PSEUDOGINEKOMASTIA

PSEUDOGINEKOMASTIA- PRZYCZYNY, SYMPTOMY I LECZENIE

estrogen-gino-letrozol-ai-sklep

Zgodnie z definicją Pseudoginekomastia to przerost jednego lub dwóch gruczołów piersiowych u mężczyzn powstały w wyniku nagromadzenia się i przerostu tkanki tłuszczowej.

Istnieje wiele relatywnie prostych sposób na pozbycie się tego problemu.

 • Pseudoginekomastia- co to jest?
 • Symptomy pseudoginekomastii.
 • Przyczyny Pseudoginekomastii.
 • Różnice pomiędzy Ginekomastią oraz pseudoginekomastią.
 • Jak ocenić czy masz ginekomastię czy też pseudoginekomastię?
 • Redukcja tkanki tłuszczowej na piersiach- najlepsze sposoby.

 Czy w ostatnim czasie zaobserwowałeś zmiany na klatce piersiowej? Twój gruczoł piersiowy uległ powiększeniu i obrzmieniu? Czy ściągając koszulkę dostrzegasz powiększenie brodawek sutkowych? Czy Twoje piersi stały większe od piersi Twojej partnerki?

 Jeżeli odpowiedź na pytanie brzmi tak, to najprawdopodobniej Twoją przypadłością jest pseudoginekomastia.

Powszechnie nazywane ,, męskie piersi’’, w terminologii medycznej pseudoginekomastia to stan, którego nie należy mylić z ginekomastią, która powstaje w wyniku niewłaściwie dobranego stylu życia, nieodpowiedniej diety, ale też spożywania suplementów diety.

 W celu właściwej interpretacji swojego schorzenia, poniżej przedstawiamy charakterystykę oraz różnice pomiędzy pseudoginekomastią oraz ginekomastią.

PSEUDOGINEKOMASTIA-CO TO JEST?

Pseudoginekomastia, to stan, w  którym dochodzi do nagromadzenia się tkanki tłuszczowej w okolicy klatki piersiowej, a konkretniej w okolicy brodawek sutkowych. Rezultatem tego procesu jest powiększenie gruczołów piersiowych u mężczyzn.

Nie oznacza, to iż doszło do rozwoju nowej tkanki, jest to efekt akumulacji adipocytów- czyli komórek tkanki tłuszczowej w okolicy piersiowej, w szczególności w pod powierzchnią i w sąsiedztwie sutków.

SYMPTOMY PSEUDOGINEKOMASTII

Podejrzewasz, że Twoją przypadłością jest pseudoginekomastia?

Poniżej prezentujemy listę najczęściej spotykanych objawów tego schorzenia:

 1. Wzrost wagi: czy w ostatnim czasie przybrałeś na wadze? Nadmiar tkanki tłuszczowej u mężczyzn gromadzi się w okolicach jamy brzusznej oraz klatki piersiowej, zwiększając tym samym szansę na powstanie pseudoginekomastii.
 2.  Twarde lub gumowate piersi w dotyku: jak się czujesz dotykając palcem gruczoł piersiowy ? W jaki sposób opisałbyś piersi? Są obrzmiałe, twarde lub gumowate? Jeżeli odpowiedź brzmi tak, może to być jeden z symptomów pseudoginekomastii.
 3. Asymetryczny wzrost: Przypatrz się sobie w lustrze. Popatrz z przodu, a także z bocznych profili. Czy któraś pierś wydaje się większa? Jeżeli tak, to również może wskazywać na pseudoginekomastię.
 4. Ogólny stan zdrowia: Słabo się czujesz? Jesteś wyczerpany? Masz obniżony poziom libido? Doskwiera Ci brak ochoty na sex, a twój humor co chwilę się zmienia? To również sugeruje rozwój pseudoginekomastii.

PRZYCZYNY PSEUDOGINEKOMASTII

Do najczęstszych przyczyn pseudoginekomastii należą- niewłaściwy styl życia, źle dobrana dieta, brak ruchu, a także i przede wszystkim niestabilność hormonalna.

1)Słaby metabolizm i tłuszcz;

Gdy mężczyźni nie przywiązują wagi do zdrowego odżywiania, a ich aktywność fizyczna jest znikoma to wówczas znajdują się grupie podwyższonego ryzyka rozwoju otyłości i nadwagi.

Według badań, nadmiar tkanki tłuszczowej pozytywnie koreluje z niskim metabolizmem oraz niskim poziomem testosteronu.                                                                                                           Ponadto, otyłość stymuluje produkcję substancji- a konkretniej enzymu o nazwie- aromataza. Enzym aromataza to kluczowy enzym biosyntezy hormonów steroidowych, którego rolą jest przemiana testosteronu oraz innych androgenów do estrogenów.

Testosteron to dominujący hormon płciowy u mężczyzn. Bierze on udział w spalaniu tkanki tłuszczowej. Dodatkowo pozytywnie wpływa na syntezę białek- czyli pomaga w budowaniu tkanki mięśniowej.

Z drugiej strony, estrogen to główny hormon płciowy kobiet. Jego działanie jest odwrotne do działania testosteronu. Nadmiar estrogenu stymuluje odkładanie się tkanki tłuszczowej na boczkach, pośladkach i piersiach.  

Gdy mężczyźni posiadają za dużo estrogenu, hormon ten promuje odkładanie się tłuszczu na piersiach co w konsekwencji sprzyja rozwojowi pseudoginekomastii.

2)Wysoki poziom estrogenu:

Kontynuując zagadnienie opisane powyżej- im więcej estrogenu posiada mężczyzna, tym mniej testosteronu produkuje jego organizm. Ponadto, każdy mężczyzna powinien zwrócić uwagę na fakt, iż nadmiar estrogenu skutkuje: utratą masy mięśniowej, nagromadzeniem się tkanki tłuszczowej, zmiennością nastrojów oraz ogólnym osłabieniem i zmęczeniem.

 3)Niski poziom testosteronu:

 Ostatnim elementem tego błędnego koła, wynikającego z niestabilności hormonalnej mężczyzn jest niski poziom testosteronu.                                                                                                                Jak zostało wspomniane powyżej, gdy mężczyzna posiada niski poziom testosteronu, jest on bardziej narażony na nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej. Jego ciało promuje proces odkładania się  komórek tłuszczowych, jednocześnie stymulując mechanizmy hamujące spalanie tkanki tłuszczowej. Rezultatem tych działań będzie wzrost wagi, wzrost produkcji estrogenu oraz zahamowanie produkcji testosteronu. Gdy od pewnego czasu zmagasz się z problemami związanymi z potencją i erekcją, może to być znak, iż poziom twojego testosteronu jest obniżony.  

Podsumowując, niski metabolizm, wysoki estrogen oraz niski poziom testosteronu przyczyniają się do rozwoju pseudoginekomastii, której skutkiem jest powiększenie twoich piersi.

ROŻNICA POMIĘDZY GINEKOMASTIĄ ORAZ PSEUDOGINEKOMASTIĄ

Gdy mężczyźni mają większe niż normalnie piersi, wielu z nich od razu zakłada, iż cierpi na ginekomastię. Wynika to z faktu, iż ginekomastia to pojęcie ogólne i termin, którego najczęściej używa się w przypadku powiększenia męskich gruczołów piersiowych. Warto zwrócić jednak uwagę na fakt, iż ginekomastia to nie to samo co pseudoginekomastia.

Ginekomastia: na podstawie wielu badań, naukowcy stwierdzili, iż jest to stan, w którym dochodzi do rozwoju zupełnie nowej tkanki budującej gruczoł piersiowy. Powstanie dodatkowej tkanki jest wynikiem spożywania sterydów anabolicznych lub innych suplementów.   Tkanka tłuszczowa może również być jednym z komponentów powiększonego gruczołu piersiowego, jednak głównym budulcem jest nowopowstała tkanka.

Pseudoginekomastia:t o stan, w którym komórki tłuszczowe gromadzą się w okolicy brodawki sutkowej. Nadmiar tkanki tłuszczowej prowadzi do zwiększenia rozmiaru piersi i nadania jej kobiecego kształtu. W tym wypadku, nie wykształca się nowa tkanka, a gruczoł piersiowy jest zbudowany jedynie z nadmiaru tłuszczu.

JAK ODRÓŻNIĆ MASZ GINEKOMASTIĘ CZY TEŻ PSEUDOGINEKOMASTIĘ?

Nie jesteś pewien, na jaką przypadłość cierpisz- czy jest to ginekomastia czy też może pseudoginekomastia?

Nie martw się! Poniższe pytania, pomogą Ci postawić właściwą diagnozę:

 •      Czy w ostatnim czasie przybrałeś na wadze?
 •      Nie uprawiasz sportów, a twoja aktywność fizyczna jest żadna lub znikoma?
 •      Dotykając piersi czujesz, że stały się one gumowate w dotyku?
 •      Nie masz ochoty na sex? Masz obniżony poziom libido?
 •      Czy patrząc się na siebie w lustrze, widzisz, że urosły ci piersi?
 •      Czy dostrzegasz asymetrię pomiędzy piersiami?
 •      Czy jedna z piersi jest większa od drugiej?

Jeżeli najczęściej udzielaną odpowiedzą na powyższe pytanie było: tak: to z dużym prawdopodobieństwem możesz stwierdzić, iż masz pseudoginekomastię.

Jeżeli w ostatnim czasie suplementowałeś sterydy anaboliczne w celu zwiększenia masy mięśniowej i poprawy wydolności fizycznej, wówczas istnieje duża szansa, iż cierpisz na ginekomastię.

Najlepszym sposobem na ostateczne zróżnicowanie twojego stanu zdrowia jest wizyta u lekarza. Lekarz przeprowadzi z tobą szczegółowy wywiad, a także zleci Ci wykonanie szczegółowy specjalistycznych badań.

REDUKCJA TKANKI PIERSIOWEJ- NAJLEPSZE SPOSOBY:

Jeżeli podejrzewasz  u siebie pseudoginekomastię, to pewnie przeczytałeś już wiele poradników dotyczących zwalczania tego schorzenia.

Metody, których próbowałeś okazały się nieskuteczne? Nie ma powodów do zmartwień!  Znamy sposoby na skuteczne rozwiązanie Twojego problemu.

1)Utrata wagi oraz zwiększenie aktywności fizycznej:

Każdy lekarz leczenie rozpocznie od zlecenia ci utraty wagi oraz rozpoczęcia planu treningowego.
Dla większości mężczyzn, będzie to wystarczające aby pozbyć się tego niekomfortowego nadmiaru tkanki tłuszczowej na piersiach- czyli pseudoginekomastii.

Ważne jest aby ćwiczyć regularnie i systematycznie. Istotne jest również, ułożenie odpowiedniej diety z określonym deficytem kalorycznym.

2) Compression shirts- czyli koszulki modelujące:

To koszulki, które pracują razem z Tobą aby osiągnąć maksymalny wynik treningu.

Ponadto, t-shirty te doskonale modelują sylwetkę i spłaszczają klatkę piersiową. Niektóre badania sugerują, iż ten rodzaj ubrań, może zwiększyć ukrwienie i przepływ krwi okolic klatki piersiowej. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia utraty tłuszczu. Poprawa krążenia sprzyja oksydacji kwasów tłuszczowych.

3) Naturalne suplementy:

 Podczas gdy dieta i ćwiczenia będą stanowiły fundament Twoich zmagań z pseudoginekomastią, warto również wspomóc się  naturalnymi suplementami. Polecamy Ci szczególnie Gynectrol- czyli substancję, które zawiera w sobie unikalne połączenie naturalnych spalaczy tłuszczu i składników, które uregulują poziom twoich hormony.

4) Farmakoterapia

Dla mężczyzn z pseudoginekomastią w zaawansowanym stadium, leki na receptę mogą być skutecznym rozwiązaniem. Warto spróbować terapii z zastosowaniem tych leków zanim zdecydujemy się na zabiegi chirurgiczne.

Leki skutecznie redukujące tkankę tłuszczową piersi u mężczyzn to między innymi: tamoxifen, który jest tani i skuteczny.

5) Liposukcja:

Jeżeli wszelkie próby walki z pseudoginekomastią nie przyniosły rezultatów, a Twój stan ciągle się pogarsza, wówczas niezbędnym okazać się może zabieg liposukcji.

Doświadczony chirurg, zrobi małe nacięcie i usunie nadmiar tkanki tłuszczowej. Koszt takiej procedury waha się w zależności od jednostki wykonującej tę usługę. W celu konsultacji szczegółów najlepiej umów się z chirurgiem plastycznym lub lekarzem medycyny estetycznej.

6)Lifting- modelowanie sylwetki:

W przypadku bardzo zaawansowanej i opornej na leczenie pseudoginekomastii, która wymaga zastosowania liposukcji, zabieg liftingu również może okazać się skuteczny.

Lifting zapewnia niemalże natychmiastowe rezultaty. Jak tylko obrzęk się zmniejszy, od razu zobaczysz efekty, a Twoja sylwetka będzie znacznie smuklejsza.  

Możesz pozbyć się pseudoginekomastii naturalnymi sposobami:

Jeżeli obecnie zmagasz się z pseudoginekomastią (,, męskimi piersiami) kilka prostych zmian w Twoim życia sprawi, iż łatwo się jej pozbędziesz.
Zacznij jeść produkty o niskiej kaloryczności. Spożywaj naturalne suplementy. Zadbaj również o aktywność fizyczną.   
Jeżeli jednak, masz ekstremalnie duże piersi to oprócz zmian w diecie i ćwiczeniach skonsultuj się z lekarzem.