Czy można uzależnić się od sterydów? Jak bardzo są one niebezpieczne?

Uzależnienie od sterydów

Tanie zestawy sterydów, gotowe cykle w sklepie online
Sklep ze sterydami online

Sterydy są zażywane głównie przez sportowców w celu poprawy wyglądu fizycznego ciała. Pomagają one budować efektowną masę mięśniową w krótkim czasie, zwiększają wytrzymałość podczas treningów. Najczęściej są też stosowane w celu uzyskania nielegalnej przewagi nad konkurentami. Ich zażywanie jest niebezpieczne dla zdrowia. Poprawa wyników sportowych często odbywa się kosztem długotrwałych problemów zdrowotnych. Podobnie jak częste spożywanie alkoholu prowadzi do uzależnienia się organizmu. Osoby nadużywające sterydów narażone są na zawał serca, wahania nastroju i obniżenie popędu seksualnego. 

Leki poprawiające wydajność organizmu w czasach starożytnych

Od niepamiętanych czasów ludzie uprawiali sport. Również codzienne czynności wymagały użycia większej siły i wytrzymałości niż w czasach obecnych. Poczynając od starożytnych Greków i ich udziału w Igrzyskach Olimpijskich w ludziach zawsze drzemała chęć rywalizacji i pokonania przeciwnika. Nawet kierowcy rydwanów ze starożytnego Rzymu pili napary ziołowe, aby uzyskać dodatkową siłę przed dużymi wydarzeniami. Dyscypliny wymagające użycia nieprzeciętej siły np. podnoszenie ciężarów, mają w swej historii zapisane niejednokrotne przewinienia związane z nadużywaniem sterydów. Obecnie najbardziej narażonymi dyscyplinami sportu są kolarstwo, baseball czy lekkoatletyka. Gwiazdy sportu tacy jak Lance Armstrong, Alex Rodriguez i Barry Bonds, stali się ikonami szkód, jakie sterydy mogą wyrządzić sportowcom. 

Anadrol czyli Anapolon, mocny steryd anaboliczny w sklepie online
Anapolon

Dlaczego ludzie sięgają po sterydy?

Ludzie często sięgają po sterydy, aby poprawić swoją kondycję fizyczną. Dzięki nim mogą stymulować wzrost mięśni i osiągać lepsze wyniki sportowe. Sterydy anaboliczne odzwierciedlają działanie naturalnie wytwarzanego testosteronu w organizmie, prawdopodobnie poprawiając wytrzymałość, siłę i reakcje. Zwiększona siła pozwala ludziom na wykonywanie coraz to bardziej męczących treningów, podczas gdy zwiększona wytrzymałość pozwala im dłużej utrzymywać te treningi i częściej je powtarzać. Z kolei wzrost mięśni powoduje, że ludzie, którzy odczuwają presję dostosowania się do społecznych ideałów piękna i męskości odczuwają zainteresowanie swoją osobą i akceptację otoczenia. 

Skutki uboczne zażywania sterydów anabolicznych

Według instytutu „National Institute on Drug Abuse” osoby, które używają sterydów anabolicznych w sposób niewłaściwy, zwykle przyjmują je doustnie lub wstrzykują sobie je do mięśni. Zdarza się też, że stosują je w postaci żelu, wcierając w skórę. Szacuje się, że dawki te mogą być od 10 do 100 razy większe niż dawki zalecane w leczeniu schorzeń. Takie ilości sterydów mogą wywoływać szereg niepożądanych skutków ubocznych. Do najpopularniejszych długoterminowych schorzeń zalicza się:

  • problemy z nerkami i ich niewydolność
  • problemy z wątrobą
  • powiększone serce
  • wysoki poziom ciśnienia krwi
  • zwiększone ryzyko wystąpienia udarów, zawałów serca i zakrzepów krwi
  • guzy

Mężczyźni, którzy sięgają po sterydy często doświadczają przedwczesnego łysienia, rozwoju piersi, zwiększonego prawdopodobieństwa raka prostaty czy zmniejszonej liczby plemników. Kobiety również doświadczają negatywnych skutków ubocznych, w tym wzrostu włosów na twarzy, zmniejszonego rozmiaru piersi, łysienia typu męskiego, zmian w cyklu miesiączkowym i głębszego tonu głosu.

Czy sterydy uzależniają?

Sterydy z pewnością mają właściwości uzależniające. Badania sugerują, że około 32% osób niewłaściwie używających sterydów anabolicznych uzależnia się od nich psychicznie i fizycznie. Wśród negatywnych skutków zażywania sterydów objawy odstawienia mogą być szczególnie poważne. Kiedy uzależniony od sterydów przerywa ich zażywanie pojawić się mogą takie objawy jak zmęczenie, niepokój, utrata apetytu czy bezsenność. Wśród osób uzależnionych rosną też wskaźniki zachorowalności na depresję czy stanów lękowych.

Mimo wymienionych wyżej komplikacji zdrowotnych, jakie niesie za sobą zażywanie sterydów chętnych do ich spożywanie nie brakuje. W obecnych świecie, w którym wygląd odgrywa bardzo istną rolę, ludzie szukają skrótów do sukcesu. Efekty, jakie można osiągnąć stosując sterydy zdają się być atrakcyjne. Niestety w tym przypadku pojęcie piękna niesie za sobą negatywne konsekwencje zdrowotne. Ten kompromis nie jest opłacalny. Zawsze skutkuje z krótszym życiem, długotrwałym leczeniem i bólem.

Jak osoby uzależnione mogą znaleźć pomoc?

W dziedzinie leczenia zaburzeń związanych z nadużywaniem substancji sterydy są często przyćmione przez bardziej popularne środki uzależniające jak alkohol czy narkotyki. Istnieją jednak ośrodki, które specjalizują się w leczeniu uzależnień tego typu. Jeśli zmagasz się z niewłaściwym stosowaniem sterydów lub martwisz się o kogoś, kto być może ma skłonności do ich nadużywania, skontaktuj się z dowolnym ośrodkiem zajmującym się terapią osób uzależnionych. Jedną z takich instytucji jest Action Rehab. Dostosowanie planu leczenia i sprawdzona wiedza specjalistyczna pomoże znaleźć najbardziej skuteczną drogę do wyzdrowienia dla każdego, kto cierpi na zaburzenia związane z nadużywaniem sterydów