Testosteron solo, czy to dobry pomysł?

Te pytanie krąży na forach, youtube i na siłowniach od wielu lat, postaramy się rozwiać wątpliwości.

Odpowiedź będzie krótka, TAK, testosteron solo to dobry pomysł na cykl lub pierwszy cykl. Dlaczego ? Postaram się wyczerpać temat poniżej.

testosteron-enanthat-sklep

Co to jest Testosteron Enathate

Kulturystyka i fitness stały się w ostatnich latach znacznie popularniejsze niż kiedyś, dlatego zwiększyła się równie liczba osób, która zainteresowana jest suplementami, które mogą ułatwić i przyśpieszyć proces budowania wymarzonej sylwetki.

Testosteron jest naturalnie występującym hormonem płciowym wytwarzanym w męskich jądrach. Niewielkie ilości testosteronu wytwarzane są również w jajnikach i układzie nadnerczy u kobiety. Hormon ten odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego oraz wspiera liczne procesy zachodzące w ludzkim organizmie. Ważny jest zarówno dla kobiety, jak i dla mężczyzny. W przypadku niedoboru testosteronu w organizmie, konieczne jest zastosowanie zewnętrznego środka, który zwiększy jego ilość w organizmie. Jednym z najpopularniejszych z nich jest Testosteron Enanthate.

Czym jest Testosteron Enanthate?

Testosteron Enanthate stosuje się u mężczyzn i chłopców w leczeniu stanów spowodowanych brakiem tego hormonu, takich jak opóźnione dojrzewanie płciowe, impotencja lub inne zaburzenia równowagi hormonalnej. Jest również substancja anaboliczną, która pomaga w przyśpieszeniu budowania siły oraz tkanki mięśniowej. Enanthate testosteronu stosuje się równie u kobiet w procesie leczenia raka piersi, który rozprzestrzenił się na inne części ciała (przerzuty) i nie można go leczyć chirurgicznie.

Stosowany w procedurach medycznych od lat 50.XX wieku enantat testosteronu jest sprzedawany pod wieloma markami, w tym Testanon, Androfil, Testen, Enan, Everone, Testro, Cernos, Delatestryl, Testostroval, Depandro, Sustrone, Durathate, Testanova i Testoviron. Trzeba również zaznaczyć, że Enanthate Testosteron jest sklasyfikowany przez Światową Agencję Antydopingową jako substancja zakazana.

Testosteron Enanthate zastosowanie

Enantan testosteronu jest klasyfikowany jako SAA, ponieważ jest zarówno syntetyczną pochodną testosteronu, jak i lekiem ze posiadającym testosteron w składzie, co oznacza, że stymuluje organizm do samodzielnego wytwarzania testosteronu. Biorąc to pod uwagę, ma silniejsze działanie androgenne i jedynie umiarkowane działanie anaboliczne.

Lek jest odpowiedni do terapii zastępczej testosteronem (TRT) u mężczyzn z hipogonadyzmem (zmniejszone wytwarzanie testosteronu w jądrach). Przyczyny hipogonadyzmu obejmują uszkodzenie jąder, liczne infekcję i raka. Promieniowanie i chemioterapia mogą również powodować hipogonadyzm, podobnie jak wrodzone zaburzenia, takie jak zespół Klinefeltera oraz choroby podwzgórza i przysadki mózgowej (oba te czynniki stymulują produkcję testosteronu).

Poziom testosteronu u mężczyzn często może gwałtownie spadać po 50 roku życia, co prowadzi do stanu zwanego andropauzą, w którym wpływa to na wigor i pożądanie seksualne. Starsi mężczyźni z objawami andropauzy (w tym zmęczenie i niskie libido) często korzystają z TRT.

Enantan testosteronu można również stosować w terapii hormonalnej u mężczyzn transpłciowych, w leczeniu opóźnionego dojrzewania u chłopców, w celu złagodzenia objawów menopauzy oraz w leczeniu nieoperacyjnego raka piersi z przerzutami (rak piersi, który się rozprzestrzenił) u kobiet po menopauzie. Lek jest również czasami stosowany, kontrowersyjnie jako terapia przeciw starzeniowa.

Z perspektywy osób trenujących na siłowni i dbających o sylwetkę, najważniejsze jest jednak działanie anaboliczne, które przyczynia się do poprawy sprawności fizycznej. Stosowanie Testosteron Enanthate przyśpiesza budowanie masy mięśniowej, regenerację oraz większa siłę organizmu. Poza tym, bardzo często osoby, które korzystają z suplementu, zauważają silniejszą waskularyzacje, oraz nabicie mięśniowe.

Dawkowanie

Enantan testosteronu jest przeźroczystym lub żółtawym lepkim płynem dostarczanym w szklanej fiolce o pojemności 5 ml (ml). Jest wstrzykiwany domięśniowo (najczęściej w pośladki) od jednego do czterech tygodni. Aby uniknąć wahań poziomu hormonów (i związanych z nimi wahań nastroju), niższe dawki są często przepisywane w krótszych odstępach czasu.

Aktywny lek zawieszony w oleju sezamowym ma przedłużony okres uwalniania od dwóch do trzech tygodni. Dawkowanie może różnić się w zależności od pacjenta, ale zazwyczaj jest przepisywane w następujący sposób:

Hipogonadyzm u mężczyzn: od 50 do 400 miligramów (mg) co dwa do czterech tygodni

Opóźnione dojrzewanie płciowe mężczyzn: od 5 do 200 mg co dwa do czterech tygodni przez cztery do sześciu miesięcy

Rak piersi z przerzutami: 200 do 400 mg co dwa do czterech tygodni

Terapia hormonami transpłciowymi: od 50 do 200 mg na tydzień lub od 100 do 200 mg co dwa tygodnie

Chociaż enantan testosteronu jest czasem stosowany zamiennie z cypionianem testosteronu (depo testosteron), ten ostatni nie jest zatwierdzony do leczenia opóźnionego dojrzewania płciowego mężczyzn, leczenia raka piersi z przerzutami oraz do terapii hormonalnej transpłciowej.

Nieco inaczej prezentują się dawki dostosowane do osób, których głównym celem jest zwiększenie masy mięśniowej. W takim przypadku, początkujący, aby uzyskać znaczące rezultaty powinni stosować dawki w przedziale 200-500 mg na tydzień. Ze stażem oraz poziomem zaawansowania i doświadczenia, wielkość dawek może zostać powiększona do 600- 1000 mg co kilka dni. Trzeba jednak zauważyć, że cykle na rozrost masy mięśniowej obejmują zazwyczaj kilka specyfików, a nie tylko Enantan testosteronu.

Skutki uboczne

Jako substancja zaprojektowana do zmiany poziomów hormonów, enantan testosteronu ma zarówno wyraźne zalety, jak i niesione ze sobą pewne ryzyko. Szansa na wystąpienie skutków ubocznych nie jest bardzo duża, jednak nawet w przypadku odpowiedniego stosowania oraz zachowania ostrożności wciąż istnieje. Na znaczne skutki uboczne najbardziej narażone są te osoby, które świadomie nadużywają substancji.

Najpowszechniejszymi skutkami ubocznymi są:

Ból i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, który jednak można wyeliminować po opanowaniu techniki wstrzykiwania, bóle i zawroty głowy spowodowane podwyższonym ciśnieniem, zmiany nastroju, w tym agresja, poczucie depresji lub lęku, zwiększone lub zmniejszone libido. uczucie mrowienia w różnych częściach ciała, głownie na dłoniach i stopach, tłusta skóra i trądzik, rzednące włosy, przybranie na wadze. Nasilenie działań niepożądanych jest zazwyczaj zależne od dawki i można je złagodzić poprzez zmniejszenie stosowanej dawki.

Działania niepożądane

Mniej powszechne, ale potencjalnie poważniejsze, są działania niepożądane związane z długotrwałym stosowaniem lub nadużywaniem enantanu testosteronu. Niektóre są związane z androgennym działaniem leku; inne mogą wpływać na serce i wątrobę, podnosząc poziom cholesterolu i enzymów wątrobowych.

Oto lista możliwych niepożądanych skutków przy stosowaniu długotrwałym:

Utrata włosów

Wzrost włosów typu męskiego u kobiet (hirsutyzm)

Powiększenie piersi u mężczyzn (ginekomastia)

Pogłębiający się głos kobiet

Nieprawidłowości menstruacyjne (w tym brak miesiączki)

Powiększenie łechtaczki

Długotrwałe bolesne erekcje u mężczyzn (priapizm)

Trudności w oddawaniu moczu lub częste oddawanie moczu w nocy u mężczyzn

Ciężkie objawy psychiczne, w tym poważna depresja, paranoja lub psychoza

Niektóre działania androgenne u kobiet, takie jak powiększenie łechtaczki i pogłębienie głosu, są nieodwracalne po ich rozwinięciu.

Nadmierne stosowanie testosteronu może również zwiększać ryzyko zawału serca, udaru mózgu, zastoinowej niewydolności serca i zakrzepicy żył głębokich (DVT), szczególnie u mężczyzn. Może również powodować ciężkie uszkodzenie wątroby, charakteryzujące się objawami zmęczenia, bólu brzucha, nudności, wymiotów, ciemnego moczu oraz zażółcenia oczu i skóry (żółtaczka). Cykl, podczas, którego ma zostać zwiększona masa, oraz stosowane są sterydy i anabolik może wiązać się również z problemami ze stawami, dlatego zaleca się stosowanie preparatu Opokan INJ. Trzeba jednak pamiętać, że szansa na wystąpienie któregoś z tych niepożądanych skutków jest bardzo niska, możliwa jedynie w momencie znacznego przekroczenia dawki i czasu stosowania testosteronu.

Interakcje

Istnieją pewne leki, które wchodzą w interakcje z enantanem testosteronu. Niektóre mogą wymagać zastąpienia lub dostosowania dawki. Alternatywnie można badać inne formy terapii androgenowej, w tym plastry z niższą dawką testosteronu.

Inerakcje między lekami a enantanem testosteronu

Leki przeciwzakrzepowe („rozrzedzające krew”), takie jak warfaryna, często wykazują zwiększoną aktywność w połączeniu z testosteronem, co zwiększa ryzyko krwawienia.

Leki dla cukrzyków mogą wymagać dostosowania, ponieważ testosteron może zmniejszać zarówno poziom cukru we krwi, jak i zapotrzebowanie na insulinę.

Kortykosteroidy i testosteron należy stosować ostrożnie u osób z chorobami serca, nerek lub wątroby, ponieważ ich jednoczesne stosowanie może sprzyjać zatrzymywaniu płynów (obrzękom) i zwiększać ryzyko zastoinowej niewydolności serca.

Przeciwwskazania

Istnieją warunki, w których enantan testosteronu nie powinien być stosowany w żadnych okolicznościach. Obejmuje to stosowanie testosteronu u mężczyzn z nieleczonym rakiem prostaty lub rakiem piersi oraz u kobiet w ciąży. Lek powinien być również unikany przez osoby uczulone na olej sezamowy lub jakiekolwiek składniki leku.

Co z testosteronem enanthate a cypionate?

Są przypadki, w których testosteron Enanthate jest stosowany zamiennie z testosteronem cypionate. Zwykle dzieje się tak tylko w przypadkach hipogonadyzmu, ponieważ nie jest to zatwierdzone leczenie opóźnionego dojrzewania płciowego lub terapii hormonami transpłciowymi. Podobnie nie jest zatwierdzony w leczeniu raka piersi z przerzutami. Obydwa środki są jednak stosowane w przypadku pracy nad sylwetką oraz w obu przypadkach podobne jest nastawienie światowych komisji antydopingowch.

Podsumowanie

Enanthate testosteronu jest suplementem, który z jednej strony może bardzo pomóc w przypadku leczenia wielu schorzeń, a z drugiej strony doprowadzić do wystąpienia wielu niepożądanych skutków ubocznych. Jeżeli jednak będziemy stosować się do wszystkich zaleceń i przyjmować dawki zachowane w normach, nie powinniśmy doświadczyć wielu skutków powodowanych przez testosteron (poza pożądanymi). Enanthate testosteronu nie jest główną odmianą testosteronu stosowaną do poprawy budowania masy mięśniowej, jednak jego wpływ na zwiększoną produkcję testosteronu, oraz możliwość łączenia z wieloma substancjami anabolicznymi sprawiają, że Enanthate testosteronu jest jednym z popularniejszych środków anabolicznych.

sklep--enan-test-kup-online

Wracając do głównego pytania

Kiedy już wiemy co nieco o Testosteron Enanthate, a chcemy zacząć przygodę ze sterydami pierwszy raz, to bardzo dobry wybór. Dawkowanie zaczynamy od 250mg czyli 1ml tygodniowo.

1-16 tyg- 1ml (250mg) testosteronu raz w tygodniu, ewentualnie co 5 dni.

Taka kuracja daje nam, budowanie dobrej jakościowo masy mięśniowej, wzrost siły i wytrzymałości, podniesienie libido, poprawę samopoczucia.

Jednak należy pamiętać że podczas podawania syntetycznego testosteronu, zwłaszcza długiego estru jakim jest Enanthat, warto co jakiś czas podczas cyklu kontrolować estrogen i mieć pod ręką dowolny AI (środki te znajdziecie tutaj). Podczas długich cykli warto też od czasu do czasu odblokować oś przysadka-podwzgórze-jądra, do tego celu służy HCG np. w 8 tyg (2x 2500j co 3dni) .

Podsumowanie

Jeśli masz więcej pytań, zapraszamy do kontaktu na sterydyorg@tutanota.com lub nasz formularz kontaktowy dostępny na stronie. W naszym sklepie znajdą państwo środki najwyższej jakości w atrakcyjnej cenie.