Peptydy, hmm pierwszy raz słyszę…

Peptydy, hmm pierwszy raz słyszę…

Jeszcze jakiś czas temu o peptydach w sporcie w naszym kochanym kraju mało kto słyszał , natomiast u naszych sąsiadów za wielką wodą temat ten to nie tajemnica już od lat 90.
Peptydy wśród sportowców są coraz bardziej popularne ale nie są też obce w takich dziedzinach życia jak medycyna , farmakologia , badania laboratoryjne , to tam możemy spotkać peptydy które za zadanie mają spalić tłuszcz, budować masę mięśniową , regenerować nasz organizm , lub ogólne poprawić osiągi u sportowców.

Ok wszystko brzmi fajnie ale czy te peptydy to nie są jakieś sterydy ?

Absolutnie nie , peptydy są to związki aminokwasów w których grupa karboksylowa jednego z aminokwasów łączy się z grupą aminową drugiego aminokwasu, co powoduje eliminacje cząsteczki wody,i wtedy powstaje tak zwane wiązanie peptydowe. Na chłopski rozum, peptydy to takie malutkie białka, pod warunkiem że ich liczba jest mniejsza niż 50 aminokwasów w wiązaniu. Przy wyższej liczbie niż wspomniane powyżej 50 mamy już do czynienia z białkiem. Tak więc Peptydy to po prostu małe łańcuchy aminokwasów, które są obecne we wszystkich komórkach naszego organizmu. Istnieje wiele rodzajów peptydów, protein , oligopeptydów, neuropeptydów, polimerów i hormonów peptydowych. Syntetyzowanie peptydów odbywa się w sposób naturalny przez nasze ciało. Gdzie możemy spotkać peptydy ?

Często są wykorzystywane jako lekarstwo które jest stosowane w kuracjach mających na celu zwiększenie ilości hormonów u obu płci. Mają za zadanie produkować nowe korzystne dla naszego ciała hormony takie jak na przykład testosteron lub kortykosteroidy.

Co możemy zyskać ?

Powiem krótko dużo , ponieważ jest to nowa generacja w dziedzinie suplementacji w sporcie jak i w codziennym życiu. W istocie, zwiększają nasz własny hormon wzrostu, co za tym idzie zwiększa się produkcja testosteronu ,co skutkuje poprawą libido , lepszym samopoczuciem , wzrostem siły i poprawą naszej sylwetki . Dodatkową zaletą peptydów jest zwiększanie tkanki mięśniowej oraz kostnej. Dużym plusem dla osób mało aktywnych fizycznie ale zmęczonych życiem , jest ich rewelacyjny wpływ na regeneracje naszego organizmu .

Leczenie stanów zapalnych to kolejny plus naszych peptydów , to doskonały szybki w przeciwdziałaniu lek przeciwzapalny. Ten pozytywny czynnik pozwala na przyspieszenie rehabilitacji po np. kontuzjach. Peptydy a przynajmniej niektóre łagodzą ból, i pozwalają nam szybciej wrócić do aktywności fizycznej.
Dodatkowo zapewniają lepsze dotlenienie mięśni, dlatego są one tak popularne w sportach gdzie kluczową rolę odgrywa wytrzymałość ( sporty walki , piłka nożna , lekkoatletyka itp).

Jak widać mają one ogromną liczbę zalet dla każdego człowieka , ale jak je brać ?
Najczęściej są stosowane metodą iniekcyjną. Pamiętajmy aby zachować odpowiednią ostrożność, i przygotować się do zabiegu . Ponieważ wszystkie iniekcje, to tak naprawdę ingerencja z zewnątrz w nasze ciało, konieczne jest zachowanie odpowiedniego poziomu higieny.

Należy pamiętać że peptydy przechowuje się w lodówce jest to konieczne aby zachować ich prawidłowe działanie jak i termin przydatności . Kiedy posiadamy już peptyd i sterylizowaną wodę czyli tzw. wodę iniekcyjną, kolejnym krokiem jest rozmieszać oba flakony , czyli wlać wodę do flakonika z proszkiem , tak mamy już gotowy roztwór do iniekcji , który przechowujemy w lodówce . Najbardziej popularnymi pojemnościami roztworu jest 1 lub 2 ml .

Następnie wstrzykujemy odpowiednią dawkę peptydu podskórnie, czyli delikatnie bierzemy skórę ( dolna parta brzucha) i wbijamy tam igłę ( strzykawka insulinowa). Najlepiej wybrać obszar dolnej części brzucha, ale iniekcja nie powinna być wykonana zbyt blisko pępka!!! Możliwe że po iniekcji pojawi się obrzęk ( guz) , jest to zjawisko zupełnie normalne i powinno szybko ustąpić, płyn musi się po prostu wchłonąć.

Z peptydami jest tak że w niektórych przypadkach iniekcje wykonać będziemy musieli kilka razy w ciągu dnia, wtedy należy pamiętać, aby regularnie zmieniać miejsca iniekcji .Czas iniekcji jak i dawka , ich ilość zależna jest od peptydu jaki stosujemy.

Co do rodzai peptydów , ich dawkowania , działania więcej informacji znajdziecie państwo na stronie e-sterydy.pl

W wielkim skrócie osoby które chcą zwiększyć naturalną produkcję hormonu wzrostu,a nie stać ich na przyjmowanie syntetycznego GH, peptydy są idealnym rozwiązaniem pod względem kosztów jak i działania.

Zażywając peptydy zwiększamy objętość hormonu wzrostu dzięki wydzielaniu go w gruczole przysadki mózgowej , który jest następnie przekształcany przez wątrobę do postaci hormonu IGF-1, Natomiast zwiększenie ilości IGF-1 we krwi prowadzi do wielu korzyści np. poprawa metabolizmu oraz wzrostu nowych komórek w organizmie.

Najpopularniejsze w sporcie grupy peptydów to GHRP i GHRH ( ten pierwszy stymuluje impuls wywarzania własnego hormonu wzrostu natomiast GHRH wzmacnia jego działanie i wydłuża czas jego działania).