Meldonium

Od pewnego czasu w dopingu zapanowała moda na Meldonium , co to za cudo łotewskiego producenta Grindex .

W tym wpisie postaramy się wyczerpać temat tego leku opisać jego dawkowanie , do czego jest stosowane w medycynie a do czego w dopingu . Postaramy się przedstawić wszystkie za i przeciw , pamiętaj strona e-sterydy.pl w żaden sposób nie zachęca do stosowania dopingu , artykuł jest tylko informacją na temat danego środka i ma aspekty edukacyjne.

Opis:

MILDRONAT w medycynie oferowany jest pod nazwami : Meldonium ,THP, MET-88, Mildronats, Quaterine. Jest lekiem używanym w leczeniu niedokrwienia, szczególnie jeżeli chodzi o leczenie niedokrwienia serca i efektów ubocznych związanych z tym problemem. Szczególną popularność zdobył w takich dziedzinach medycyny jak neurologia, czy leczenie zaburzeń krążenia mózgu. Badania wykazały że Meldonium ma bardzo dobry wpływ na funkcję ośrodkowego układu nerwowego i zaburzenia krążenia mózgu. Na receptę można go dostać kiedy pacjent ma problemy z wydajnością pracy swojego mózgu , jak wiemy ma to duży wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Dzięki leczeniu Mildronatem wspomaga on funkcje motoryczne, zmniejsza uczucie osłabienia, niweluje zawroty głowy oraz mdłości. Kolejne z badań wykazały że dodatkowo poprawia pamięć oraz wpływa na lepsze chłonięcie wiedzy.

O Meldonium naukowo:

Meldonium to nic innego jak strukturalny analog gamma-butyrobetainy. Działanie opisywanego tutaj środka polega na tym że przyjmując odpowiednią dawkę leku zapobiega się akumulacji acylokarnityny i Acylo-CoA. Kolejne co robi Mildornate to również zapobiega zbieraniu się metabolitów długołańcuchowych kwasów tłuszczowych w naszych komórkach oraz tkankach niedokrwiennych , co skutkuje blokowaniem tego wysoce tleno chłonnego procesu. Kolejne co następuje to atywacja syntezy gamma-butyrobetainy, wpływ ma na to zmniejszenie stężenia karnityny w naszym organizmie, co zapewnia nam rozszerzenie naczyń krwionośnych. Jedną z większych zalet Mildronate jest to że poprzez swoje działanie poprawia przepływ krwi w mózgu , szczególnie w obszarze gdzie mogą wystąpić niedokrwienia, w ten sposób przywraca równowagę w całym mózgu i niweluje strefę niedokrwienia.

Zastosowanie:

Ciekawe że lek ten wykorzystywany jest w kuracjach odwykowych (pomaga w walce z nałogiem tzw. syndrom abstynencji). Kolejnym zastosowaniem jest tak jak wspomnieliśmy wyżej to typowo medyczne aspekty czyli leczenie niewydolności serca , zawałów i udarów ( mózgu). W sporcie natomiast szczególnie ceni się jego działanie jeśli chodzi o : poprawę wytrzymałości, zwiększa dostarczenie tlenu do naszych komórek ( oraz chroni je przed zatruciem- detoksykacja). Zażywając Meldonium w granicach 1000mg dziennie daje nam uczucie zwiększenia energii i znacznie przyspiesza regenerację i produkcję energii.

Dawkowanie:

Mildronate produkowane jest jako środek iniekcyjny jak i w postaci kapsułek. Ze względu na łatwiejsze podawanie opisze dawkowanie na kapsułkach. Aktywny czas działania Meldonium to od 6 do 8 godzin a jeśli chodzi o maksymalną dawkę nie powinniśmy przekraczać 1500mg na dobę. Jest wiele metod podawanie tego leku w zależności od rodzaju kuracji jak i tego co chcemy osiągnąć.

W leczeniu przewlekłego zaburzenia krążenia mózgowego, dawki jakie powinniśmy przyjmować to 500mg dziennie (1 kapsułka) . Okres tej terapii powinien trwać pomiędzy 4 a 6 tygodni.

Kolejny przykład kiedy mamy do czynienia z leczeniem w ramach terapii skojarzonej: dawka wynosi od 500 do 1000mg raz na dobę (może też być podzielona na 2 dawki w ciągu dnia). Okres takiej terapii powinien wynosić od minimum 4 do 6 tygodni.

Kiedy doskwiera nam stres intelektualny , oraz zmęczenie fizyczne– zalecanymi dawkami są 250mg cztery razy dziennie( 1000mg łącznie na dobę) .Okres terapii to od 10dni do 2 tygodni.

Typowo w dopingu: od 500 do 1000mg , podzielone na dwa razy dziennie , szczególnie przed treningiem. Czas trwania kuracji w okresie przygotowawczym to 2-3 tygodnie, w okresie starów w zawodach od 10 do 14 dni.

W walce z alkoholizmem: dawka to 500mg cztery razy dziennie (łącznie 2000mg na dobę). Okres terapii wynosi wtedy od 7 do 10 dni.

Dodatkowe informacje :

Lek ten zaleca się przyjmować w dawkach maksymlanie do 1,5g ( czyli 3 kapsułki) podzielone na 2-3 dawki w ciągu dnia , szczególnie przed treningiem. Ważne jest aby na dawkę docelową(maksymalną) wchodzić stopniowo, czyli zażywanie zaczynamy od małej dawki np. 1 tabletki dziennie by wraz z upływem paru dni stopniowo zwiększyć dawkę ma to na celu sprawdzenie naszej tolerancji na lek . Jeśli bierzesz małe dawki to pamiętaj że kuracja z użyciem Meldonium powinna trwać do 6 tygodni, choć sporo sportowców przyznaje że stosują je znacznie dłużej, ale pragnę przed takim stosowaniem ostrzec ,ponieważ konsekwencję mogą być poważne. Portal e-sterydy.pl nie zaleca stosować Meldonium na własną rękę , bez poznania podstawowych informacji o tym leku. Najlepiej by było najpierw skonsultować chęć zażycia preparatu z lekarzem prowadzącym. Maksymalne stężenie w osoczu Meldonium ma już po 2 godzinach od spożycia.
Ktoś pewnie się spyta – a co z efektem ubocznym ? Jeśli chodzi o efekty uboczne to Meldonium to lek stosunkowo bezpieczny , pamiętajmy jednak o bezpiecznym dawkowaniu czyli nie przekraczaniu dawki 1500mg na dobę. Efektywną i bezpieczną dawką jest 1000mg (2 kapsułki) dziennie.

Na koniec:
Jeśli szukasz pewnych porad , od doświadczonego zespołu zapraszamy na nasze forum na portalu e-sterydy.pl.