Peptydy alternatywa dla sterydów

Peptydy – podstawowe informacje.

Stosowanie peptydów przez sportowców i szeroko pojętych kulturystów z roku na rok staje się coraz bardziej popularne.

Zmniejszenie dostępności typowych sterydów anabolicznych oraz zakaz używania większości substancji zalicznanych jako niedopuszczalna forma dopingu, skutecznie wpłynęło na poszerzenie znajomości rynku na temat peptydów.

Budowa peptydów – czym są peptydy.

Pod chemicznym względem peptydy zbudowane są z uporządkowanego łańcucha aminokwasów. Aminokwasy są głównym budulcem wszystkich białek. Peptyd w organizmie odpowiada głównie za odbiór sygnalizacji różnorodnych reakcji i procesów zachodzących w ludzkim organizmie.

Aminokwasy i zbudowane z nich peptydy są częścią każdego żyjącego organizmu. Występując więc jako związki naturalne. Klasyfikacja peptydów na podstawie licznie przeprowadzonych badań spowodowała, że większość nazw jest pod postacią ciągu liter oraz cyfr.

Obecnie niektóre sztucznie wyprodukowane związki peptydowe mogą zostać przekształcone na drodze licznych procesów chemicznych do postaci hormonów, w celu zarówno sygnalizacyjnym jak i po to by wywołać pewne skutki.

Rodzaje dostępnych peptydów.

Ze względu na dużą róznorodność peptydów można wyróżnić:

oligopeptydy – są związkami zbudowanymi z dwóch do kilkunastu aminokwasów połączonych wiązaniem peptydowym,
proteiny – inaczej białka lub proteiny są cząsteczkami zbudowanymi z wielu reszt aminokwasowych,
polimery – są substancjami białkowymi o dużej masie cząsteczkowej, polimery składają się z wielokrotniw powtarzalnych elementów zwanych merami,
neuropeptydy – są peptydami wykorzystywanymi przez neurony do komunikowania się między sobą a także do regulacji wielu procesów biologicznych,
hormony peptydowe – jest to grupa związków hormonalnych o podobnej budowie chemicznej do peptydów; znane hormony peptydowe to: oskytocyna, insulina a także glukagon.

W jaki sposób działają peptydy?

Peptydy są stosunkowo nową używką popularną wśród sportowców. Ich głównym działaniem jest wpływ na stężenie hormonu wzrostu, a przez to także wzrasta produkcja testosteronu. Testosteron z kolei powoduje znaczne zwiększenie wytrzymałości i siły organizmu a także w istotny sposób przyspiesza uzyskanie nowej tkanki mięśniowej.

Dzięki swoim właściwościom peptydy są stosowane w sporcie aby:

– wzmnocnić tkankę mięśniową,

– pozbyć się zbędnej taknki tłuszczowej,

– zwiększyć siłe i wytrzymałość organizmu,

– usprawanić procesy naprawcze i regeneracyjne,

– zmniejszyć stany zapalne w organizmie.

Dzięki swoim właściwościom takim jak minimalizowanie zmarszczek i oznak starzenia się organizmu peptydy znalazły szerokie zastosowanie także w kosmetyce i kosmetologii. Efekty jakie można osiągnąć przy regularnym stosowaniu peptydów to przede wszystkim ujędrnienie i wygłądzenie skóry, jej odżywienie i widoczne działanie regenerujące.

Opisy najpopularniejszych peptydów stosowanych w sporcie.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele substancji klasyfikowanych jako peptydy. Każdy z nich w działa w trochę inny sposób, dlatego też ważne jest zapoznanie się z działaniem poszczególnych preparatów.

Szczegółowe działanie peptydów zależy w głównej mierze od kolejności ustawienia sekwencji aminokwasowej w łańcuchu chemicznym.

GHRP2.

Jest niezwykle popularnym peptydem wśród sportowców, którym zależy nad uzyskaniem doskonałej rzeźby ciała. Nie pobudza tak bardzo apetytu jak dość popularny GHRP-6. Chociaż widać dużo podobieństw w budowie i działaniu między tymi substancjami widać dość istotne różnice.

W gruncie rzeczy stosując GHRP-2 oraz GHRP-6 można finalnie osiągnąć zbliżone efekty, które skutkują wzrostem masy mięśniowej a także intensyfikują spalanie zbędnej tkanki mięśniowej. Jednak warto wspomnieć, że GHRP-2 powoduje nieznaczny wzrost poziomu kortyzolu znanego jako hormon stresu, prolaktyny obniżając popęd seksualny a także aldosteron, który przyczynia się do zatrzymywania wody w organizmie.

Regularne przyjmowanie preparatów zawierających GHRP-2 powoduje zwiększenie wydzielania różnych aktywnych substancji z komórek somatotropowych, które biorą udział w procesach wzrostu. Dodatkowo w znaczący sposób zwiększa się synteza insulinopodobnego czynnika wzrostu IGF-1, który przyczynia się zwiększenia masy mięśniowej.

Zaleca się stosowanie dwóch iniekcji dziennie najczęściej rano oraz przed snem.

GHRP6.

GHRP-6 w znaczący sposób wpływa na silniejsze odczuwanie głodu a także charakteryzuje się silnym wpływem na ruchliwość żołądka. Jest jednym z pierwszych najbardziej spopularyzowanych peptydów stosowanych w sporcie oraz kulturystyce.

GHRP-6 swoje działanie opiera na pobudzaniu wydzielania greliny, hormonu odpowiedzialnego za uczucie głodu,

Wpływ na odczuwanie głodu następuje po około 20 minutach po zastosowaniu iniekcji, który skutkuje zwiększeniem przyjmowanych posiłków a także większą ilością kalorii powoduje, że możliwe jest poświęcenie energii na procesy budulcowe a także procesy wzrostu. Dzięki swoim właściwościom preparat jest doskonałym sojusznikiem w budowaniu nowej tkanki mięśniowej.

Regularne przyjmowanie peptydu GHRP-6 daje możliwość uzyskania dobrej jakościowa tkanki mięśniowej ale także wykazuje działanie zmniejszające powstałe i istniejące stany zapalne. W istotny sposób przyspiesza gojenie się ran i urazów chociażby takich jak zapalenie ścięgien, mogące wynikać z przetrenowania.

Zaleca się przyjmowanie GHRP-6 przed lub dwie godziny po posiłku. Najlepsze efekty można uzyskać przy pustym żołądku i niskim poziomie glukozy we krwi. Iniekcje należy wykonywać dwa razy dziennie: przed śniadaniem i przed snem.

IPAMORELIN.

Ipamorelin zaliczany jest do polipeptydów, którego struktura chemiczna zbudowana jest z pięciu aminokwasów. Stosowanie preparatów zawierających ipamorelin stymuluje aktywność wydzielniczą pewnej grupy receptorów, które posiadają zdolności do wiązania różnych substancji a następnie wywołują określoną odpowiedź komórkową.

Głównym zadaniem ipamorelinu jest stymulacja wydzielnicza przysadki mózgowej, która zlokalizowana jest w dolnej części podwzgórza u podstawy mózgu. Przysadka mózgowa odpowiedzialna jest za regulację wielu funkcji związanych z pracą układu hormonalnego. Aktywność biologiczna przysadki mózgowej wiąże się z:

– procesami wzrostu,

– funkcjonowaniem tarczycy,

– regulacją temperatury ciała,

– regulacją ciśnienia krwi,

– funkcjonowaniem narządów płciowych,

– działaniem blokującym odczuwanie bólu.

Ipamorelin wykazuje również działanie stymulujące na ruchliwość żołądka, jednak nie powoduje wzmożenie odczuwania głodu.

Regularne przyjmowanie ipamorelinu przyczynia się do wzrostu poziomu czynnika IGF-1, czyli insulinopodobnego czynnika wzrostu. Wspomaga to procesy anaboliczne w organizmie a także przyczynia się do zrzucenia zbędnych kilogramów.

Zaleca się przyjmowanie dawki na poziomie 200-300 mcg dwa do trzech razy dziennie.

TB500.

TB500 zalicza się do iniekcyjnych farmaceutyków wspomagających procesy regeneracji i gojenia się ran. Regularna suplementacja preparatami zawierającymi TB500 zwiększa możliwość ruchową w przebiegu urazów a także wpływa na zmniejszenie odczuwania bólu w przypadku wszelkiego rodzaju uszkodzeń. Znacząco przyczynia się do zmniejszenie i wyciszenia stanów zapalnych.

TB500 zalecany jest w przebiegu takich urazów jak:

– leczenie zapalenia ścięgien i włókien mięśniowych,

– urazy tkanki mięśniowej a także tkanki łącznej o różnym podłożu,

– uszkodzenia warstw skóry i naskórka.

Regularne przyjmowanie TB500 przyczynia się do poprawy elastyczności mięśni, które zostały w pewien sposób uszkodzone.

Suplementacja TB500 może być skutecznym środkiem wspomagającym program treningowy, minimalizującym ryzyko szkodliwych kontuzji.

Preparat na polskim rynku dostępny jest w postaci proszku do rozrobienia z wodą iniekcyjną. Najczęściej przyjmuje się jednorazowo całą zawartość fiolki. Dopuszczalne są iniekcje podskórne, domięśniowe a nawet dożylne. Najczęstszym sposobem przyjmowania TB500 jest dawka 2 – 2,5 mg wstrzykiwana dwa razy w tygodniu przez okres od czterech do sześciu tygodni. Ważne jest aby stopniowo schodzić z przyjmowanej dawki.

BPC157.

Białko BPC – 157 zbudowane jest z piętnastu aminokwasów i stanowi część łańcucha białkowego BPC. Peptyd znany ze swoich właściwości poprawiających i usprawniających procesy trawienne. Wykazuje działanie protekcyjne na śródbłonek pokrywający wewnętrzną powierzchnię pęcherzyków krwi. Wspomaga również proces angiogenezy, czyli procesu budowania nowych naczyń krwionośnych.

Przeprowadzone badania sugerują przeciwzapalny wpływ BPC157 na organizm. Peptyd ten odpowiada za regulację i kontrolę przepływu krwi na całej długości przewodu pokarmowego.

BPC157 w znaczący sposób przyspiesza gojenie się urazów mięśnia czworogłowego a także ścięgien Achillesa, które najczęściej ulegają kontuzjom podczas intensywnego wysiłku fizycznego.

Wielu badaczy uważa, że przyjmowanie peptydu BPC157 powoduje zmniejszenie odczuwania bólu pochodzącego z uszkodzonych tkanek. Białko BPC157 działa na różnego rodzaju poziomach: od narządów i tkanki mięśniowej czy też więzadeł po skórę i ścięgna.

Zaleca się stosowanie iniekcji podskórnej. Dawka uzależniona jest od potrzeb indywidualnych:

– w celach terapeutycznych 200 mg dziennie,

– w poważniejszych przypadkach 400-1000 mg dziennie.

HGH FRAGMENT.

HGH Fragment jak sama nazwa wskazuje jest fragmentem ludzkiego HGH (hormonu wzrostu). Szeroko stosowany w środowisku sportowym i kulturystycznym. Wykazuje działanie regulacyjne przemian chemicznych związków tłuszczowych. Charakteryzuje się dobrą tolerancją bez negatywnych skutków ubocznych.

HGH Fragment wykazuje właściwości regulujące procesy przemiany materii a także procesów metabolimu związków tłuszczowych, bez efektów ubocznych zmniejszających wrażliwość tkanek na działanie insuliny.

Regularne przyjmowanie preparatów z HGH Fragmentem hamuje proces lipogenezy. Oznacza to, że wpływa hamująco na syntezę kwasów tłuszczowych a także innych lipidów. W przeciwieństwie do innych popularnych spalaczy tłuszczu nie wywołuje potęgowania uczucia głodu.

Dodatkowym atutem preparatu jest promowanie uzyskiwania dodatkowej masy mięśniowe, która jest pozbawiona zbędnej tkanki tłuszczowej.

Preparat HGH Fragment dostępny jest w sproszkowanej formie, którą rozpuszcza się w wodzie iniekcyjnej lub roztworze soli fizjologicznej. Zaleca się przyjmowanie dawki 250 mg w porannej iniekcji oraz 250 mg w iniekcji wykonywanej przed snem.

TESAMORELIN.

Tesamorelin jest zaliczany do analogów czynnika indukującego produkcję ludzkiego hormonu wzrostu GHRH, ang. Growth Hormone-Releasing Hormone). Jego budowa chemiczna składa się z 44 aminokwasów, które budują endogenny hormon wzorstu.

Mechanizm działania Tesamorelinu opiera się na aktywowaniu podwzgórza do wydzielania GHRH, który z kolei wpływa na aktywność wydzielniczą przysadki mózgowej, gdzie produkowane są: Hormon somatotropowy (STH) oraz hormon wzrostu (GH). Następny etap zachodzi w komórkach wątroby gdzie wzmożona zostaje produkcja insulinopodobnego czynnika wzrostu IGF-1.

IGF-1 wchodzi w interakcję z innymi białkami uruchamiając szereg ważnych reakcji biologicznych.

Dzięki przyjmowaniu Tesamorelinu można uzyskać:

– znaczny ubytek grubości tętnic szyjnych (zmniejszenie grubości kompleksu intima-media),

– zmniejszenie ilości zbędnej tkanki tłuszczowej,

– zmniejszenie stanów zapalnych i poziomu CRP,

– polepszenie profilu lipidowego.

Wzrost stężenia IGF-1 przyczynia się do zminimalizowania poziomu tkanki tłuszczowej oraz indukuje produkcje hormonu wzrostu.

Zaleca się przyjmowanie dziennej dawki od 2 do kilku mg w postaci iniekcji podskórnej. Typowy cykl wynosi kilka tygodni w zależności od oczekiwanych efektów.

HEXARELIN.

Hexarelin oddziałuje na dwie główne części mózgu: przysadkę mózgową a także podwzgórze. Jego działanie opiera się wpływie na pracę komórek wątroby. Obecność heksareliny indukuje syntezę insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF-1), który wpływa na intensywniejszą syntezę hormonu wzrostu.

Regularne przyjmowanie Hexarelinu może powodować:

– znacznie lepszy przyrost masy mięśniowej,

– wzrost siły i wytrzymałości tkanki mięśniowej,

– wzmocnienie tkanki łącznej,

– wzmocnienie tkanki kostnej, poprzez zwiększenie jej gęstości mineralnej.

Peptyd ten wykazuje podobieństwo zarówno w budowie jak i działaniu do popularnego GHRP-6. W znaczący sposób zwiększa wytrzymałość i wydajność organizmu, jednak w przeciwieństwie do niego nie wywołuje napadów głodu.

Zaleca się stosowanie dziennej dawki w granicach do 400 mcg przez okres kilku tygodni.

IGF-1.

IGF-1 jest insulinopodobnym czynnikiem wzrostu, który wspomaga wytwarzanie hormonu wzrostu GH. Jest to doskonałe wsparcie w procesie budowania masy mięśniowej oraz w procesach regeneracji.

W naturalny sposób IGF wpływa na intensyfikację procesów anabolicznych, co skutkuje przewagą procesów nadbudowy względem przemian o charakterze katabolicznym, czyli rozpadu. Uzyskany w ten sposób dodati bilans azotowy pozwala na większą syntezę białek budulcowych, wchodzących w skład włókien mięśniowych.

Suplementacja IGF sprzyja w uzyskaniu wysoko jakościowej tkanki mięśniowej. Działa protekcyjnie na masę mięsniową podczas redukcji.

Zaleca się przyjmowanie dziennej dawki w granicach 50 do 90 mcg. Zazwyczaj cykl trwa 4-6 tygodni.

CJC1295.

Peptyd CJC1295 w naturalny sposób wspiera uzyskanie beztłuszczowej tkanki mięśniowej. Swoje działanie opiera na stymulacji przysadki mózgowej do wytwarzania większej ilości hormonu wzrostu. CJC1295 zalicza się do syntetycznych odpowiedników endogennego hormonu wzrostu GH.

Iniekcje z CJC1295 zwiększają procesy syntezy różnorodnych białek, które w zauważalny sposób napędzają przyrost tkanki mięśniowej. Preparat również przyczynia się do pobudzenia komórek skóry, poprawiając jej odporność. Użytkownicy potwierdzają również pozytywny wpływ peptydu CJC1295 na jakość snu, którego optymalna ilość jest niezbędna do procesów wzrostu.

Zaleca się przyjmowanie preparatu 2-3 razy dziennie przez okres kilku tygodni. Sugerowana dawka wynosi 2 mg na jedną iniekcję.

CJC1295 WITH DAC.

CJC1295 with DAC jest preparatem wykazującym wpływ na produkcję czynnika odpowiadającego za syntezę hormonu wzrostu (GHRH).

Działanie preparatów zawierających peptyd Cjc1295 wit DAC opiera się na znacznym zwiększeniu wydzielania takich substancji jak insulinopodobny czynnik wzrostu IGF-1, który w znacznym stopniu przyczynia się do powstawania tkanki mięśniowej.

Badania kliniczne potwierdziły również pozytywne działanie, umożliwiające pozbycie się zbędnej tkanki tłuszczowej. Dzieje się to za pomocą regulacji procesów metabolizmu związków tłuszczowych.

Synergiczne działanie CJC1295 with DAC umożliwia promowanie procesów o charakterze anabolicznym, pozwalając uzyskać dobrze zdefiniowaną masę mięśniową pozbawioną zbędnej tkanki tłuszczowej.

Zaleca się dawkowanie 2000mcg  raz w tygodniu. Typowa długość cyklu wynosi kilka tygodni.

MGF.

MGF zalicza się do środków pobudzających wydzielanie endogennego hormonu wzrostu oraz mechanicznego czynnika wzrostu. obie substancje wytwarzane są przez komórki tkanki mięsniowej, co przyczynia się do zauważalnych przyrostów masy mięśniowej.

Peptyd MGF przyczynia się również do znacznie szybszego gojenia się i procesów regeneracyjnych uszkodzonych mięśni i tkanek.

Regularne przyjmowanie peptydu MGF powoduje uruchomienie naturalnych i podstawowych procesów anabolicznych, mających na celu powstanie nowych tkanek.

MGF jest peptydem o bardzo mocnym działaniu dlatego też zaleca się wykonywanie jednej iniekcji dziennie po zakończonym treningu lub przed snem.

PEG MGF.

Peg MGF jest jednym z wariantów genu kodującego białko IGF. Podobnie jak MGF wpływa na zwiększenie się ilości komórek macierzystych znajdujących się w tkance mięśniowej a także wpływa pozytywnie na procesy regeneracyjne włókien mięśniowych.

Pegilacja jest procesem mającym na celu przyłączenie cząsteczki glikolu polietylonowego (PEG) do większej strukturalnie cząsteczki, w tym przypadku peptydu MGF.

MGF stymuluje rozrost masy mięśniowej, poprzez promowanie procesów anabolicznych, sprzyja renetncji atomów azotu, co w znaczny sposób wpływa na produkcję nowych białek.

Dzienna dawka wynosi 200-400 mcg dziennie. Cykl wynosi zazwyczaj 4 tygodnie.

PAL GHK.

Pal GHK jest peptydem zawierającym cząsteczki miedzi. Pełni ważną rolę w wielu procesach biologicznych.

Peptyd wykazuje działanie remodelujące tkankę. Działa naprawczo na uszkodzoną tkankę, która w znacznie szybszy sposób się goi. Wykazuje silne działanie przeciwzapalnych i antyoksydacyjne.

Preparat wspomaga syntezę kolagenu oraz glikozoaminoglikanów w komórkach fibroblastach zlokalizowanych w skórze.

Zaleca się przyjmowanie 200 mcg dziennie. Cykl trwa od 5 do 10 dni. Cykl można powtarzać co rok.

MELANOTAN.

Melanotan jest hormonem peptydowym dostępnym w formie iniekcyjniej. Działanie peptydu opiera się na stymulacji receptorów alfa-melanocytów. Skutkuje to wzmożoną syntezą malaniny w odpowiedzi na działanie promieni słonecznych.

Organizm jest wstanie budować swoistą pamięc w komórkach skóry, tak że osoba opalająca się uzyskuje znacznie lepsze efekty.

Zalecana dawka wynosi 1000 mcg dziennie. Melanotan może być cyklicznie stosowany również w celu poprawy popędu seksualnego.