GAIABOL (Metanabol) 10mg/tab 60tabs

Metanabol – wszystkie informacje w jednym miejscu.

Metanabol znany jest również po kilkoma innymi nazwami jak dbol. Potocznie nazywany również „metką” lub „metą„. Jest to niezwykle silny preparat stosowany głównie w celu ułatwienia procesów przyrostu nowej tkanki mięśniowej, bowiem substancja czynna zawarta z suplemencie to methadienone, który wykazuje niezwykle silne działanie promujące procesy o charakterze anabolicznym. Niestety preparat ten posiada również mroczniejszą stronę, co powiązane jest z jego silnym działaniem androgennym.

Metanabol jest silnym sterydem anabolicznym, który w większych dawkach jest szkodliwy a nawet wykazuje działanie toksyczne, mimo tego wciąż jest jednym z najpopularniejszych preparatów tego typu.

Nieumiejętne stosowanie suplementu może doprowadzić do wystąpienia negatywnych skutków ubocznych, jednak istnieją sposoby jak można zminimalizować ryzyko ich wystąpienia.

Zarys historyczny Metanabolu.

Metanabol wciąż budzi ogromne kontrowersje. Pierwsze badania nad tym preparatem przeprowadzano już w latach 50-tych XX wieku w postępowej Ameryce. Pierwotnie został stworzony jako lek w celach terapeutycznych w przebiegu chorób, które charakteryzują się zanikiem tkanki mięśniowej. Przyjmowanie leku skutkowało uzupełnieniem niedoborów białka, co w znaczący sposób ułatwiało powrót do pełnego zdrowia po przebiegu ciężkich i wyniszczających chorób. Jednak po wielu latach badań okazało się, że działanie Metanabolu przynosi więcej skutków ubocznych niż korzyści płynących z jego przyjmowania.

Niepokojącym faktem stało się spopularyzowanie tego środka wśród sportowców i kulturystów, którzy zaczęli wykorzystywać Metanabol w całkiem innych celach niż terapeutyczne, jako środek dopingujący. Obecnie wiele osób myśli, że Metanabol produkowany jest w Polsce, jednak popularna firma farmaceutyczna syntetyzuje jedynie jego imitację. Metanabol w prawdziwej formie produkowany jest w Rosji oraz w Tajlandii.

Czy Metanabol okryty dość złą sławą jest naprawdę aż tak szkodliwy?

Mechanizm działania Metanabolu.

Metanabol (17α-metylotestosteron) jest bardzo silnym sterydem anabolicznym, który również wykazuje działanie androgenne. Jest to pochodna endogennie występującego testosteronu, z modyfikacją chemiczną grupy alkilowej znajdującej się przy 17-stym atomie węgla (C017-alfa-alkilacja). Modyfikacje chemiczne pozwoliły na uzyskanie pożądanych właściwości, jednak obarczonych problemami związanymi z prawidłowym funkcjonowaniem wątroby.

Metanabol jak większość substancji wykorzystywanych jako doping, pierwotnie został zsyntetyzowany jako lek. Pierwszym farmaceutykiem zawierającym jako substancję czynną 17-alfa-metylotestosteron był Dianabol, produkowany przez amerykańską firmę CIBA. Obecnie ze względu na skutki uboczne praktycznie nie jest stosowany w celach terapeutycznych.

Medyczne wskazania do przyjmowania Metanabolu:

– zaburzenia przyswajania oraz syntezy białek,

– silna osteoporoza,

– przebieg chorób wyniszczających organizm,

– długotrwałe przyjmowanie kortykosteroidów.

Przeciwwskazania do przyjmowania Metanabolu:

– zaburzenia funkcjonowania serca, wątroby oraz nerek,

– nowotwór sutka u mężczyzn,

– nowotwór prostaty,

– ciąża i okres laktacji.

W odniesieniu do testosteronu (100) Metanabol wykazuje siłę anaboliczną 90-210 a androgeniczną 40-60.

Dzięki intensyfikacji procesów syntezy białek mięśniowych pozwala na uzyskanie nowych włókien mięśniowych. Maksymalizuje również retencję atomów azotu, przez co promuje procesy o charakterze anabolicznym.

Ważne jest aby pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości białka dostarczanego w diecie w trakcie suplementacji Metanabolu. Rekomendowane jest zwiększenie białka w granicach 3,5-4 g na każdy kilogram masy ciała. Dzięki temu białko, które jest dodatkowo wspomagane enzymami trawiennymi może dać niesamowite rezultaty przyrostu masy mięśniowej.

Metanabol wykazuje również bardzo silne właściwości androgeniczne, co skutkować może zatrzymywaniem większych ilości wody w organizmie. Należy jednak wspomnieć, że znacząco zmniejsza wyrzut kortyzolu, który wykazuje właściwości kataboliczne. Dzięki temu działaniu zostaje mocno zminimalizowany rozpad komórek tkanki mięśniowej podczas cyklu, co skutkuje zwiększeniem masy a także siły.

Metanabol znacząco zwiększa również możliwości magazynowania glikogenu, który ma właściwości wiążące wodę w tkance mięśniowej. Im większa ilość glikogenu, tym zwiększa się wytrzymałość organizmu, dzięki większej ilości „paliwa”. Im więcej wody, tym wydajniejsza pompa mięśniowa i tym samy zwiększona zostaje siła. Zwiększenie nawodnienia tkanek promuje również procesy anaboliczne.

Metanabol – wykorzystanie w sporcie i kulturystyce.

Pierwszą i najważniejszą informacją jest to, że na stan dzisiejszy Metanabol jest wycofany z rynku i zaliczany jako nielegalna forma dopingu. Jest substancją zakazaną przez amerykańską instytucję rządową Agencję Żywności i Leków (FDA, ang. Food and Drug Administration). Jednak nawet fakt, że w większości przypadków Metanabol jest pozyskiwany w nielegalny sposób, nie wpływa na jego popularność. Wciąż jest chętnie stosowany w celach przyspieszenia uzyskania oczekiwanych efektów znacznych przyrostów masy mięśniowej.

Pierwsze zauważalne efekty suplementacji są widoczne po upływie około dwóch tygodni i trwają przez okres pięciu tygodni. Dzięki zastosowaniu Metanabolu możliwe jest w szybki sposób bez zbędnego wysiłku osiągnąć duże przyrosty tkanki mięśniowej. Jednak uzyskana masa mięśniowa nie jest zbyt dobrze zdefiniowana, wygląda bowiem na dość napompowaną, bo zawierają duże ilości wody, niewielką ilość tłuszczu i glikenu. Po zakończeniu cyklu suplementacji Metanabolu dochodzi do znacznej utraty masy mięśniowej a sylwetka wraca do formy z przed zażywania preparatu, a rzekome mięśnie zanikają.

W związku z tym, zaleca się łączenie Metanabolu z innymi preparatami sterydowymi w celu uniknięcia utraty masy mięśniowej. Łączenie różnych substancji steroidowych daje bardziej satysfakcjonujące rezultaty, szczególnie jeśli cykle są wydłużone.

Rekomendowanym rozwiązaniem mającym na celu zminimalizowanie wystąpienia spadków masy mięśniowej jest sięgnięcie po inny iniekcyjny steryd anaboliczny w momencie zakończenia cyklu z użyciem Metanabolu.

Dobrą propozycją jest:

– testosteron,

– nandrolon,

– hormon wzrostu.

Kombinacja dwóch substancji to gwarancja na osiągnięcie wyznaczonych celów zarówno w przypadków amatorów sportu jak i zawodowców.

Zalecane dawkowanie Metanabolu.

Zaleca się dawkowanie uzależnione od stopnia zaawansowania organizmu. rekomenduje się dawkę w granicach 15-50 mg na dobę. Dawkę zaleca się przyjmować podzieloną na kilka części 3 razy dziennie w odstępie 4 – 5 godzin.

Cykl suplementacji nie powinien być dłuższy niż 4-6 tygodni.

Metanabol warto przyjmować bezpośrednio po przyjęciu posiłku, co znacznie redukuje ryzyko uszkodzenia funkcjonowania pracy wątroby. Należy pamiętać, aby nie wykonywać więcej ilości cyklów suplementacyjnych niż dwa w roku. Jest to niezwykle ważne ze względu na możliwe zniszczenia w układzie jelitowo-żołądkowym.

Metanabol wykazuje bardzo silne właściwości anaboliczne oraz androgeniczne, dlatego też nie jest to rekomendowany preparat dla kobiet oraz początkujących sportowców. Jednak jeśli bardzo zależy płci żeńskiej na stosowaniu tego suplementu to zaleca się przyjmowanie zmniejszonej dawki w granicach 10-15 mg i cyklu suplementacyjnym skróconym do trzech tygodni.

Środek dostępny jest zarówno w formie iniekcyjnej jak i doustnie przyjmowanych tabletek.

Możliwe skutki uboczne zażywania Metanabolu.

Metanabol jest substancją sterydową wykazującą silne właściwości toksyczne dla komórek wątroby. Może również dojść do uszkodzenia układu jelitowo-żołądkowego.

Jak w przypadku każdej substancji dostarczanej egzogennie mogą wystąpić negatywne skutki uboczne w postaci:

– uszkodzenie organów wewnętrznych,

– wzrost ryzyka wystąpienia ginekomastii, czyli powiększenia gruczołu piersiowego,

– wzrost tkanki tłuszczowej,

– zaburzenia funkcji seksualnych (potencji i erekcji),

– wzmożona utrata włosów,

– problemy skórne jak np. trądzik,

– zwiększona pobudliwość,

– wzmożona agresja,

– zaburzenia emocjonalne.