Clomiphene Clomid 50mg/tab

Czym jest preparat Clomid?

clomid-odblok-pct-kup-cena-online

Clomid stanowi preparat, który jest handlową nazwą cytrynianu clomifenu (Clomiphane Cytrate). Związek jest pozyskiwany  w sztuczny sposób w warunkach laboratoryjnych, i jest przeznaczony zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Lek ten przepisywany jest w głównej mierze przez lekarza ginekologa kobietom, których dotyczy problem jajeczkowania. Co ciekawe, lek ten przeznaczony jest również dla mężczyzn, gdyż badania kliniczne potwierdziły, że pozytywnie wpływa on na zwiększoną produkcję testosteronu u mężczyzn w momencie, gdy naturalny proces produkcji tego hormony jest wstrzymany z przyczyn naturalnych. Jednak zażywanie tego leku przez dłuższy okres czasu (dłuższy niż 3 miesiące) może mieć swoje złe konsekwencje – praktycznie wszystkie hormony o budowie sterydowej po pewnym czasie sprawiają, iż naturalna produkcja hormonów u mężczyzn zostaje całkowicie zahamowania. Jest to spowodowane faktem, iż organizm mężczyzn szybko przyzwyczaja się do dużej dawki hormonów dostarczanych regularnie z zewnątrz, wobec czego zarówno dawkowanie jak i cykl przyjmowania powinien być konsultowany  z lekarzem.

Sam preparat Clomid składa się z subtancji leczniczej (aktywnej), którą jest cytrynian clomifenu wraz z innymi substancjami pomocniczymi, które przyspieszają produkcję hormonów. Lek w największym stopniu oddziałowuje na podwzgórze w mózgu, dzięki czemu szybko aktywuje on odpowiednie ośrodki mózgu do produkcji hormonów gonadotropowych. Składniki leku najpierw pobudzają jądra do syntezy testosteronu, a następnie następuje jego wydzielanie do krwioobiegu. Celem wydzielania tak dużej ilości testosteronu jest jest zwalczanie innych hormonów we krwi człowieka o działaniu egzogennym (spowalniającym wzrost mięśni). To właśnie m.in. testosteron odpowiedzialny jest za zwiększanie się masy mięśniowej, wobec czego im większa jego ilość we krwioobiegu, tym szybciej mięśnie będą rosnąć.

W jaki sposób odpowiednio dawkować lek Clomid?

Jeszcze przed samym rozpoczęciem procesu zażywania leku należy nadmienić, że wielkość dawki jak i częstotliwość jego przyjmowania powinna być dostosowana do siły, z jaką preparat może potencjalnie oddziaływać na organizm danej osoby. Poszczególne związki sterydowe obecne zarówno w leku Clomid jak i w innych tego typu lekach mają bardzo różny okres półtrwania,  w związku z czym temo oraz czas w jakich rozkładnay jest lek różni się od siebie. Dla przykładu  w sytuacji gdy lek będzie przyjmowany  w czasie, gdy poziom androgenów we krwi jest bardzo wysoki, dawka leku nie wywoła żadnego efektu. Z kolei gdy poziom androgenów we krwi jest już zbyt niski, może okazać się za późno na doustne przyjmowanie testosteronu – wówczas koniecznym może okazać się przyjmowanie dożylne.

Sam preparat Clomid ma okres półtrwania około 5 dni. Według badań cykl przyjmowania tego preparatu należy podzielić w stosunku 5:2:1. Oznacza to, że:

 1. Przez około 5 pierwszych tygodni należy zażywać dawkę w stężeniu 50-100 Mg/dziennie (należy go stosować jako cykl krótki);
 2. Przez następne dwa tygodnie stosować dawkę 250 Mg w pierwszym dniu nowego tygodnia, następnie przez kolejne 3 dni stosować dawkę 100 Mg/dziennie, aby przez ostatnie 3 dni w tygodniu przyjmować dawkę 50 Mg/dziennie.
 3. Przez ostatni tydzień należy przyjmować dawkę do maksymalnie 50 Mg/dziennie.

Taki podział jest umotywowany faktem, iż w ten sposób organizm jednocześnie szybko zaadaptuje się do dużej ilości przyjmowanego leku i produkcji testosteronu,  i tym samym nie dozna swego rodzaju szoku spowodowanego nagłym brakiem dostarczanego preparatu. Jednak dla pewności przez rozpoczęciem przyjmowania samego leku oraz aby wiedzieć w jakiej dawce maksymalnie i przez jaki okres należy przyjmować lek, dobrze jest skonsultować się z lekarzem, który pomoże podjąć decyzje o samym rozpoczęciu procesu leczenia, jak  i to kiedy i jakie ilości leku pacjent powinien przyjmować. Nie należy zapominać, iż jest to lek o silnym działaniu, którego przedawkowanie może zagrozić życiu bądź zdrowiu pacjenta.

Dla kogo przeznaczony jest lek Clomid?

Preparat ze względu na swoje właściwości przyspieszające budowę masy mięśniowej polecany jest zarówno mężczyznom jak i kobietom. Do jedynych grup osób, którym nie zaleca się przyjmowanie leku należą:

 • Dzieci do 16 roku życia – według badań zażywanie leku może zaburzyć gospodarkę hormonalną w ciele młodej osoby, w której układ hormonalny jest w okresie największych zmian;
 • Osobom starszym – wpływ zbyt dużej produkcji jednego hormonu może doprowadzić po dłuższym czasie do niepożądanych efektów takich jak np. zawał;
 • Kobietom w ciąży – wpływ leku może być nieodpowiedni dla ciężarnej oraz jej dziecka.

Clomid jako lek przyśpieszający produkcję hormonów przeznaczony jest w głównej mierze dla kulturystów i osób aktywnie uprawiających różne dyscypliny sportowe.Choć jako swego rodzaju środek dopingujący nie przynosi znaczących efektów dla kobiet, tak u mężczyzn efekty widoczne są już po krótkim czasie zażywania. Swoim działaniem stymuluje on uwalnianie się hormonów luteinizujących oraz folikulotropowych, co z kolei stymuluje sekrecje testosteronu. Do tego typu hormonów można śmiało zaliczyć kortyzol. Kortyzol jako hormon w bardzo negatywny sposób wpływa na syntezę białek kurczliwych mięśni szkieletowych. Zadaniem Clomidu jest właśnie zapobieganie temu procesowi.

Kobiety również mogą zażywać ten lek, choć jest on przede wszystkim przeznaczony dla kobiet uprawiających sport Jego działanie może być pomocne zwłaszcza przed startem w zawodach, ponieważ hamuje on wydzielanie się estrogenu. Przez to zwiększa on spalanie się tkanki tłuszczowej, poprawia wygląd muskułów zwłaszcza w okolicy ud oraz bioder (mięśnie szczególnie istotne podczas zawodów sportowych).

Warto również zauważyć, że sam lek oprócz tego, że ma szerokie zastosowanie, i przyspiesza budowę masy mięśniowej jednocześnie zmniejszając tkankę tłuszczową, jest on dosyć łatwo dostępny w atrakcyjnej cenie. Koszt samego kilkumiesięcznego cyklu przyjmowania preparatu jest stosunkowo tani jak na tego rodzaju produkty, dzięki czemu na jego zakup oraz zażywanie może sobie pozwolić każdy. Najważniejsze jednak jest, aby nie rozpocząć przyjmowania leku bez wcześniejszej konsultacji  z lekarzem. Nie jest to działanie przymusowe, lecz może pomóc w określeniu jaką dawkę leku i przez jak długi okres czasu dana osoba będzie musiała ją przyjmować.

Jakie są skutki uboczne przyjmowania leku Clomid?

Ogólnie sam lek jak i substancje składające się na niego są stosunkowo bezpieczne dla organizmu zarówno kobiety jak i mężczyzn. Skutki uboczne obserwowane są stosunkowo rzadko, i zaliczają się do nich:

 • nagłe uderzenia gorąca (zwłaszcza w pierwszych dniach i tygodniach przyjmowania preparatu);
 • Bóle głowy;
 • Chwilowe zaburzenia widzenia.

Podczas przyjmowania leku kobiety powinny zachować szczególną ostrożność. Powyższe skutki uboczne są obserwowane zwłaszcza u kobiet, które używają leku Clomid w celu ograniczenia pracy estrogenu. Jeżeli skutki uboczne utrzymują się przez długi czas, lub co gorsza z czasem nasilają się, należy natychmiast przerwać zażywanie preparatu i udac się do lekarza.

Gdzie można kupić lek Clomid?

Preparat ten jest dosyć łatwo dostępny zarówno w formie doustnej jak i w formie płynnej. Dostać go można w aptece, jednak aby lek pochodził ze sprawdzonego źródła najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do lekarza i zakup leku na receptę. Co prawda preparat dostępny jest na czarnym rynku, i w wielu miejscach można otrzymać go do recepty, lecz wtedy nie ma pewności, iż będzie on miał takie samo działanie, i nie zagrozi zdrowiu pacjenta.

Mimo to, stosowanie leku przynosi sporo korzyści w stosunkowo krótkim czasie od rozpoczęcia procesu leczenia. Zaliczyć do tego można m.in:

 • przyblokowanie receptorów estrogenowych w sutkach;
 • ustabilizowanie produkcji testosteronu.

Preparat Clomid cieszy się dosyć dużą popularnością zwłaszcza wśród sportowców jak i kulturystów. Wiele osób pozastosowaniu kuracji nie tylko cieszyło się z szybkiego przyrostu masy mięśniowej oraz redukcji tkanki tłuszczowej, ale i znaczna większość z nich nie uskarżała się na możliwe skutki uboczne. To jedynie utwierdza w przekonaniu, iż lek wart jest swojej ceny oraz nie zagraża zdrowi ani życiu osób go zażywających.