Trening CrossFit

O crossficie słyszał już chyba każdy, jednak nie każdy wie, że może być on doskonałą alternatywą dla monotonnych treningów na siłowni.

Większości z nas zależy na prowadzeniu zdrowego trybu życia i stałego poprawiania swojej sylwetki. Z drugiej jednak strony, jeżeli wyobrazimy sobie kolejny identycznie wyglądajacy trening na siłowni, na którym jedyną zmianą jest minimalne dołożenie obciążenia, lub dodanie dwóch powtórzeń, to łatwo możemy poczuć zniechęcenie. Na szczęście, dzięki nowoczesnym metodom technikowym, nie jesteśmy skazani na nudne treningi. Rozwiązaniem jest crossfit, dlatego przedstawiamy wszystko, co powinniśmy wiedzieć zanim zaczniemy treningi.

Czym jest trening CrossFit.

Dzięki bardzo zróżnicowanym, intensywnym ruchom funkcjonalnym, CrossFit jest filozofią treningową, która pomaga w osiągnięciu idealnej sylwetki oraz poprawia osiągi sportowe i wytrzymałość. W zależności od poziomu trudności poszczególnych ćwiczeń, treningi. CrossFit to główny program siłowy i kondycyjny dla wielu akademii policyjnych i zespołów operacji taktycznych, wojskowych jednostek specjalnych, mistrzów sztuk walki i setek innych elitarnych i profesjonalnych sportowców na całym świecie.

Dzięki treningom CrossFit można osiągnąć niebywale wysoki poziom w głównych umiejętnościach fizycznych: wytrzymałość sercowo-naczyniowa, siła, elastyczność, moc, szybkość, zwinność, równowaga, koordynacja oraz dokładność. Ciężkie treningi to również nauka charakteru oraz sposób na pokonywanie swoich słabości. Dla wielu uczestników zajęć, każdy kolejny trening do okazja do udowodnienia przed sobą własnej wartości.

Treningi CrossFit charakteryzują się tym, że wymagają wysiłku od całego ciała nie specjalizując sie na żadnej konkretnej partii. Co więcej, ćwiczenia wykonywane są w innym systemie niż przy standardowych treningach na siłowni. Zajecia CrossFit obejmują w głównej mierze elementy wykonywane nieco mniejszym ciężarem przy większej szybkości i dynamice. Istotną kwestia są rónież przerwy- w przypadku treningów CrossFit są one znacznie krótsze, a czasem wiele ćwiczeń wykonujemy w serii jedno za drugim. Nie ma wtedy przerwy pomiędzy nimi. NA siłowni z kolei, czasem pomiędzy seriami czekamy nawet do 5 minut, dlatego podczas obu treningów, w głównej mierze pracują inne włókna mięśniowe. Mowa tutaj o włóknach szybko kórczliwych (które mają większy udział przy treningach na siłowni), oraz włóknach wolno kurczliwych (bardziej wykorzystywane w treningach wytrzymałościowych.

Jak wygląda trening CrossFit?

Trening zawsze rozpoczyna się rozgrzewką – absolutnie niezbędną częścią programu. Bez rozgrzewania ryzyko odniesienia kontuzji jest znacznie wyższe. Niezależnie czy mówimy tutaj o treningach CrossFit, siłowni, czy jakiejkolwiek innej aktywności fizycznej.

Po rozgrzewce następuje segment treningowy, w którym uczestnicy uczą się i ćwiczą jeden konkretny ruch (np. Pompki na jednej ręce).

Następnie miejsce ma zazwyczaj trening główny, który zajmuje większość czasu na treningu. Motywuje on wszystkich uczestników do pracy na wysokich obrotach, Dzięki temu zajęcia CrossFit mogą przynosić dużą korzyść w kwestii oszczędzenia czasu. Dzięki jednoczesnemu angażowaniu całego ciała, trening CrossFit zajmie znacznie niej czasu niż trening na siłowni. Poza tym, wybór ćwiczeń podczas treningów jest tak ogromny, że niemal zawsze można uczyć sie czegoś nowego i z dużą częstotliwością zmieniać swój plan.

Zajęcia kończą się powolnym rozciąganiem obolałych mięśni oraz odprężaniem.

Dlaczego CrossFit?

Istnieją cztery główne powody, które sprawiają, że CrossFit jest optymalną wersją treningową.

Rozrost mięśni: dzięki przypadkowym, ciągle zmieniającym się treningom, twoje mięśnie nigdy nie będą się całkowicie dostosowywać do jednego ruchu – zapewniając ciągły wzrost mięśni.

Różnorodność: Treningi CrossFitu mogą być o wiele ciekawsze niż treningi na siłowni. Jest to spowodowane tym, że niemal nigdy na kilku kolejnych treningach, nie będziemy wykonywać tych samych ćwiczeń.

Fitness dla ekstremalnych: Bez względu na to, kim jesteś – sportowcem, kulturystą, czy przeciętnym bywalcem klubów sportowych – dzięki zajęciom CrossFit możesz podnieść swoją kondycję oraz sylwetkę na wyższy poziom.. Treningi są niezwykle intensywne, więc za każdym razem będziesz czuć każdą część swojego ciała.

Tanie: Treningi CrossFit są stosunkowo tanią opcją. Oczywiście, sam karnet na zajęcia może być droższy niż miesięczny karnet na siłownię, jednak po pewnym czasie uczęszczania na zajęcia, kiedy umiemy już wykonywać ćwiczenia i znamy optymalny plan treningowy, możemy rozpocząć trenowanie samemu nawet we własnym domu.

Czy CrossFit jest dla Ciebie?

CrossFit to forma treningowa stworzona specjalnie dla osób, które są zainteresowane wyjściem poza tradycyjne formy treningu oraz są skore do ciągłęgo przekraczania swoich granic. CrossFit mogą tak naprawdę uprawiać wszyscy. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że treningi mogą być czasem na tyle trudne, że początujący adept będzie mieć problemy. Z czasem jednak, każdy uczestnik zajęć ma szansę na wypracowanie sylwetki swojego życia.

Należy jednak pamiętać:

CrossFit zwiększa ryzyko kontuzji, oraz przede wszystkim, licznych zakwasów, szczególnie wśród początkujących.

Niektóre urazy są częstsze wśród osób, które trenują CrossFit niż wykonują regularne ćwiczenia na siłowni., w tym urazy ramion, urazy Achillesa i problemy ze stawami. Nie jest to jednak wynikiem niebezpieczeństwa płynącego z ćwiczeń, a niestety błędnej techniki samych zainteresowanych osób.

CrossFit jest niezwykle intensywny i nie każdy jest w stanie wykonać trening.

Osoby z problemami zdrowotnymi powinny unikać bardzo energicznych form ćwiczeń.

Fakt, że wykonujesz ćwiczenia wielo stawowe dużej intensywności, oznacza, że treningi będą znacznie bardziej niebezpieczne. Jeśli nigdy wcześniej nie ćwiczyłeś treningu siłowego, ruchy w stylu olimpijskim mogą być początkowo dość skomplikowane. Warto więc zacząć od zrumienią i praktyk podstaw, a następnie dopiero przejście do poważnych treningów.

Czego jest potrzebne do trenowania CrossFit?

Sale treningowe i kluby będą miały prawie całe wyposażenie, jakiego potrzebujesz, takie jak pudła, ciężarki i sztanga. My jednak zalecamy zainwestowanie w jeden kluczowy element: wysokiej jakości skakankę.Pomimo tego, że siłownie zazwyczaj posiadają swoje skakanki, to najczęściej nie są one wystarczająco trwałe oraz znacznie gorszej jakości. Poza tym, przed udaniem się na trening, musimy zadbać o odpowiedni, sportowy strój, oraz płaskie buty sportowe.

Większość Crossfitterów to kobiety

Duże zaskoczenie? Być może. Chociaż Crossfit może wydawać się światem mężczyzny, ponad 60% populacji Crossfit składa się z kobiet, zgodnie z danymi z The American Council on Exercise.

Szansa na nowe znajomości

Twoi koledzy z grupy treningowej staną się twoimi przyjaciółmi. Jednym z najlepszych aspektów Crossfit jest możliwość bycia częścią zwartej bardzo silnie wspierającej się nawzajem społeczności. Zajęcia CrossFit to świetny sposób na poznanie nowych przyjaciół, dopingowanie ich, oraz wzajemne wspieranie się.

Stałe zwiększanie intensywności

Nowie osoby trenujące CrossFit mogą być początkowo zaniepokojone, gdy zostaną wprowadzeni do ćwiczeń. Ponieważ wiele treningów dnia to wyścig z czasem i innymi uczestnikami- w końcu jest to „sport fitness” – zostaniesz poproszony o wykonanie ich z dużą szybkością i wysokim tętnem. Rozwijanie tej przyjaznej rywalizacji między członkami sprawia, że klienci stają się automatycznie milsi i bardziej wyrozumiali.

Nie musisz trenować intensywnie każdego dnia

W rzeczywistości, dla twojego zdrowia, nie zachęca się przeprowadzania intensywnego treningu każdego dnia. „Red-lineing” regularnie prowadzi tylko do jednego miejsca: dysfunkcja osi HPA (zmęczenie nadnerczy) i uczucie złamania lub zmęczenia. Większość moich własnych treningów składa się obecnie z treningu siłowego plus treningu dnia, ale z umiarkowaną intensywnością, wystarczającą, by wypłynąć trochę krwi i przejść przez endorfiny.

Zapisz się na trening CrossFitu

Jeżeli wciąż się wahasz na temat tego, czy warto spróbować swoich sił na treningu CrossFit, to weź pod uwagę to, że większość klubów oferuje jeden, a nawet kilka treningów za darmo, po których można jasno ocenić, czy test to pasujące miejsce na trening. Dobry plan treningowy pozwoli początkującemu szybko zobaczyć. Efekty będą widoczne już po kilku sesjach dlatego warto rozpocząć treningi i poprawić swoją sylwetkę.