Tauryna chroni jądra podczas stosowania sterydów anabolicznych –najnowsze badania

Tauryna chroni jądra podczas stosowania sterydów anabolicznych

Sterydy anaboliczne – działanie

Sterydy anaboliczne to substancje, które przyspieszają procesy podziału komórek organizmu. Najszybciej zauważalnym efektem ich zastosowania jest szybki przyrost masy mięśniowej, a także większa siła i wytrzymałość. Niestety niosą one jednak również ryzyko zachwiania równowagi hormonalnej organizmu, skutkujące zmianami w funkcjonowaniu niektórych narządów wewnętrznych. Negatywnie wpływają zwłaszcza na wątrobę, układ odpornościowy i układ krwionośny, wywołując nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krzepnięcia krwi i zwiększając ryzyko wystąpienia choroby zatorowo-zakrzepowej. Sterydy anaboliczne mogą także niekorzystnie oddziaływać na psychikę, prowadząc potencjalnie do wystąpienia depresji. 

Sterydy anaboliczne a gospodarka hormonalna organizmu

Długotrwałe stosowanie sterydów anabolicznych i innych substancji, które podnoszą poziom testosteronu, ma także negatywny wpływ na zdolność organizmu do produkcji tego hormonu po zaprzestaniu używania wyżej wspomnianych preparatów.

CYPIONAT DHB- Nowość !!! sterydy sklep online

Przede wszystkim, osoby, które długo stosują sterydy anaboliczne, mogą doświadczyć zmian hormonalnych i zmian o naturze biochemicznej, które będą dotyczyć wytwarzania przez ich organizm testosteronu, estrogenów i innych hormonów. Co więcej, zmiany te mogą dotyczyć wyglądu osób, które sięgały po sterydy anaboliczne przez dłuższy czas – w tym zmniejszenia się jąder. Konsekwencją zbyt długiego sięgania po anaboliki może być również również zmniejszenie poziomu produkcji spermy. W konsekwencji osoby długo stosujące sterydy anaboliczne mogą w późniejszych latach zmagać się z niepłodnością. 

Tauryna a działanie sterydów anabolicznych

Zgodnie z nowym badaniem opublikowanym przez uniwersytet w Gizie, naukowcy z Egiptu zanalizowali możliwość zastosowania tauryny (substancji naturalnie produkowanej w organizmie, posiadającej jednak również syntetyczny odpowiednik, który można przyjmować w postaci tabletek) w celu zapobiegania wystąpieniu takich skutków ubocznych stosowania anabolików, jak zmniejszona ilość produkowanej spermy i kurczenie się jąder .

Badanie to pojawiło się w ważnym – z punktu widzenia zmian społecznych w Egipcie – momencie. W ciągu ostatnich 20 lat częstotliwość użycia sterydów anabolicznych rosła w alarmującym tempie. Kulturyści i inne osoby stosujące środki wspomagające wydolność zaczynają obecnie odczuwać tzw. późne skutki uboczne tych środków. Wielu z nich stwierdza z przerażeniem, że ich naturalny poziom testosteronu znacząco spadł, w związku z czym stali się praktycznie bezpłodni.

Tauryna chroni jądra podczas stosowania sterydów anabolicznych

Badania dotyczące ochronnego wpływu tauryny

Zespół egipskich badaczy poddał analizie sposób, w jaki tauryna działa ochronnie na komórki znajdujące w się w tych tkankach, które zużywają dużo energii (w szczególności w tkance mięśniowej oraz w tkance znajdującej się w jądrach). Tauryna posiada naturalne właściwości ochraniające komórki w tych obszarach, a naukowcy chcieli dowiedzieć się,  czy zwiększenie poziomu tauryny w organizmie może spotęgować ochronne działanie tej substancji.

Badania dotyczyły początkowo nieco ponad tuzina szczurów laboratoryjnych (wszystkich płci męskiej). W tygodniowych odstępach wstrzykiwano im dawki dekanianu nandrolonu (jednego ze sterydów anabolicznych). Dawka była znacząco niższa od tej, która znajdowałby zastosowanie u ludzi, odpowiadając jednocześnie stosowanej u ludzi dawce 140 mg/tydzień.

Drugiej grupie szczurów podane zostały nie tylko sterydy anaboliczne, ale także doustne suplementy zawierające taurynę. Dawka suplementu zastosowana u gryzoni miała odpowiadać dawce 1500 mg/dzień do zastosowania u ludzi.

Kolejnej grupie szczurów podano wyłącznie taurynę (bez sterydu anabolicznego), ostatniej zaś grupie gryzoni nie podawano żadnej substancji. Wyniki okazały się interesujące.

Tauryna chroni przed skutkami ubocznymi anabolików

Zgodnie z wnioskami badaczy, w obu grupach szczurów, którym podano sterydy, wystąpiło zmniejszenie się jąder poszczególnych osobników. W grupie szczurów, którym dodatkowo podano taurynę, udało się istotnie zahamować proces kurczenia się jąder.

Szczury, które poddano działaniu sterydów, wykazywały znacząco obniżoną produkcję spermy. Tauryna wpływała na złagodzenie również tego procesu, jakkolwiek nie hamowała całkowicie negatywnych zmian.

Wreszcie, naukowcom udało się ustalić, że więcej uszkodzeń DNA występowało w grupie szczurów laboratoryjnych, którym podawano same sterydy anaboliczne, bez zastosowania tauryny. Z kolei te, którym podano sterydy i taurynę, nie wykazały żadnych uszkodzeń.

Obecnie naukowcy dalej pracują nad ustaleniem, jaka dawka tauryny byłaby konieczna dla osiągnięcie efektu zapobiegania spowolnieniu naturalnej produkcji testosteronu, którą może spowodować długie stosowanie sterydów anabolicznych.Naukowcy rozumieją, że tauryna może być stosowana w celu spowolnienia procesu powstawania szkód związanych ze stosowaniem sterydów anabolicznych (w szczególności szkód w jądrach), ale potrzebne są bardziej zaawansowane badania, by ustalić, ile dokładnie tauryny jest potrzebne, by zwalczyć te zmiany lub całkowicie im zapobiec.