Dieta Dukana

Portal sterydy.org.pl to nie tylko sklep online z koksami, to ogromna baza wiedzy o dopingu. A jak wiadomo doping to do 10-20 % sukcesu reszta to ciężka praca i właśnie odżywianie, teraz nieco więcej o diecie białkowej.

Dieta białkowa nazywana inaczej dietą Dukana, to jedna z najpopularniejszych diet odchudzających na całym świecie. Co warto wiedzieć na temat tej diety?

Dieta Dukana rys historyczny.

Protoplastą diety białkowej był francuski lekarz Pierre Dukan. U podstaw potrzeby stworzenia diety leżała chęć niesienia pomocy osobą zmagającym się z otyłością. Biorąc pod uwagę założenia na których opiera się dieta Dukana uchodzi ona za dość rygorystyczną. Zakłada bowiem spożywanie dużych ilości białka. Pierre Dukan podzielił dietę na cztery fazy. Każda z nich trwa określoną ilość dni i charakteryzuje się dokładaniem kolejnych produktów. Co ważne każdy kolejny etap jest mniej restrykcyjny od poprzedniego.

W podstawowych założeniach diety białkowej leży także spożywanie odpowiednich ilości wody. Zgodnie z wytycznymi osoba stosująca dietę powinna pić dziennie minimum 2 litry wody. Bez odpowiedniej podaży wody dieta daje słabsze efekty oraz może negatywnie wpływać na nasze zdrowie.

Dlatego dieta Dukana oparta jest na białkach?

Białko czyli proteina jest powszechnie występującym składnikiem odżywczym. Charakteryzuje je niska zawartość kaloryczna. Natomiast nakład energii w jego przetworzenie i ponowne wykorzystanie jest znaczny. Przekłada się to na szybkie i spektakularne efekty diety opracowanej przez Pierre Dukana.

Co ważne dieta oparta o białko nie wymaga restrykcyjnego podejścia do tematu regularności i ilości posiłków. Osoba stosująca dietę Dukana je wtedy, gdy jest rzeczywiście głodna.

Dieta Dukana co warto o niej wiedzieć?

Dieta Dukana jest dietą na którą składają się cztery następujące po sobie fazy. Każda z nich opiera się o spożywanie dużych ilości białka. Menu występujące w każdej fazie znacznie różni się od jadłospisu poprzednich lub kolejnych etapów. Odpowiednie zbilansowanie diety białkowej gwarantuje szybkie efekty w postaci utraty zbędnych kilogramów i tkanki tłuszczowej.

Warty podkreślenia jest fakt, że dieta Dukana nie wymaga ograniczeń ilościowych spożywanych produktów. Dzięki odpowiedniemu zbilansowaniu posiłków osoby nie odczuwają głodu mimo utraty zbędnych kilogramów.

Zgodnie z zaleceniami diety Dukana każdej fazie powinna towarzyszyć aktywność fizyczna w postaci 20 minutowego szybkiego marszu, dzięki któremu poprawimy nasz metabolizm i przyśpieszymy utratę zbędnych kilogramów.

Dieta Dukana faza pierwsza

Faza pierwsza diety białkowej opiera się o menu składającego się wyłącznie z produktów białkowych. Ma ona za zadanie oczyszczenie i odchudzenie organizmu. Założenia dietetyczne tego etapu zakładają spożywanie następujących produktów pochodzenia odzwierzęcego:

chude mięso drobiowe w postaci kurczaka lub indyka

chude mięso cielęce lub wołowe

owoce morza oraz ryby

chudy nabiał

jaja.

W przypadku warzyw i owoców pierwsza faza diety Dukana dopuszcza spożywanie cebuli oraz cytryny.

Aby nadać spożywanym potrawą odpowiedni smak i aromat można zastosować :

ocet

musztardę

sól i pieprz

zioła

szczypiorek i pietruszkę.

Potrawy najlepiej przygotowywać na parze lub grillu. Co ważne należy radykalnie ograniczyć spożywanie tłuszczu zarówno tego pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego.

W fazie pierwszej diety białkowej należy pić duże ilości wody w celu zagwarantowania odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu. Dopuszczalne jest także picie kawy lub herbaty bez dodatku cukru.

Długość trwania pierwszej fazy diety Dukana jest uzależniona od efektów które chcemy osiągnąć. Zakłada się jednak, że najbardziej optymalny spadek wagi następuje gdy stosujemy ją od 5-7 dni.

Dieta Dukana faza druga

Faza druga diety Dukana w założeniu ma doprowadzić do zaplanowanej utraty zbędnych kilogramów. Zakłada spożywanie tych samych produktów pochodzenia odzwierzęcego co faza pierwsza. Powinniśmy jednak wzbogacić ją o dodatkową zawartość warzyw. Pojawiają się jednak pewne ograniczenia. Dieta Dukana narzuca bowiem unikanie:

roślin strączkowych

ryżu

ziemniaków

kukurydzy

awokado.

Należy także pamiętać, że okres spożywania menu wzbogaconego o warzywa powinien trwać maksymalnie 5 dni. Po nim następuje powrót do diety wysoko białkowej z fazy pierwszej. Ten cykl powinien powtarzać się aż do osiągnięcia zaplanowanych efektów.

Podobnie jak w fazie pierwszej tu także należy ograniczyć spożywanie tłuszczy.

Warzywa natomiast powinny być spożywane na surowo lub po ugotowaniu na parze. Taki sposób przygotowania wpływa na ich wartości odżywcze.

Zaleca się także pić 2 szklanki wody do każdego posiłku.

Dieta Dukana faza trzecia

Faza trzecia diety ma za zadanie utrwalenie uzyskanej wagi. Jadłospis jest ustalany na podstawie produktów występujących w dwóch poprzednich etapach. Różnica polega jednak na tym, że dieta zostaje wzbogacona o jedną porcję owoców dziennie. Z diety Dukana zostały jednak wykluczone:

banany

winogron

wiśnie

czereśnie.

Ten etap diety został także wzbogacony o:

makaron

kaszę

ryż

ziemniaki

mięso wieprzowe

warzywa strączkowe.

Można po nie sięgać jednak nie częściej niż dwa razy w tygodniu.

Tak w poprzednich fazach dania najlepiej przygotowywać bez użycia tłuszczu.

Długość trwania tej fazy diety Dukana jest uzależniony od ilości ubytku masy. Co do zasady oblicza się go w następujący sposób: ilość straconych kilogramów na skutek stosowania diety białkowej mnożymy razy 10. Otrzymany wynik to nic innego jak ilość dni przez które powinniśmy stosować się do zaleceń charakterystycznych dla fazy trzeciej diety Dukana.

Faza trzecie również charakteryzuje się cyklicznym powracaniem do menu z pierwszej fazy diety Dukana. Zgodnie z wytycznymi przynajmniej raz w tygodniu należy spożywać tylko i wyłącznie produkty na bazie białka.

Zaleca się także pić 2 szklanki wody do każdego posiłku.

Nabyte nawyki żywieniowe oraz konsekwencja w ich stosowaniu pozwolą na uniknięcie efektu jo-jo.

Dieta Dukana faza czwarta

Faza czwarta diety Dukana nie narzuca nam już żadnych ograniczeń w rodzaju czy kategorii spożywanych produktów. Warto jednak nie wracać do poprzednich nawyków żywieniowych.

Zgodnie z wytycznymi diety białkowej zaleca się stosowanie jadłospisu przygotowanego w oparciu o same produkty białkowe raz w tygodniu.

Należy jednak pamiętać, że jeśli nie zachowamy umiaru w podaży słodyczy czy tłuszczu wystąpi u nas efekt jo-jo, a efekty wypracowane przez okres stosowania diety odejdą w niepamięć.

Dieta Dukana i ewentualne skutki uczone

Dieta Dukana dedykowana jest dla osób zdrowych i młodych ponieważ szybka utrata zbędnych kilogramów wiąże się z produkcją ciał ketonowych, które mogą przyczynić się do wywołania kwasicy metabolicznej. Dlatego przed jej rozpoczęciem warto wykonać badania krwi.

Należy także pamiętać, że na skutek rozkładu białek wszechobecnych w tkance tłuszczowej dochodzi do uwolnienia aminokwasów. Te z pozoru niegroźne substancje mogą przyczynić się do nadmiernego obciążenia nerek, a nawet wystąpienia chorób takich jak kamica nerkowa.

Dieta Dukana może również zaburzyć funkcjonowanie wątroby.

Stosowanie diety białkowej może także wpłynąć na prawidłową pracę mózgu. Jak powszechnie wiadomo potrzebuje on do normalnego funkcjonowania odpowiedniej ilości glukozy. Biorąc pod uwagę restrykcyjne podejście diety do doboru stosowanych produktów możemy przyczynić się do zaopatrywania mózgu w zbyt małe ilości niezbędnej do jego pracy substancje odżywcze. Co z kolei przełoży się na spadek naszej koncentracji, wzmożoną senność lub rozdrażnienie.

Dieta Dukana podsumowanie

Dieta Dukana jest dietą szczególną gdyż:

opiera się na produktach z wysoką zawartością białka

pozwala jeść wtedy gdy odczuwamy głód

nie narzuca ilości posiłków, które należy spożyć w ciągu dnia

indywidualnie dopasowana długość czasu trwania diety w oparciu o uzyskane rezultaty.

Dieta białkowa to także pewne ograniczenia o których nie należy zapominać. Jak chociażby:

całkowite ograniczenie spożywanych tłuszczy przez okres trwania dwóch pierwszych faz diety

ograniczenie treningu w pierwszej fazie diety spowodowany osłabieniem organizmu

konieczność suplementacji witamin zwłaszcza w trakcie dwóch pierwszych etapów diety.