkanki mięśniowej, co znacznie przyspiesza odnowę oraz wzrost produkcji cząsteczek ATP. ATP z kolei jest siłą napędową każdej komórki i procesów metabolicznych, dzięki czemu dochodzi do wzmocnienia wytrzymałości i siły organizmu. Zjawiska i procesy chemiczne promowane w trakcie zażywania preparatu skutkują przede wszystkim łagodnymi przyrostami siły i masy co jest szalenie ważną cechą, na której skupiają się między innymi kulturyści.
Oxanondrol – zastosowanie w sporcie i kulturystyce.
Ze względu na dość szerokie spectrum działania Oxanondrol zyskał dużą popularność wśród sportowców oraz w kręgach kulturystycznych. Niezwykła łagodność sterydu anabolicznego pozwala na zastosowanie go u kobiet bowiem stosowany w niewielkich dawkach bardzo rzadko powoduje wystąpienie negatywnych skutków ubocznych w wyniku zbyt intensywnego działania androgenicznego.
Oxanondrol jest łagodnym środkiem anabolicznym, w związku z czym zauważalne efekty są praktycznie w przypadku osób zaczynających swoją przygodę z anabolikami lub w przypadku kobiet. Preparat szczególnie jest polecany właśnie kobietom, które chcą popracować nad swoją muskulaturą. W przypadku mężczyzn Oxanondrol przyjmowany jest głównie z innymi preparatami, aby w delikatny sposób polepszyć definicję tkanki mięśniowej.
Oxynondrol jest stosowany głównie z trzech najważniejszych powodów. Po pierwsze stymulacja syntezy fosfokreatyny w komórce mięśniowej i to przy jednoczesnym braku zatrzymywania wody w organizmie (tkanka mięśniowa i stawy) pozwala na uzyskanie większej siły i wytrzymałości. Jest to ważne w przypadku osób, które nie chcą zbyt dużych przyrostów masy i nie chcą się znaleźć w wyższej klasie wagowej. Zadowalające efekty można uzyskać już przy dość niskich dawkach Oxynadrolu zwłaszcza przy jednoczesnych przyjmowaniu 120-140 mg / doba Clenbuterolu, który również wpływa pozytywnie na zwiększenie wydolności organizmu. Mimo tego, że samodzielne przyjmowanie Oxanondrolu nie powoduje znacznych przyrostów mięśniowych, preparat dobrze się sprawdza jako środek wspomagający przy suplementacji wielu innych różnych związków sterydowych na bazie testosteronu.
Drugim powodem ogromnej popularności Oxanondrolu jest fakt, że substancja czynna zawarta w preparacie nie aromatyzuje do estrogenów praktycznie w żadnej dawce. Oxanondrol konwertuje do DHT (dihydrotestosteron). Estrogeny w części uzyskiwane są dzięki przemianom chemicznym testosteronu. Intensywność procesu aromatyzacji jest uzależniona od indywidualnych skłonności organizmu. Oxanondrol jest jedną z niewielu substancji niewrażliwych na działanie aromatazy. Jest to cecha, która ma wiele zalet. Z jednej strony minimalizuje się retencję wody w organizmie, dzięki czemu mięśnie są dobrze zdefiniowane i wyeksponowane. Jest to dość istotne zwłaszcza przed zawodami kulturystycznymi. Oxanondrol sam w sobie nie rozbija tkanki tłuszczowej jednak odgrywa pośrednią rolę w procesie ubytku zbędnej tkanki tłuszczowej. Oxanondrol może dać dużo lepsze efekty w połączeniu z takimi substancjami jak: Parabolan, Winstrol, Masteron czy też Propionat Testosteronu. Kolejną zaletą braku aromatyzacji jest brak skutków ubocznych takich jak zbyt wysokie ciśnienie tętnicze lub wystąpienie ginekomastii, czyli rozrostu gruczołu piersiowego.
Trzecim powodem, szerokiego stosowanie Oxanondrolu jest możliwość przyjmowania nawet stosunkowo dużych dziennych dawek, ponieważ preparat w żaden sposób nie wpływa na endogenną syntezę testosteronu. Przyjmowanie Oxanondrolu nie zahamowuje wydzielania przez organizm testosteronu i nie wywołuje negatywnego wpływu na działanie osi HPTA (oś podwzgórze – przysadka – jądra). Cecha ta również jest pośrednio związana z faktem, że Oxanondron nie jest wrażliwy na aromatyzację do związków estrogenowych.
Oxanondrol – zalecane dawkowanie.
W przypadku początkujących mężczyzn zaleca się stosowanie dziennej dawki w granicach 15-60 mg. Kobietom rekomenduje się przyjmowanie mniejszych dawek do 10 mg na dobę. W przypadku celów farmaceutycznych dawka jest relatywnie niższa i dopasowywana indywidualnie przez lekarza.
Nie ma większego sensu przyjmowanie zbyt wysokich dawek, ponieważ Oxanondrol jest najbardziej skuteczny przy mniejszych dobowych dawkach.
Mimo łagodnego działania preparatu czas trwania cyklu nie powinien być dłuższy niż 6-8 tygodni.
Czas maksymalnego działania Oxanonrolu wynosi średnio 8-12 godzin co pozwala przyjmować jedną dzienną. Preparat najlepiej przyjmować w godzinach porannych po posiłku.
Oxanondrol – możliwe skutki uboczne.
Mała toksyczność przekłada się na możliwość relatywnie dłuższych cyklów suplementacyjnych. Niska androgeniczność co prawda minimalizuje takie skutki negatywne jak ginekomastia, czyli rozrost gruczołu piersiowego czy zbyt wysokie stężenie estrogenów. Jednak należy pamiętać, że tak samo jak w przypadku każdej substancji dostarczanej organizmowi z zewnątrz może dojść do pojawienia się skutków ubocznych.
Możliwe skutki uboczne:
– toksyczność względem wątroby przy długofalowym stosowaniu,
– obniżenie tonu głosu w przypadku kobiet,
– nudności oraz wymioty,
– uczucie zmęczenia.
Ze względu na toksyczny wpływ na pracę wątroby, przy długotrwałym stosowaniu zaleca się jednoczesne przyjmowanie preparatów o działaniu protekcyjnym.