Teanina – cudowny lek na stres
Japońscy naukowcy zamieścili niedawno artykuł dotyczący swoich badań nad stresem. Okazuje się, że to właśnie stres jest jednym z najbardziej niebezpiecznych, niewidocznym czynnikiem ryzyka, z którym walczy cała populacja. W swojej pracy badawczej naukowcy poruszyli takie tematy, jak fakt, że nawet najzdrowszy człowiek na Ziemi zmaga się z niewyobrażalnymi skutkami stresu, któremu winien jest szybki, nowoczesny styl życia; że ludzie coraz mniej śpią, co sprawia, że mózg przeciętnego człowieka nie pracuje tak efektywnie, jak powinien; że coraz częściej dochodzi do zaburzeń równowagi emocjonalnej każdego człowieka.
W tym samym artykule Japończycy poruszyli kwestię suplementacji L-teaniną i jej dobroczynnego wpływu na walkę ze stresem. Według przeprowadzonych badań, L-teanina pomaga zachować emocjonalny balans i zapewnia organizmowi wystarczająco dużo biochemicznych substratów, aby nie dać się pokonać niesamowicie stresującemu życiu. Z chemicznego punktu widzenia jest to α-aminokwas niebiałkowy (aminokwas, w którym grupa aminowa i karboksylowa znajdują się przy tym samym atomie węgla, ale nie wchodzi w skład grupy aminokwasów kodujących białka). Naturalnie występuje w liściach herbaty Camellia sinensis. Swoje psychoaktywne właściwości zawdzięcza możliwości przekraczania bariery krew-mózg. Dowiedziono, że stymuluje fale alfa mózgu, które są charakterystyczne dla mózgu w stanie spoczynku lub w fazie REM snu (ang. rapid eye movement).
Grupa badawcza, na której japońscy naukowcy przeprowadzili swoje badania, składała się z trzydzieściorga zdrowych ludzi w wieku pomiędzy dwudziestym i sześćdziesiątym dziewiątym rokiem życia. Przez okres czterech tygodni, codziennie podawano im 200 miligramów L-teaniny. Nie wprowadzono żadnych innych zmian do ich diet. Grupa kontrolna również składała się z trzydziestu osób, którym zamiast L-teaniny podawano placebo.
Głównym wnioskiem, jaki wyciągnęła grupa badaczy po zakończeniu czterotygodniowego eksperymentu był fakt, że codzienne przyjmowanie dawki 200 miligramów L-teaniny zredukowało poczucie stresu i zaniepokojenia, jakie trawiło osoby poddane kuracji. Dodatkowo okazało się, że ludzie z grupy badawczej mogli pochwalić się dużo lepszą jakością snu. Osoby z grupy kontrolnej nie wykazały żadnych zmian, ani w poziomie stresu, ani w jakości snu.
Kolejnym wnioskiem płynącym z eksperymentu był fakt, że osoby z grupy badawczej określili swoje problemy z depresją jako mniejsze i łatwiejsze do zwalczenia. Generalnie czuli się zdrowsi, szczęśliwsi i pełni energii.
Kolejnym stadium eksperymentu była weryfikacja, czy u osób poddanych działaniu L-teaniny poprawiły się zdolności poznawcze. Nakazano wszystkim osobom biorącym udział w eksperymencie na wypowiadanie dowolnych, niepowtarzających się słów w szybkim tempie. Okazało się, że osoby, którym podawano L-teaninę dużo szybciej i łatwiej poradziły sobie z tym zadaniem, a w dodatku udawało im się bez wysiłku formułować dłuższe, bardziej skomplikowane wyrazy w krótkich odstępach czasu.
Na tej podstawie zespół badaczy japońskich sformułował hipotezę, że L-teanina wpływa na aktywność receptorów NMDA (receptorów N-metylo-D-asparginowych) w mózgu. Zasugerowali, że stymulując te receptory, mózg przyjmuje bardziej bezpośrednie podejście w radzeniu sobie z problemami i dużo łatwiej znosi stresujące sytuacje, szczególnie w chwilach, kiedy dochodzi do wyrzutu kortyzolu.
Część wyników eksperymentu była jednak zaskakująca również dla japońskich badaczy. Okazało się bowiem, że L-teanina może hamować aktywność tych samych receptorów w innych częściach mózgu. Ten nieoczekiwany rezultat doświadczenia tylko zdawał się potwierdzać ich hipotezę, że L-teanina jest cudownym środkiem na stres. Z tego powodu japoński zespół prowadzi aktualnie badania nad wprowadzeniem L-teaniny na rynek jako nutraceutyk, alternatywny środek farmaceutyczno-spożywczy o działaniu antystresowym i antydepresyjnym. Zespół uważa również, że po dalszych badaniach L-teanina mogłaby być stosowana jako substancja wspomagająca zdolności poznawcze, pamięć i równowagę emocjonalną. Na tej zasadzie działają leki nootropowe, do których zalicza się między innymi kofeina. Zgodnie z definicją, nootropami można określić substancje, które poprawiają pamięć, poprawiają skuteczność nauki bodźców, działają neuroprotekcyjnie, nie mają skutków ubocznych i nie są toksyczne. L-teanina, podobnie jak kilka innych substancji jest zgodna z pierwotną definicją nootropów.
Aktualne badania nad L-teaniną dowodzą, że ta substancja w przyszłości mogłaby stać się prawdziwym lekiem na stres. Już w tym momencie wykazano, że przyczynia się do poprawy czujności, uwagi i produktywności. Problemem jest status prawny L-teaniny na świecie, który nie jest jednoznacznie uregulowany. W Japonii substancja jest dopuszczona do użytku i dodawana do artykułów spożywczych, napojów, deserów i herbat. Nie wolno jej tylko wykorzystywać w produkcji artykułów dla niemowląt. Agencja Żywności i Leków w Stanach Zjednoczonych nadała L-teaninie status substancji generalnie uważanej za bezpieczną. Z drugiej strony, eksperci Unii Europejskiej wystawili substancji negatywną opinię i nie zezwolili na dodawanie jej do produktów spożywczych.